zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Bratislavská televízna veža je neodmysliteľnou súčasťou siluety hlavného mesta už od roku 1975.
I vďaka nej je Kamzík jedným z najobľúbenejších výletných miest Bratislavčanov i ich hostí. Súčasťou veže bola takmer po celý čas atraktívna panoramatická reštaurácia s otočnou plošinou, vďaka ktorej si hostia reštaurácie mohli dokonale vychutnať Bratislavu i jej okolie. Nad reštauráciou sa nachádzala kaviareň, ktorá ponúkala podobný zážitok, i keď ponúkala len polovičný výhľad. Dnes je na jej mieste Brasseria reštaurácie Altitude, ktorá ponúka skvelý gurmánsky zážitok i pohľad Bratislavu z vtáčej perspektívy.

Brasseria – príjemné prekvapenie

Panoramatická reštaurácia Altitude spolu s Brasseriou na mieste niekdajšej kaviarne ponúkajú to najlepšie, čo môžete od reštaurácie na tak atraktívnom mieste očakávať. Chutnú kuchyňu a Bratislavu z vtáčej perspektívy si práve vďaka Brasserii môže dopriať naozaj každý. Brasseriou kedysi vo Francúzsku nazývali pivnice, ktoré fungovali podľa nemeckého vzoru a v ktorých sa okrem vína podávalo i jedlo. Dnes sa pod pojmom brasseria skrýva reštaurácia, ktorá podáva klasické jedlá (vo Francúzsku), v medzinárodnej gastronómii by malo ísť o reštauráciu s ľudovejším charakterom.

Predjedlo – tuniaková nátierka

Brasseria Altitude túto definíciu napĺňa na 100%, ponúka celotýždňové menu za veľmi príjemné ceny, z ktorého si istotne každý vyberie. Menu od 3,90 do 7,90 sa skladá z predjedla alebo polievky a hlavného jedla, podáva sa celý týždeň vrátane víkendov a sviatkov a môžete si na ňom pochutnať počas celého dňa. Lacnejšie menučka neprekvapia ale ani neurazia, predstavujú chutnú domácu kuchyňu. Tie drahšie už reprezentujú kuchárske umenie kuchárov reštaurácie a možno hostí navnadia aj na návštevu hlavnej reštaurácie, ktorá ponúka luxusnejšie jedlá, čomu zodpovedá i cena. Hlavná reštaurácia pripravuje i tematické menu, aktuálne je v ponuke letné menu.

Menu strednej kategórie – bratislavské pliecko – bolo výborné, no zaslúžilo by si domáce halušky
Bravčová panenka so zeleninou julienne a rösti plackami

My sme navštívili Brasseriu už niekoľkokrát a vždy sme boli veľmi milo prekvapení jedlom i príjemnou obsluhou. Určite odporúčame vyskúšať drahšie z ponuky menučok. Kuchár vás prekvapí skvele pripravenou bravčovou panenkou, lososom či výborne ugrilovaným flank steakom s menej tradičnými prílohami. Hostia majú možnosti pestrého výberu, keďže ponuka sa obmieňa každý týždeň. V najvyťaženejších časoch je vhodná i rezervácia stola vopred.

Flank steak na zemiakovo-batátovom gratine

Baby friendly reštaurácia

Reštaurácia nezabúda ani na najmenších návštevníkov, pripravila pre nich aj špeciálne cenovo dostupné menu (žiadne polovičné porcie za trištvrťové ceny…). Rodiny s deťmi ocenia i detský kútik. Staršie deti zaujmú i obrazy s motívom Bratislavy v budúcnosti, ktoré sú súčasťou Altitude galérie. Do priestorov oboch reštaurácií sa hostia dostanú výťahom, ktorý je v prípade akejkoľvek konzumácie bezplatný.

Niečo málo z faktov a histórie

Veža s reštauráciou sa nachádza na vrchu Kamzík vo výške necelých 440 metrov nad morom. Výška veže je 194 metrov, obľúbená reštaurácia s vyhliadkou sa nachádza vo výške 68 metrov nad zemou. Na Kamzík neďaleko veže premáva obnovená lanovka z roku 1972, samozrejme, veža je dostupná i autom.

Na mieste dnešného vysielača stála veža, z ktorej sa vysielalo od roku 1956. Rýchly vývoj technológií spôsobil, že stará veža prestala spĺňať podmienky pre žiadanú kvalitu vysielania. Na projekte novej vysielacej veže sa začalo pracovať v polovici 60. rokov. Autormi projektu sa stali slovenskí architekti Jakub Tomašák so spolupracovníkmi Stanislavom Májkom a Jurajom Kotákom. Výsledkom bol projekt v podobe dvoch ihlanov spojených základňami a vysokým štíhlym zakončením, ktorý je od roku 1975 jednou z dominánt Bratislavy. V čase dostavby veže v jej blízkosti stála i pôvodná, odhadom asi o tretinu nižšia televízna veža z 50. rokov.

Porovnanie veže na Kamzíku s najvyššími vežami sveta
Aj takýto výhľad si môžete užiť počas posedenia pri dobrom jedle

Zdroje: 
http://www.labuzdopo.cz/
altitude.sk

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram