Viete, aké sladkosti sú typické pre krajiny naprieč celým svetom?

476
Sladkosti

Na sladkosť dostane občas chuť každý z nás. Veď to určite poznáte – zjete obed a o chvíľu už idete hľadať, akú maškrtu by ste si dali. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, aké sladkosti sú typické a obľúbené v jednotlivých krajinách sveta? Poďme sa bližšie pozrieť na Nemecko, Poľsko či Japonsko.

Jún patrí sladkostiam a cukrovinkám. Počas celého mesiaca sa oslavujú rôzne cukríky, čokolády či sladké tyčinky, ktoré sú pre mnohých z nás akýmsi pohladením na dušu či balzamom na nervy. Každý máme svojho sladkého favorita, no častokrát siahame nie po úplne typických slovenských dobrotách.

Prečo milujeme sladkosti?

Sladkosti majú v našich životoch výnimočné miesto nielen pre ich chuť, ale aj pre ich emocionálne a psychologické uspokojenie, ktoré nám poskytujú. Konzumácia sladkostí stimuluje produkciu sérotonínu a endorfínov, chemických látok v mozgu, ktoré zlepšujú našu náladu a poskytujú pocit šťastia. Tento príjemný pocit nás často vedie k tomu, že sladkosti vyhľadávame ako formu odmeny alebo útechy v stresových situáciách.

jedenie cukrovej vaty
Rafinovaný cukor je rýchlym zdrojom energie. Zdroj: Canva

Okrem toho, cukor je rýchlym zdrojom energie, čo môže byť obzvlášť príťažlivé v dnešnom rýchlom tempe života. Treba však myslieť na to, že všetky kupované sladkosti a cukrovinky patria k vysoko spracovaným potravinám, ktoré sú pre naše zdravie škodlivé a spôsobujú množstvo civilizačných ochorení.

Viac o ultraspracovaných potravinách a ich vplyvom na naše zdravie si prečítajte v tomto článku >>

Preto ich treba jesť s mierou a dbať na to, aby v žiadnom prípade netvorili veľkú časť vášho denného kalorického príjmu. Ak počas dňa prijmete 2 000 kalórií, zo sladkostí by to malo byť maximálne 200 – 250. Berte to zo širšieho spektra pohľadu – ak za týždeň prijmete 14 000 kalórií, cukrovinky, respektíve všetky ultraspracované potraviny by nemali prekročiť 1 400 – 2 000 kcal.

Typické sladkosti vo svete

Na Slovensku máme najradšej Horalku alebo Milu (a desiatky ďalších chutných maškŕt), no radi si pochutnáme na Haribo macíkoch, Mozartových guliach či Kit-Kat tyčinke. Tak sa poďte spolu s nami pozrieť, odkiaľ vlastne tieto cukrovinky pochádzajú.

Nemecko – gumený macko

Najznámejším a najväčším výrobcom gumových cukríkov je firma Haribo, ktorá pochádza z Nemecka. Zaujímavosťou je, že zakladateľ Hans Riegel sa inšpiroval medveďom ako hlavným symbolom Berlína. Firma funguje už viac ako 100 rokov.

Gumové medvedíky
Zdroj: Canva

Rakúsko – Manner, Mozartove gule

Akú sladkosť si vybavíte, keď sa povie Rakúsko? Najčastejšie sú dve odpovede, a to keksíky Manner a Mozartkugel, teda Mozartove gule. Obe maškrty majú v Rakúsku dlhú históriu a sú veľmi chutné. Pravé Mozartove gule nájdete jedine v Salzburgu, všetko ostatnú sú napodobeniny.

Švajčiarsko – Toblerone, Lindt

Prvú čokoládu vyrábali Mayovia a Aztékovia, ktorí vedeli o jej priaznivých účinkoch. U nás za majstrov čokolády považujeme Švajčiarov, ktorých bonbóny Lindt a trojuholníková čokoláda Toblerone patria k tým najlepším.

Česko – Lentilky, Hašlerky a Kofila

Ťažko povedať, ktoré sladkosti typické pre Česko sú tie najobľúbenejšie, no podľa mnohých sú to práve Lentilky, Kofila a cukríky Hašlerky.

lentilky, toblerone, mozartove gule
Lentilky, Toblerone, Mozartove gule. Zdroj: Canva

Veľká Británia – Cadbury

Ak ste už niekedy navštívili Anglicko, určite ste si všimli všadeprítomnú čokoládu Cadbury, ktorú môžete ochutnať v množstve príchutí. Podľa výrobcov je najobľúbenejšia príchuť oriešky & sušené ovocie, chuťou veľmi pripomína našu Študentskú pečať.

Turecko – Lokum

Priniesol vám niekedy niekto z dovolenky v Turecku malé želé bonbóny obalené v práškovom cukre? Tak v tom prípade ste ochutnali Lokum, najtypickejšiu tureckú cukrovinku.

Arabské krajiny – ďatle v čokoláde

Ak sa raz ocitnete v Dubaji, Abú Dhabi či v Ománe, pripravte sa na všadeprítomné ďatle v čokoláde. Najlepšie sú klasické v horkej čokoláde, no nájdete aj rôzne ochutené jogurtové polevy.

Poľsko – Krowki

Kto by nemiloval Krowki, poriadne sladkú karamelovú bombu? My sme nedávno navštívili poľské mestá Krakov a Varšavu, jedným z našich cieľov bolo nájsť tie najlepšie krowki. Podarilo sa nám to, jasným favoritom sú malinové a pistáciové cukríky od tejto značky. Viete o tom, že poľské krowki vznikli v roku 1921?

Malinové poľské krowki
Krowki, ktoré sa pre nás stali absolútnym favoritom. Zdroj: Piernikowa Kusica IG

Japonsko – Kit-Kat a Pocky

Možno sa čudujete, prečo sme sem zaradili Kit-Kat, sladkosť patriacu pod spoločnosť Nestlé. Pravdou však je, že práve v Japonsku nájdete najrozmanitejšie príchute tejto čokoládovej tyčinky, medzi favoritov patrí matcha, sakura a jahoda. Z Japonska sú aj známe sladké tyčinky v rôznych polevách Pocky, ktoré boli istú dobu YouTubovým hitom.

Holandsko – cukríky Drop

Najskôr ich používali na lekárske účely, následne ich Holanďania a Holanďanky začali jesť ako cukríky. Drop sú typické svojou čiernou farbou a slankastou chuťou, bežné sú aj v Severských krajinách.

Belgicko – čokoláda

A sme opäť pri čokoláde. Okrem Švajčiarskej sa za tú najkvalitnejšiu považuje aj belgická čokoláda, bez ktorej sa nepohnete, ak chcete upiecť chutnú čokoládovú tortu či tartaletky s ganache náplňou. Pokiaľ budete v Belgicku, určite si nenechajte ujsť ochutnávku belgických čokoládových praliniek.

Japonské Pocky
Typickou sladkosťou v Japonsku sú tyčinky Pocky. Zdroj: Canva

USA – Reeses a Hershey

O tom, ako sme cestovali po USA a ochutnávali ich typické jedlo, ste si mohli prečítať v tomto cestovateľskom blogu. Nedalo sa nevšimnúť si, že v Amerike najviac frčia všakovaké sladkosti Reeses a čokolády Hershey. Pravdu povedať, čokoláda Hershey je extrémne presladená, z Reeses sú najlepšie klasické košíčky s arašidovým maslom. Ostatné sladkosti za veľa nestáli.

Kanada – javorové cukríky

Viete, v ktorej krajine sa ročne spotrebuje najviac javorového sirupu? Jasné, že v Kanade, ktorá ho má aj vo svojom štátnom znaku. A práve cukríky či lízanky s príchuťou javorového sirupu sú pre Kanadu najtypickejšie.

Taliansko – Kinder vajíčko

Možno viete a možno nie, no pre Taliansko sú okrem pizze a cestovín typické aj sladkosti Kinder, keďže táto značka pochádza práve odtiaľto. Vo svete sú najznámejšie práve Kinder vajíčka, ktoré v sebe ukrývajú malú hračku.

Škótsko – Shortbread

Shortbread je v preklade sušienka a presne tá je najtypickejšou škótskou sladkosťou. Populárne sú tie od značky Walkers, ktoré sa bežne nosia ako suvenír z tejto nádhernej krajiny. Je v nich prenikavá chuť masla, sú krehké a nie príliš presladené.

Kinder vajíčko, javorové cukríky, arašidové košíky
Talianske Kinder vajíčko, kanadské javorové cukríky a americké Reeses košíčky. Zdroj: Canva
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama