Vianočný prehľad gastro knižiek je konečne tu! Toto sú najkrajšie tipy na knižné darčeky

3589
Simona Malková Každodenná
foto: www.simonamalkova.sk / Canva

Vianoce sa blížia, o pár dní sa začína advent a hoci ste si (možno) aj tento rok povedali, že žiadne darčeky kupovať nebudete a žiadne ani netúžite dostať, pri slovách tipy na knižné vianočné darčeky ste aj tak spozorneli. Znie vám to povedome? Lebo nám áno, a preto sme tipy na knižné gastro novinky aj túto sezónu spísali na jedno miesto.

Je to len drobnosť, ktorá poteší. Ak ide o knihy, nikdy ich nie je dosť a aj tí, ktorí doma neradi „škrečkujú“ veci, sa im potešia. Dnes existuje množstvo spôsobov, ako prečítané knihy poslať ďalej, aby slúžili aj vtedy, ak ste z nich už načerpali všetku inšpiráciu.

Aj preto (a pre tisíc iných dôvodov) je kniha už roky označovaná podľa prieskumov ako najobľúbenejší vianočný darček. Tešili sme sa na to, ako vám prinesieme prehľad vianočných gastro noviniek, postupne sme si zapisovali inšpiráciu a tvorili imaginárny zoznam, ktorý sme teraz pretavili do reality. Nájdete v tom tipy na knižné darčeky pre všetkých ľudí, ktorých aspoň okrajovo zaujíma jedlo. Počkať, koho by aspoň okrajovo nezaujímalo jedlo? Nech sa páči, inšpirujte sa s nami!

Tipy na knižné darčeky pre milovníkov času v kuchyni

 • Každodenná – Recepty v Každodennej od foodblogerky Simony Malkovej sú rozdelené do 5 kapitol – raňajky, polievky, bezmäsité hlavné jedlá, hlavné jedlá s mäsom a dezerty. Najviac receptov je v kategórii hlavných jedál. Keďže večná dilema: „Ach, čo mám zasa variť!“ sa týka práve nich. Pri každom recepte nájdete aj jeho nutričné hodnoty.
 • Láska v hrncoch – Varenie a pečenie nie je iba o receptoch, chutiach a vôňach, ale aj o spomienkach a pocite domova. V úvode knihy sa zoznámite s jednotlivými surovinami a základnými princípmi práce v kuchyni. Následne sa zoznámite s jednoduchými tradičnými receptami známymi z detstva, no tiež s úžasne vyzerajúcimi modernými dezertami.
 • Pečie celé Slovensko 2 – Druhá séria relácie Pečie celé Slovensko, ktorú RTVS vysielala od októbra 2022, si opäť získala mimoriadny úspech a sledovanosť. Aktuálne prebieha už 3. séria. Vyberte si úžasné kuchárske variácie z koláčov na plechu, palacinkových tort či tiramisu.
foto: FB Pečie celé Slovensko / FB Láska v hrncoch
 • Jednou rukou – Nová rodinná kuchárka Jednou rukou je prvou knihou foodblogerky Terezy Veselkovej. Obsahuje jednoduché, zdravé a prevažne rýchle recepty, založené na používaní základných a kvalitných surovín, čo najmenej spracovaných a upravovaných, ktoré zvládne pripraviť s deťmi (nielen) každá mama.
 • Obľúbené recepty„Držíte v ruke knihu mojich obľúbených receptov. Je interaktívna a vďaka QR kódom máte ku každému z receptov aj videopostup, lebo verím , že niekedy je lepšie raz vidieť ako trikrát čítať,“ uviedla na trh svoju knihu cukrárka Veronika Bušová. Poznať ju môžete z projektu Lidl Cukráreň, v ktorom pomocou krátkych videí prezentuje svoje recepty a mnohé užitočné tipy a triky zo sladkého sveta.

Radi čerpáte inšpiráciu aj zo zaujímavých rozhovorov s ľuďmi z gastro scény? S autorkou knihy Každodenná sme jeden taký prednedávnom robili, prečítať si ho môžete TU.

Tipy na knižné darčeky pre mužov

 • Příručka whisky – V knihe nájdete historický prehľad a najrôznejšie povesti viažuce sa k tomuto nápoju. Získate predstavu o správnych spôsoboch servírovania – ako whisky dekantovať, aké poháre zvoliť a ako ju vlastne vôbec piť. V závere sú recepty na lahodné koktaily, ktoré spestria každý večierok, piknik alebo oslavu.
 • Jak vaříme u Matěje – Prvá kuchárka šéfkuchára Jana Punčochára prináša recepty tradičnej i modernej česko-rakúskej kuchyne, tak ako ich so svojim tímom varí v reštaurácii U Matěje. Polievky, predjedlá, hlavné chody aj dezerty zo sezónnych surovín sú obohatené o tipy samotného šéfkuchára.
 • Cháluj ještě líp! – Po necelom roku vychádza druhá kuchárka Tehotného kuchára, ktorého na jeseň 2023 sleduje vyše 1,3 milióna fanúšikov naprieč sociálnymi sieťami. Znovu obsahuje 77 receptov. Formát knihy zostal zachovaný, farebných ilustrácií pribudlo a pri každom recepte znova nájdete QR kódy, odkazujúce na videorecept.
Ukážka z knihy Jak vaříme u Matěje, foto: Knihcentrum.cz
 • Kuchařka pro mého syna – Po populárnej Kuchárka pre môjho muža prichádza autorka so základnou kuchárkou pre mladých či začínajúcich kuchárov. Kniha nenásilnou a láskyplnou formou zoznamuje chlapcov (aj dievčatá) so základnými postupmi varenia. S vybavením kuchyne, jednoduchými osvedčenými receptami na polievky, hlavné jedlá, šaláty i dezerty.

Tipy na knižné darčeky pre zvedavcov

 • Národné jedlá – Nová kniha autorky úspešného Umenia sovietskej kuchyne je brilantným skúmaním jedla a národnej identity po celom svete. Vydáva sa pátrať po pravde, ktorá sa skrýva za večným klišé „sme to, čo jeme“, a to do veľkých gastronomických centier Paríža, Neapola, Tokia, Sevilly, Oaxacy a Istanbulu – so záverečnou zastávkou pri ukrajinskom boršči.
 • Červený hladomor – V rokoch 1932 – 1933 zomreli takmer štyri milióny Ukrajincov, ktorých nechal vtedajší režim vyhladovať. Novinárka a spisovateľka Anne Applebaum detailne opisuje, ako sa to vôbec mohlo stať, kto bol za túto tragédiu zodpovedný a aké mala následky. Ponúka svedectvá tých, ktorí prežili, a vykresľuje, čo dokážu ľudské bytosti, keď ich hlad privedie k šialenstvu.
foto: Denník N
 • Život bez mlieka – Existuje veľa dôvodov, prečo sa zaobísť bez mliečnych výrobkov. Možno čelíte alergiám alebo neznášanlivosti laktózy. Možno máte problémy s akné, trávením, dutinami alebo s ekzémom – všetky preukázateľne súvisia s konzumáciou mliečnych výrobkov. Kniha Život bez mlieka vám ukáže, ako na to!
 • Geniálne potraviny – Olivový olej, avokádo, čučoriedky, horká čokoláda, vajcia, divý losos, hovädzie z pastvy, tmavá listová zelenina, brokolica, mandle. Zoznam desiatich geniálnych potravín nie je tajomstvom, tak prečo ho neprezradiť hneď. V knihe sa toho totiž dozviete oveľa viac.
 • Do neznáma – Vo svojej novej knihe Gordon Ramsay popisuje z kulinárneho hľadiska 21 miest celého sveta, ktoré navštívil v rámci natáčania programu Do neznáma pre National Geographic. Pozornosť pritom venuje tamojším surovinám a kuchárskym postupom, do ktorých ho zasväcujú miestni šéfkuchári a odborníci.

Tipy na knižné darčeky pre romantické & maškrtné duše

 • Hrad v Škótsku – Schúľte sa do svojho obľúbeného kresla, zababušte sa do huňatej deky a pri vôni vanilky sa začítajte do ďalšieho romantického príbehu z krajiny tisícich hradov a drsnej vysočiny. V jednom škótskom hrade na vás čaká príbeh o dvoch nedokonalých ľuďoch, ktorých spojí dokopy priam dokonalá láska. Nosným motívom v knihe sú – ako inak – skvelé jedlo a nápoje.
 • Čokoláda – Spoznajte fascinujúcu cestu dejinami čokolády z mezoamerických kakaovníkových plantáží cez aztécke obradné siene, španielske kráľovské dvory a priemyselné „čokoládové mestá“ až do vašej tajnej skrýše na sladkosti. Téma na Vianoce ako vyšitá, čo poviete? Mňam!
foto: Canva / vydavateľstvo Cosmopolis

Tipy na knižné darčeky pre milovníkov fantasy

 • Harry Potter: Oficiálna kniha receptov – Upečte si chutný medovníkový Rokfort, syrovú Zúrivú vŕbu či chlebové čarovné prútiky! Knihu inšpirovala filmová verzia príbehu a zaslúži si svoje miesto nielen v poličke každého fanúšika série o mladom čarodejníkovi, ale aj v kuchyni všetkých nadšencov pečenia.
 • Wednesday: Neoficální kuchařka – Už od roku 1938, keď postava Wednesday Addamsovej prvýkrát uzrela temno sveta, si toto svojrázne dievča s charakteristickými vrkôčikmi a vražednými spôsobmi získava srdce desivého počtu vydedencov. Táto jedinečná kuchárka, vytvorená fanúšikmi a pre fanúšikov, inšpirovaná populárnym seriálom Wednesday, vám predstaví recepty na výstredné pokrmy presýtené diabolskými chuťami.
 • Witcher Cookbook – Osemdesiat lahodných a osviežujúcich receptov inšpirovaných najpredávanejšou sériou videohier The Witcher. Od výdatných krčmových jedál a posilňujúcich nápojov až po recepty na bohaté hostiny s priateľmi. Táto kniha skutočne poteší všetkých milovníkov tejto fantasy série (nielen mužov), preto sa ako tip na darček ocitla v tejto kategórii.
Ukážka z knihy Witcher Cookbook, foto: Amazon
 • Vánoční filmové recepty – Láka vás vyskúšať, ako asi chutí modrá polievka Bridgitte Jonesovej? Vždy ste snívali o tom, ako jete Mac & Cheese s Kevinom z filmu Sám doma? Upiekli by ste čokoládové sušienky hodné premiéra ako vo filme Láska nebeská? V tejto kuchárke nájdete 50 báječných receptov inšpirovaných známymi vianočnými filmami – od komédií cez fantasy až po obľúbené romantické filmy.
 • Avatar – Nechajte sa preniesť do úchvatných miest s viac ako 50 lahodnými receptami inšpirovanými sviežimi svetmi Pandory. Pochutnajte si na všetkom od pandorských palaciniek a shakshuky rodiny Sully až po lahodné frittaty, polievky, šaláty a dusené mäso.
 • Star Wars: The Ultimate Cookbook – Objavte viac ako 80 receptov inšpirovaných všetkými kútmi galaxie Star Wars vrátane ságy Skywalker, románov, komiksov a ďalších. Najdobrodružnejší šéfkuchár Strono „Cookie“ Tuggs sa v galaxii vracia so svojou najnovšou a doteraz najväčšou zbierkou chutných receptov nakreslených z celej galaxie.
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama