Zdravá strava – je to mýtus?

5555
Zdravá strava - Fitcurves

Keby ste dnes položili ľuďom otázku, po čom najviac v živote túžia, odpoveď by bola, dostať sa do balancu – rovnováhy. Vyzerať a cítiť sa lepšie vo svojom tele. Hovorí sa, že v zdravom tele – zdravý duch. Pomôže nám k tomu zdravé jedlo? Čo to vlastne znamená zdravé jedlo? To, že vylúčime zo stravy sacharidy, či tuky? Že budeme jesť viac bielkovín? Že sa nebudeme večer prejedať pred telkou? Alebo to, že naša strava bude vyskladaná z iba ovsených vločiek, orieškov, ovocia a zeleniny? Znamená to, že ak sa chcem stravovať zdravo už nikdy si nesmiem dať môj obľúbený koláč? Je zdravé jedlo, keď na etikete vidím označenie “zdravé”, “0,0% tuku”, či “bez pridaného cukru”? Hm…Kde sa ukrýva správna odpoveď na otázku “zdravá strava”?

Raz sa mi jedna klientka so smútkom v očiach zdôverila, že ona už nevládze jesť stále na raňajky ovsené vločky:-( Keď som sa jej opýtala, prečo ich jedáva, odpovedala, že si prečítala, že sú zdravé.

Máme čoraz viac a viac informácií a napriek tomu nadváha, obezita a zdravotné problémy u ľudí narastajú.

Ak čítate motivačné knihy osobného rozvoja, určite ste postrehli aj to, že sa hovorí o každom jednom z nás ako o jedinečnej bytosti. Svojimi schopnosťami, danosťami a predispozíciou nie sme totožní s nikým iným. Sme výnimoční. Každý chce pre seba to najlepšie, hľadáme poväčšine individuálny prístup. Uvedomujeme si, že možno máme nejaké fyzické schopnosti/neschopnosti, či zdravotné obmedzenia, a preto chceme aj pri tréningu individuálneho trénera. Tak prečo potom, keď si to všetko uvedomujeme, chceme jesť presne to isté ako druhí?

“Mne stačí len taký všeobecný jedálniček, že čo mám jesť na raňajky, obed, večeru?…”

Sorry, JA ale neviem, čo VY máte jesť.

Náš organizmus je veľmi jedinečný aj v tejto oblasti. Čo jednému môže pomôcť, druhému nemusí…

Existujú všeobecné tabuľky, koľko by sme denne mali zjesť a aký pomer makroživín prijať. Je potrebné si však uvedomiť, že naše telo sa mení zo dňa na deň. Každý deň je vystavený iným povinnostiam, tlaku, stresu. Všetky informácie je potrebné brať iba ako odporúčanie.

Na to, aby sme boli v rovnováhe a cítili sa v tele lepšie a zdravšie sa ho budeme musieť najprv naučiť počúvať. Raz vám povie, že chce jesť viac teplých polievok a viac vajíčok, inokedy bude túžiť po ovocí a ľahkých šalátoch. Horšie bude, ak bude od vás vždy chcieť iba vyprážané rezne.

Zdravá strava je strava VEDOMÁ.

Preto, ak teraz čítate tento článok a popri tom obedujete, zavrite ho a vráťte sa k nemu neskôr.

  • jedlo si vychutnajte v príjemnej spoločnosti na mieste, kde sa cítite skvelo. Bez čítania časopisu, či dokonca popri práci v kancli!
  • ‎snažte sa pri akomkoľvek jedle sadnúť si.
  • ‎ak vás niekto vytočil, alebo ste v strese, skúste sa najprv ukľudniť pred tým, než jedlo s nervami začnete hádzať do seba. Vaše telo nie je odpadkový kôš.
  • jedzte čo najpomalšie ako viete.
  • ‎skúste si uvedomiť chuť a vôňu jedla, ktoré prijímate. Ideálne predtým ako na ňho vrhnete kopec omáčky, soli, či kečupu.
  • ‎ak sa chcete napiť, napite sa vody aspoň pár minút predtým ako budete jesť. Jedlo nezapíjajte vodou.
  • vypustite na chvíľu všetky vaše myšlienky a uvedomte si, že jedlo, ktoré momentálne prijímate je váš zdroj energie. Dovolí vám byť aktívnym počas dňa, podávať skvelé pracovné výkony, zaktivuje vašu myseľ a zbalancuje vaše telo a ducha.
  • ‎posledná rada – jedzte bez výčitiek.

Naša myseľ je veľmi silná. Netýrajme sa tým, že ak ste raz zhrešili, tak teraz musíte urobiť 300 brušákov, lebo inak priberiete 20 kíl. Skúste sa na seba pozrieť s láskou a vedomím toho, že chcete dať svojmu telu všetko, čo potrebuje na svoju regeneráciu, obnovu, silu, krásu. Jedlo vám v tom pomôže.

Ak máte pocit, že ste sa dopočuli, že je niečo zdravé a chcete to otestovať, fajn. Pridávajte do jedálnička to, čo cítite, že by pre vás bolo zdravé a telo vás bude postupne smerovať samé. Vaše telo však môže byť odrazom aj toho ako ste sa vnútri cítili možno aj dlhé roky predtým.

Ak je človek nešťastný, život ho nenapĺňa a nevidí v ňom zmysel, môže jesť aj tie najzdravšie potraviny, no telo z toho nevyužije takmer nič.

Berme jedlo ako dar. Ak cítite, že vám chutí, dáva energiu na všetko, čo chcete počas dňa robiť, nespôsobuje vám žiadne tráviace a iné ťažkosti, jete bez výčitiek a ste so sebou spokojní, ste na správnej ceste.

PS: odpoveď na otázku – “ak sa chcem zdravo stravovať, už si viac nemôžem dopriať svoj obľúbený koláč?” – možno časom prídete na to, že už máte iný obľúbený koláč – zdravší ☺ Čoskoro zistíte, že všetko môže byť vaše obľúbené a budete sa tešiť na každé jedno sústo ☺ Dobrú chuť.

Miroslava “Kyra” Kromková – FitCurves

Miroslava Kyra Kromková

Jedlo milujem. V minulosti som však bola “večná dietárka“. Už natoľko zúfalá svojím priberaním a chudnutím, cvičením a necvičením, že mojou poslednou nádejou na zmenu a ustálenie sa bolo zamestnať sa vo fitnescentre. Chcela som zistiť, čo všetko sa skrýva za touto problematikou. Je tomu už desať rokov. Stala som sa spolumajiteľkou ženského fitnescentra FitCurves, ktoré ponúka nielen cvičebný program, ale aj 9 týždňový kurz „Program regulácie hmotnosti“. Učíme sa ako správne kombinovať stravu, aby telo dostalo potrebné živiny, ako funguje metabolizmus a prečo diéty nefungujú. Pomohla som sebe a teraz sa snažím pomôcť ostatným. Stále sa učím. Je to proces, ktorý sa nikdy neskončí a je plný záhad, no o to viac ma to baví a rada sa s vami podelím o svoje skúsenosti v oblasti zdravého životného štýlu.

Zdroj foto: Miroslava Kromková

Kontakt:
 Miroslava "Kyra" Kromková
 e-mail: kyra.fitcurves@gmail.com
 Tel.: +421 918 937 008
 Fb.: www.facebook.com/FitCurvesRuzinov/
 Insta.: https://www.instagram.com/FitCurvesRuzinov/
 www.fitcurvesbratislava.sk
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie