zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
Už aj Bánovce nad Bebravou sa môžu pochváliť unikátnym priestorom, ktorý spája voňavú kávu, kvalitný čaj či čokoládu so skutočnými pôžitkami života. Činorodý priestor prerobený z maličkej cukrárne ponúka radosť svojim zákazníkom každý deň.

Na nenápadnom mieste na poschodí v jednej zo starších budov na námestí vyrástol minulý rok mimoriadne pozoruhodný koncept. Dvaja mladí ľudia, bývalí kolegovia, cítili, že pre spokojnosť im v ich životoch niečo zásadné chýba a rozhodli sa zariskovať.

“Keď sme už ostali žiť v tomto našom rodnom industriálnom malomeste s veľkým potenciálom, no bez alternatívneho priestoru pre kultúru, umenie, rôzne projekty a komunity, chceli sme urobiť niečo viac pre šťastný život nášho okolia,” začína svoje rozprávanie Lukáš Lacik, jeden z majiteľov.

Myšlienka pretavená do následnej realizácie

Z usmiateho Lukáša a jeho kolegyne Kristíny Holbayovej srší pozitívna energia a nadšenie pre ich projekt. Na plný pracovný úväzok sa mu venujú len dvaja, no ako nezabudol spomenúť, veľkou oporou sú pre nich ich partneri, rodina či priatelia.

“Bez pomoci priateľov by sme celé prerábanie priestorov vo vlastnej réžii nezvládli. Sme im za to veľmi vďační a dúfame, že sa dobrá energia celého projektu prenesie aj na našich zákazníkov.”

Ako sami vravia, ich najväčšou túžbou bolo vytvoriť také miesto, kde sa ľudia budú cítiť ako doma. A naozaj, útulná kaviareň síce vonia novotou, no nájdete v nej desiatky “starých” vecí. Skôr by sa dalo povedať vecí s dušou, ku ktorými patrí napríklad gramofón či mnoho prečítaných kníh.

“Boli by sme šťastní, keby si mládež po škole prišla zahrať spoločenské hry, pozrieť do kníh v našej knižnici, spraviť projekty či domáce úlohy alebo len tak chillovať pri granku,” nadchýna sa ďalej Lukáš.  

Aj ostatné vekové kategórie však môžu oceniť umelecké podujatia, vedomostné kvízy či herné večery usporadúvané s jedným cieľom – spojiť ľudí. Tento rozmer kaviarne s podtitulom “činorodý priestor” cítiť naozaj v každej jej bunke a aj na samotnom Lukášovi vidno, ako sa mu rozžiaria oči, keď pokračuje v rozprávaní.

“Dali sme si za cieľ podporovať mladých, začínajúcich ale už aj začatých umelcov, dať im priestor prezentovať sa a ukázať tak svetu, čo všetko dobré doma máme.” Lukáš tiež nezabudol upozorniť na fakt, že hocikto, kto sa nehanbí a túži po umeleckej sebaprezentácii, je v kaviarni Ži:va viac ako vítaný.

Káva za klavírnu skladbu

Hneď pri vchode vás zahreje pri srdci. Po ľavej strane uvidíte box, do ktorého môžete odložiť veci, ktoré už nepotrebujete. Ľudia, ktorým sa veci z druhej ruky zapáčia alebo ich potrebujú viac než vy, si ich môžu vziať.

Veľká mapa sveta na svete vás takmer okamžite zláka k myšlienkam o dobrodružstve a kopec kníh a časopisov k tomu, aby ste si objednali dobrú kávu a pohodlne sa usadili. Aj taká je Ži:va.

“Momentálne nemáme nazvyš peňazí na mohutnú reklamnú kampaň, tak sa snažíme za seba nechať hovoriť naše činy, prístup a program. Ponúkli sme priestor pre stretávanie sa rôznych klubov, premietanie kvalitných filmov, hudobné večery či tematické a vedomostné kvízy,” menuje Lukáš bohatý program.

Do budúcna sa chcú stále zlepšovať a v pláne majú aj rozšírenie tímu či zlepšenie služieb. “Neviem, vymýšľať nový program, stretávať ľudí a inšpirovať, inšpirovať, inšpirovať,” odpovedá Lukáš jednoducho.

Ži:va

Za veľmi pekný nápad, ktorí plánujú v blízkej budúcnosti zrealizovať, považujeme inštaláciu funkčného klavíra. Každý odvážlivec, ktorý na ňom bude ochotný pre ostatných hostí alebo len tak pre seba zahrať aspoň jednu pesničku, dostane za odmenu kávu.  

Príroda stojí na čestnom mieste

Ďalší rozmer kaviarne Ži:va spočíva v jej ekologickej orientácii. Okrem toho, že do ponuky zaradili len lokálne výrobky, nápoje či pochutiny, ich letáčiky vám môžu napríklad pomôcť naučiť sa správne kompostovať.

“Sme hrdí na to, že recyklujeme. Aj keď by to malo byť v dnešnej dobe samozrejmosťou, stále to tak celkom neplatí. Stojí to síce dosť času a síl, keďže najbližšie kontajnery na separovaný odpad v našom meste sú pomerne ďaleko, no napokon nám po týždni zostáva len kilo či dve zmesového odpadu,” poukázal Lukáš aj na tento rozmer ich výnimočnej kaviarne.

Všetkých ľudí, ktorých jeho rozprávanie zaujalo, Lukáš s Kristínou srdečne pozývajú na návštevu. Prvoradé je podľa nich ochutnať okrem kávy či čaju aj atmosféru, o ktorú sa svojím úsmevom a dlhodobým prístupom snažia.

“Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhajú, ktorí sa podujali na dobrovoľníctvo a ktorým záleží na tom, ako to bude v našom meste fungovať,” dodal na záver a uchlipol si kávu z hrnčeka širokého ako jeho úsmev.

Zdroj foto: autorka, Facebook Ži:va

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram