Vydržíte mesiac bez alkoholu? Suchý február skúša čoraz viac ľudí

324
Suchý február Menučka
foto: Canva

Počuli ste o niečom takom ako je suchý február? Ak ste aspoň trochu aktívni v online svete, pravdepodobne ste sa stretli s výzvou, aby ste vydržali celých 29 dní bez kvapky alkoholu. Spísali sme dôvody, prečo vyskúšať ho rozhodne stojí za to.

“Slovenský národ pije nadmieru. A my sme si v našej neziskovke povedali, že s tým niečo urobíme,” píše nezisková organizácia s rovnomenným názvom Suchý február, ktorá funguje v Čechách aj na Slovensku. U našich susedov je to už 12 rokov, zatiaľ čo na Slovensku 3. No v oboch krajinách sa k výzve pripájajú tisíce ľudí, ktorí jednoducho v mesiaci február (a možno aj potom) úplne prestanú piť alkohol.

Suchý február – aby vám nebolo hlúpe povedať nie

Každý z nás sa vo svojom dospievajúcom a dospelom živote stretol s tým, že ho niekto nútil piť alkohol. Nepríjemnými otázkami a poznámkami nás neraz donútili dať si aspoň trochu alkoholového nápoja, aby sme “nevyčnievali z partie”, “nekazili zábavu”, “neboli nudní” a podobne. Pýtali sa nás, či sme chorí, ženy v produktívnom veku čelia otázkam o tehotenstve a tí, ktorí si jednoducho nechcú dať, si pred príchodom na návštevu už vopred vymýšľajú výhovorky.

suchý február
foto: Canva

Cieľom výzvy Suchý február je, aby sa znormalizoval opak. Nielen počas jedného mesiaca, ale začať sa niekde musí. A tak sa prostredníctvom prevencie, osvety, spolupráce s odborníkmi, influencermi a školami snažia o to, aby bolo NEpitie alkoholu považované za úplne normálnu vec, ku ktorej nikto nebude mať žiadne ďalšie dotazy.

NEpiť je normálne, nie naopak

Žiaľ, pravdou je, že na Slovensku konzumácia alkoholu nemá klesajúci trend. Práve naopak. Výzvy ako Suchý február nutne potrebujeme, aby sme prestali normalizovať príjem alkoholu prakticky vždy a všade. Problémov spojených s alkoholom je neúrekom – počnúc tým, že je to silno návyková droga, ktorá ničí rodiny.

Pokračuje to tým, že máme alkohol znormalizovaný ako darček – k narodeninám, na svadbe, ako poďakovanie, nosíme ho na návštevy a medzi prvými otázkami takmer vždy padne aj otázka, čo budete piť. K týmto problémom sa v nemalej miere pridáva aj to, že alkohol normalizujeme medzi deťmi. Deti vidia svojich rodičov piť alkoholu, považujú to za príjemnú činnosť. Dostávajú ochutnať penu z piva a na ich oslavy kupujeme detské šampanské, ktorým prakticky len odďaľujeme moment, kedy začnú piť šampanské s obsahom alkoholu. A to naozaj nie je v poriadku.

suchý február
foto: Canva

Ako prebieha výzva Suchý február

Ak nemáte záujem sa zapájať do online výziev alebo podporovať túto iniciatívu, môžete mať Suchý február (alebo trebárs aj január, marec či hocijaký iný mesiac) len tak sami pre seba, v tichosti.

Motiváciou nedať si pri žiadnej príležitosti vo februári alkohol vám však môžu byť rôzne výzvy, ktoré si pre zapojených táto neziskovka prichystala. Za to, že podporíte ich fungovanie, môžete získať napríklad čajový adventný kalendár s 29 okienkami či takzvaný Suchý batoh plný online zážitkov. Uznávame, že tento rok to vymysleli veľmi pekne. Svedčí o tom, aj fakt, že do výzvy sa aktuálne zapojilo už viac ako 900 ľudí. Motivujú ich aj príspevky mnohých influencerov na sociálnych sieťach, ktorí sa rozhodli do kampane zapojiť.

Čo sa stane, ak prestanete piť alkohol

Najväčšou motiváciou by však malo byť vaše zdravie. Alkohol je droga a napriek obľúbeným zaužívaným poverám o tom, ako “vypaľuje červíka” a “pomáha s trávením”, nášmu telu aj psychike veľmi škodí. Prejavuje sa to nielen na vnútorných orgánoch a ich činnosti, ale aj na celkovom zdraví, pleti či psychickej pohode.

Zlepší sa vám spánok

Niektorí ľudia tvrdia, že aspoň bez pohára vína alebo piva nedokážu zaspať (čo už môže hraničiť s problémovým pitím). Aj v prípade, že po alkohole rýchlejšie zaspíte, váš spánok nie je tak kvalitný. Častejšie sa budíte a chýba vám REM spánková fáza. Zatiaľ čo normálne by sme mali mať šesť až sedem cyklov REM fázy za noc, zvyčajne po alkohole je iba jeden alebo dva.

Znížia sa vám zápalové hodnoty v tele

Nadmerné užívanie alkoholu spôsobuje dlhotrvajúci zápal v celom organizme. Vynechanie alkoholu na 30 dní alebo viac môže viesť k zníženiu bolesti kĺbov, hlavy a celkovo bolesti tela, spôsobených zápalom. 

Znížite zaťaženie pečene a vnútorných orgánov

Pri pití alkoholu trpí najviac pečeň, ale aj ďalšie vnútorné orgány. U každého kto pije nadmerne, čo sú viac ako dva drinky denne u mužov a jeden denne u žien, dochádza k ukladaniu tuku do pečene. Tieto zmeny sú však reverzibilné. V priebehu týždňov abstinencie sa môže pečeň zregenerovať.

suchý február 2
foto: Canva

Budete sa celkovo cítiť lepšie

Vďaka vyššie uvedenému bude mať vaše telo viac energie. Bez alkoholu udržíte v tele viac vody (alkohol je močopudný). Ak budete pri abstinencii piť veľa vody, výhody lepšej hydratácie začnete pociťovať už počas prvého dňa. Telo nebude musieť spracovávať alkohol, nebude vám zle, budete mať menšiu chuť na cigarety a iné návykové látky a ako bonus získate aj čistejšiu a pozornejšiu myseľ.

Budete vyzerať lepšie

Konzumácia alkoholu ovplyvňuje celkový vzhľad, no navonok sa prejavuje najmä na pokožke. Môže zvýšiť opuch pod očami, znížiť schopnosť produkovať kolagén a spôsobiť, že je pokožka náchylnejšia na spálenie od slnka.

Alkohol má zároveň vysoký obsah prázdnych kalórií, zvyšuje chuť do jedla a nepriaznivo vplýva na náš metabolizmus. Spôsobuje to, že telo ťažšie spracováva tuky, cukry a má tendenciu ukladať tuk. Abstinencia teda môže viesť k pozitívnym výsledkom v prípade, ak sa snažíte zdravým spôsobom redukovať svoju váhu.

A na záver jedna dobra rada priamo od tvorcov výzvy Suchý február:

“Pre niektorých z nás je extrémne náročné prestať zo dňa na deň piť. Pokiaľ máte strach, že mesiac bez alkoholu nezvládnete a chcete si byť istejší, preberte to s odborníkmi. Môžete sa bezplatne a anonymne ozvať na Centrum pre liečbu drogových závislostí, kde je k dispozícii online poradňa a taktiež informačná a poradenská linka pre ľudí s problémami s alkoholom.”

Zdroje: Suchyfebruar.sk, Lekar.sk

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie