alkohol k štedrej večeri
Zdroj: Canva

Vianoce, to je pre nás obdobie, keď si bez výčitiek užívame skvelé jedlo, poctivé koláčiky a občas aj nejaký ten drink. Práve pri štedrovečernom stole máme pred sebou prípitky od výmyslu sveta, no viete, aký druh alkoholu sa k vianočnej večeri hodí najviac?

Na Vianoce sa kalórie nepočítajú, to vieme už dávno. Tak si ich užite so všetkým, čo k nim patrí, napríklad aj s domácim punčom či krémovým vaječným likérom. Ak by sme sa však na to mali pozrieť mierne odborným očkom, existujú určité pravidlá párovania alkoholu, ktoré váš gastronomický zážitok pozdvihnú na ešte vyššiu úroveň.

Ako párovať alkohol s vianočným jedlom?

Ak by sme vám mali poradiť, na prípitok použite šumivé víno. Ide o klasiku, s ktorou nič nepokazíte, zároveň sa šumivé víno, ktorému u nás nesprávne hovoríme aj šampanské, hodí k ľahkým vianočným oblátkam s medom a cesnakom. No ak je vo vašej rodine zvykom pripiť si s vermútom či vaječným likérom, choďte do toho! Veď Vianoce sú najmä o dodržiavaní našich obľúbených zvykov a tradícií.

Zdroj: Canva

Po prípitku môžete poháre vymeniť za vínové. Práve víno je totiž najvhodnejší alkohol, ktorý krásne doladí vašu štedrú večeru. Pokiaľ si pri výbere vína dávate záležať na kvalite (mali by ste), máme pre vás aj skvelý tip. Zapojte sa do našej Veľkej vianočnej súťaže, v ktorej môžete okrem iného vyhrať aj 50 € voucher na nákup vína Vinum Nobile Winery.

Ideálne víno k vianočnej polievke

Väčšina z nás má ako polievku kapustnicu alebo strukovinovú polievku. Ponúknite k nej biele víno, ideálne suché. Pokiaľ ste mali ako prípitok šumivé víno, taktiež sa tento drink výborne hodí k vianočnej polievke. Krok vedľa však nespravíte ani s červeným vínom, to sa však hodí ku kapustnici, ktorá obsahuje aj mäso.

Ideálne víno k hlavnému chodu

Najčastejšie si pochutnávame na vyprážanej rybe (poprípade grilovanej) s majonézovým šalátom. Keďže toto jedlo je samo o sebe pomerne ťažké, víno zvoľte, naopak, ľahké. Biele polosuché bude skvelou voľbou.

Ideálne víno k dezertu

Dávate si po hlavnom jedle aj dezert v podobe štedráku či bobáľov? Nič sa k nim nebude hodiť lepšie ako jemné a sladké dezertné víno. Môžete vybrať aj niečo špeciálnejšie, inšpirujte sa naším nedávnym príspevkom. Ak by sme vám mali poradiť, nalejte do pohárov ľadové víno.

Akému alkoholu sa pri štedrej večeri vyhnúť?

Samozrejme, zakazovať vám nič nemôžeme, no aspoň vám poradíme. Na vianočný stôl rozhodne nepatrí pivo. No ak si bez neho večeru neviete predstaviť, namiesto krígľu si ho nalejte do pohára na malej stopke. Tiež vám odporúčame vyhnúť sa miešaným drinkom, ktoré vedia byť poriadne zradné. Často totiž obsahujú rôzne druhy alkoholu, sladké sirupy alebo smotanu a v kombinácii s výdatnou večerou by ste si mohli narobiť zbytočné problémy.

Ak máte radi vaječný likér či iné sladké drinky, doprajte si ich v podobe prípitku, následne si ich dajte až približne hodinku po večeri. Pokiaľ by ste si radi pripravili domáci Baileys či perníkový vaječný likér, inšpirujte sa našimi receptami.

Zdroj: Canva

S čím si na Vianoce pripíjajú ľudia vo svete?

 • Nemecko – ľudia varené víno popíjajú nielen na trhoch, ale aj pri štedrej večeri
 • Veľká Británia – domáci horúci cider (Wassail) alebo rum či brendy
 • Francúzsko – šampanské alebo kokteil Kir Royale, ktorý sa pripravuje zmiešaním šumivého vína a likéru z čiernych ríbezlí
 • Taliansko – u Talianov nechýba na stole horúce bombardino, teda vaječný likér zmiešaný s rumom alebo brendy a ozdobený šľahačkou
 • Portoriko – tu by ste dostali Coquito, teda kokosový likér so škoricou, rumom a ľadom
 • Mexiko – síce si pripíjajú vianočným punčom, no jeho základom je tequila
 • USA – v Amerike majú tradíciu pripiť si vaječným likérom, ktorý si pripravujú doma
 • Španielsko – tu nájdete dva tábory, jeden si pripíja so Sangriou, druhý s čerešňovou brendy

Zapojte sa do našej vianočnej súťaže pre ešte krajšie Vianoce

Obdobie Vianoc, to znamená štedrosť nielen zo strany jednotlivcov, ale aj rôznych spoločností a organizácií. Aj my sme sa tento rok rozhodli vyčarovať úsmev na tvári viacerým z vás, ktorí sa rozhodnú zapojiť do našej veľkej vianočnej súťaže.

Nemusíte sa báť žiadnych zložitých pravidiel ani háčikov, my v Menučka totiž máme radi jednoduchosť, priamosť a férovosť. Pri každej súťažnej otázke (postup nižšie) nájdete aj link, na ktorom si viete ľahko pozrieť správnu odpoveď. Chce to len trochu snahy a pozornosti. A tak má šancu na výhru každý z vás rovnakú. Poďte sa teraz pozrieť na to, aké sú pravidlá veľkej vianočnej súťaže:

Veľká vianočná súťaž

 • Dôležité je otvoriť si tento link, na ktorom nájdete samotnú súťaž. V ňom na vás následne čaká 17 jednoduchých otázok, pričom každá otázka súvisí alebo sa nejako týka jednej z výhier. Napríklad v otázke č. 1 máte napísať, Ktoré tri reštaurácie z ponuky online obchodu Darčekové vouchery by ste vy radi dostali ako vianočný darček? Následne vďaka odpovedi na túto otázku môžete vyhrať voucher v hodnote 50 € na nákup podľa vášho výberu v internetovom obchode Darčekové vouchery.
 • Súťaž trvá od 5. 12. 2023 a zapojiť sa môžete až do 2. 1. 2024
 • Odpovedať nemusíte na všetky otázky, ale len na tie, o ktorých cenu máte záujem. Pokojne tak môžete vyplniť odpovede napríklad pri otázkach č. 1, 8, 14 a 19 a súťažný formulár odoslať.
 • Jeden email sa môže do súťaže zapojiť práve raz.
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie