zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Nemá nám byť ľahostajné, čo jeme. Kvalita jedla a životný štýl sú kľúčovými faktormi, ktoré ovplyvňujú naše zdravie. V súčasnosti sa nám nedarí odolávať vírusu ,,rýchleho životného štýlu”, ktorý mení naše správanie a motivuje nás siahať po fastfood riešeniach. Odvracia našu pozornosť od ingrediencií v potravinách a od prvotných surovín.

Deň Matky Zeme

Globálne hnutie Slow Food, ktoré vzniklo v 80. rokoch minulého storočia, každoročne oslavuje 10. decembra Deň Matky Zeme (Terra Madre Day). Tento dátum nie je náhodný – je to dátum vzniku tohto hnutia. Pri príležitosti Dňa Matky Zeme sa máme venovať  témam rôznorodosti potravín, tradičnej kulinárnej kultúry, a to v rôznych kútoch sveta. V tento deň oslavujeme všetkých, ktorí nám na stôl prinášajú kvalitné remeselné potraviny od drobných roľníkov, rodinných fariem, rybárov, pekárov, mäsiarov, cukrárov a všetkých remeselných výrobcov potravín. 

Kvalitou ku zdraviu

Miestne združenie Slow Food Pressburg organizuje aktivitu ku dňu ,,Terra Madre Day“ tiež. Na bezplatnom webinári, zo série Pomaly ďalej zájdeme, predstaví príbehy ďalších troch ľudí, ktorých spája záujem o kvalitné remeselné potraviny. Ich práca je rozdielna, ale jedno majú rovnaké – životný prístup blízky hnutiu pomalosti. Margit Slimáková, špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu, Peter Slačka, šéfkuchár v Bistro Baroza, Michal Roháč, zakladateľ zeleninovej farmy Dream Farm, ktorý hospodári regeneratívnym spôsobom a Anetta Vaculíková za Slow Food Pressburg sa v stredu, 9. decembra o 18:00 hod. stretnú na online diskusii. Skúsenosti diskutujúcich inšpirujú všetkých, ktorých zaujíma, ako spomaliť pri výbere potravín, ako upriamiť pozornosť na kvalitu a najmä na to, ako ju spoznať a kde ju hľadať. Webinár bude pre všetkých dostupný na webe Slow Food Pressburg. Svoju účasť môžete potvrdiť aj na podujatí vytvorenom na sociálnej sieti organizácie.

Na Vianoce spomaľme

Je najvhodnejší čas, aby sme aj počas Vianoc spomalili. Najdôležitejšie sviatky v roku budú o to vzácnejšie, o čo viac kvalitných a zdravých potravín bude ich súčasťou. Kupujte si len potrebné množstvo potravín a neplytvajte jedlom. Radšej menej, ale kvalitnejšie. Zabezpečte si potraviny z tradičnej výroby od roľníkov, rodinných fariem a remeselných výrobcov. Chuť tradičných, dobrých, čistých a férových potravín prispeje k autentickým zážitkom počas najkrajších sviatkov v roku.

Súčasťou našej kultúry sú aj tradičné potraviny

Kultúru národa môžeme spoznať cez tradičné potraviny. Nemali by sme sa preto o ne ochudobňovať, práve naopak. Mali by sa stať súčasťou našich každodenných jedálničkov, a to nielen počas sviatkov. Aj takouto voľbou prispejeme k ochrane kultúrneho dedičstva a k udržaniu našich kulinárnych tradícií. Hnutie Slow Food, pod symbolom červeného slimáka, prezentuje názor, že každý človek tejto planéty má právo na kvalitné potraviny, preto otvára tému remeselných potravín.

Potrebujem poznať príbeh každej potraviny. Musím vedieť odkiaľ pochádza. Musím si vedieť predstaviť ruky, ktoré pestovali, spracovali, ktoré pripravili to, čo jem.“ – Carlo Petrini, zakladateľ hnutia Slow Food.

Archív Dream Farm

Financované Európskou úniou. Za obsah tejto publikácie je výlučne zodpovedný autor a EASME nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nich obsiahnutých.

__________________________________________________

O SlowFood Pressburg

Slow Food je globálnym hnutím, ktoré vzniklo s cieľom pomáhať drobným roľníkom a remeselným výrobcom potravín. Svojím prístupom a prostredníctvom miestnych združení sa snaží zachovávať a chrániť kultúrne dedičstvo, tradície a biodiverzitu. Hnutie Slow Food sa sformovalo v 80. rokoch minulého storočia v Taliansku ako reakcia na šíriacu sa globalizáciu, na stravovanie v štýle fast food a neustále sa zrýchľujúce životné tempo, ktoré významne prispievalo k postupnému vytrácaniu miestnych kulinárskych tradícií a záujmu ľudí o to, čo jedia a odkiaľ to prichádza. Naše miestne združenie Slow Food Pressburg má tu česť byť už osem rokov jeho aktívnou súčasťou.

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram