Vianočné trhy po celej Európe ponúkajú vynikajúce špeciality. Ochutnali by ste cisársky trhanec alebo pitný med?

4145
vianočné trhy
vianočné trhy

Každý cíti, že Vianoce sa nezadržateľne blížia. Prichádza najkrajšie obdobie v roku, keď máme potrebu byť milší a rozdávať viac lásky. Mestá ožívajú čarovnou atmosférou vianočných trhov, ktorých vône sa šíria do ďaleka. Ochutnali by ste niektorú zo špecialít, ktoré ponúkajú vianočné trhy po Európe?

Krásna tradícia vianočných trhov siaha až do stredoveku. Najmä v historických mestách, ktoré si zachovali svoju pôvodnú architektúru, majú aj dnes tieto trhy špeciálnu atmosféru. Už si takmer nevieme predstaviť Vianoce bez toho, aby sme sa poprechádzali uličkami plnými stánkov s rozvoniavajúcou ponukou. S punčom v ruke sa rozhodujeme medzi pečenou klobásou, cigánskou alebo sladko-slanou varenou kukuricou.

vianočné trhy: Pečená klobása patrí k tradičným jedlám aj u nás, foto: commons.wikimedia.org
Pečená klobása patrí k tradičným jedlám aj u nás, foto: commons.wikimedia.org

Tradičné špeciality na Slovensku poznáme. A hoci sú nám naše vianočné trhy srdcu najbližšie a s našou slovenskou medovinkou môže máloktorá krajina súperiť, pozrite sa spoločne s nami to, aké špeciality si môžete dopriať na vianočných trhoch po celej Európe.

Naše tri najbližšie

Azda najviac Slovákov, ktorí sa vyberú na zahraničné trhy, sa vyberie práve do blízkej Viedne. Krásna atmosféra rakúskych vianočných trhov je dobre známa najmä Bratislavčanom, ktorí si radi odskočia na punč hoci aj v nedeľu poobede.

Punč nie je to jediné lákadlo chuťových pohárikov, čo nájdeme za rakúskymi hranicami. Najväčší trh nachádzajúci sa pred radnicou ponúka napríklad tradičný veľký pečený plnený zemiak. Nasypú vám doň syr, šunku, smotanu, kukuricu, papriku či iné koreniny, stačí si vybrať. Ďalším skvostom Rakúska je takzvaný cisársky trhanec, vynikajúca sladká pochúťka, ktorej pôvod sme vysvetľovali v minulom článku.

vianočné trhy: Krásne vysvietená radnica je symbolom vianočnej Viedne, foto: commons.wikimedia.org
Krásne vysvietená radnica je symbolom vianočnej Viedne, foto: flickr.com

Obísť by ste nemali ani stánky so šúľancami, ktoré pripomínajú tie naše tradičného, zo zemiakového cesta. Na trhoch vo Viedni k nim dostanete aj jemné jablkové pyré. Lákať vás budú aj desiatky stánkov s pečenými gaštanmi nazývanými maroni, ako aj typické rakúske a nemecké slané aj sladké praclíky, ovocie na paličke obalené v čokoláde či jabĺčka zaliate v tvrdej cukrovej poleve.

Ďalším skvostom je Praha, ktorá tento rok vyhrala súťaž o najkrajšie vianočné trhy, najlepšiu výzdobu a atmosféru. Hoci na trhoch nájdete v stánkoch veľmi podobnú ponuku ako u nás, kde nechýbajú pečené klobásky, domáce zemiakové placky či moravské koláče frgále, trhy na Václavskom námestí majú predsalen jednu špecialitu. Ak sem zavítate na Štedrý deň, môže sa stať, že práve vy dostanete typickú pražskú rybaciu polievku zdarma.

Trojicu trhov, ktoré navštevujú Slováci najčastejšie, uzatvára hlavné mesto Maďarska. Vianočné trhy v Budapešti tiež patria k najkrajším a turisticky najviac vyhľadávaným v celej Európe. Ak vyhladnete v Budapešti, doprajte si typické maďarské národné jedlá. V stánkoch nájdete maďarské klobásky či guláš, restovanú pečienku a nechýba ani maďarská rybacia polievka halászlé.

vianočné trhy: Typická rybacia polievka halászlé, foto: commons.wikimedia.org
Typická rybacia polievka halászlé, foto: commons.wikimedia.org

Paríž je plný protikladov

Ako na ďalšie sme sa pozreli na trhy v Paríži. Krajina, ktorej kuchyňa bola vyhlásená za národnú pamiatku UNESCO, je vo všetkom plná protikladov. Inak tomu nie je ani na vianočných trhoch.

Za veľkú lahôdku možno považovať jemné palcinky crêpes s ovocnými prílohami či vynikajúce wafle. Majitelia stánkov lákajú aj tradičnou francúzskou cibuľovou polievkou lahodnej chuti či typickými farebnými makrónkami. Zasýtiť vás môže alsaské choucroute, čo je v podstate miska s klobásou, kapustou, mäsom a zemiakmi. Len pre silné žalúdky je však klobása s názvom andouillette, ktorá nielen podľa cudzincov, ale ja podľa domácich veľmi nepríjemne zapácha. Ak však prekonáte prvotný šok, jej chuť vraj naozaj stojí za to.

V Nemecku sú za najkrajšie a najstaršie považované trhy v stredovekom mestečku Norimberg. Pri ich návšteve nesmiete vynechať tradičnú pečenú klobásku bratwurst, ktorá nie je väčšia ako ľudský prst, je trochu pikantná a najlepšie si ju vychutnáte s priloženým chrenom a čerstvým chlebom. Najlepšie spravíte, ak ju zapijete vynikajúcim bavorským pivom (výber je skutočne bohatý).

Pre zmenu sladké dobroty sú napríklad preslávený norimberský marcipán alebo perník, k špecialitám určite možno zaradiť aj figúrky vyrábané zo sušených sliviek. Krásne voňajú, vyzerajú, chutia a majú množstvo zdravotných benefitov.

vianočné trhy: Vynikajúce a jemné - také sú francúzske palacinky crêpes, foto: commons.wikimedia.org
Vynikajúce a jemné – také sú francúzske palacinky crêpes, foto: commons.wikimedia.org

Krakov je krásny v každom ročnom období

K ďalším top vianočným destináciám sa zaraďuje neďaleký poľský Krakov. Toto mesto, ktoré je krásne a plné turistov v každom ročnom období, vás objíme príjemnou domáckou atmosférou a vôňou vynikajúcich poľských syrov, údených a podávaných s brusnicovou omáčkou.

V stánkoch môžete nájsť aj typicky poľské jedlá ako sú vyvarené knedlíky s ovocnou alebo mäsovou plnkou, pirohy, polievku bigos… Pre tých, ktorí si potrpia najmä na mäsité pokrmy, je tu krvavá klobáska nazývaná kaszanka. Typické pre Poliakov je to aj, že na trhoch podávajú čaj s griotkou a do vareného vína pridávajú med, z čoho vzniká takzvaný pitný med.

Aj keď sa vraví, že obyvatelia Veľkej Británie sú ľudia, ktorí neprejavujú na verejnosti veľmi svoje emócie, vianočné trhy v Londýne a Edinburghu dokazujú pravý opak. Emotívna, krásna a domácka atmosféra je podčiarknutá sychravým počasím, ktoré k zime neodmysliteľne patrí.

V Škótsku sa môžete tešiť napríklad na jaternice z ovčieho mäsa, mäsové koláčiky či škótske vajcia, čo sú v podstate vajíčka uvarené natvrdo a vypražené v mäsovom obale. Škótska kuchyňa je, zdá sa, rovnako tvrdá ako ich povaha. V Londýne je najväčšou špecialitou národné jedlo fish and chips, teda treska v trojobale podávaná s hranolkami. Londýn pred Vianocami tiež rozvoniava klinčekmi, perníkmi a praženými orieškami.

vianočné trhy: Krakow je považovaný za jedno z najkrajších miest Európy v každom ročnom období, foto: commons.wikimedia.org
Krakow je považovaný za jedno z najkrajších miest Európy v každom ročnom období, foto: commons.wikimedia.org

Severské krajiny ako z rozprávky

Nie nadarmo sa hovorí, že život v severských krajinách je ťažký. Málo slnka, veľa zimy a snehu však patria k Vianociam, a preto sú Vianoce v severských krajinách naozaj rozprávkové. Veď náš európsky Santa Klaus pochádza práve z fínskeho mestečka za polárnym kruhom, z Rovaniemi.

Mesto Rovaniemi, ako aj hlavné mesto Fínska Helsinki, sa tiež pýšia nádhernými vianočnými trhmi plnými snehu, škriatkov, kolied a dobrôt. Typickým pokrmom je napríklad hustá hrachová polievka, ktorú si môžete vychutnať naslano – s párkom alebo nasladko – s palacinkou a marmeládou. Ničím výnimočné nie je ani to, ak si na vianočných trhoch vo Fínsku doprajete panvičku s pečeným sobím mäsom.

V neďalekom Belgicku vyhrávajú cenu o najkrajšie trhy tie v prístavnom meste Antverpy. Sú spojené so zábavou, a preto si môžete skúsiť adrenalínové ruské koleso, dlhú šmýkalku, veľké vysvietené klzisko alebo sa môžete vďaka pouličným zabávačom pozrieť na to, ako sa vyrába punč alebo chutné belgické špeciality. K nim zaraďujeme napríklad belgickú kuraciu paštétu, wafle, chrumkavé čokoládové pralinky či domáce hranolky, z ktorých sú v Belgicku priam vo vytržení.

vianočné trhy: Antverpy spájajú Vianoce aj so zábavou, foto: commons.wikimedia.org
Antverpy spájajú Vianoce aj so zábavou, foto: commons.wikimedia.org

Rím je samostatnou kategóriou

Alebo kapitolou samou o sebe, pretože ako sa vraví, kto nevidel Rím, akoby ani nežil (alebo aspoň nikdy necestoval). Na Vianoce sa aj hlavná metropola Talianska zaraďuje k tým, ktoré naberajú špeciálnu atmosféru. Centrum Ríma je naviac aj veľmi kresťanské, a preto nechýbajú krásne vyzdobené kresťanské symboly a betlehemy.

K talianskej povahe neodmysliteľne patrí dobré jedlo a inak tomu nie je ani počas adventného obdobia. Taliani i návštevníci si rok čo rok pochutnávajú na artičokách pripravených na rímsky spôsob, na jemnej jahňacinke so zeleninou, na natenko nakrájanej slanej šunke prosciutto… K sladkým pôvabom Talianska zase patria bábovka panettone, fondán, marmeládové šišky alebo čerstvý nugát.

vianočné trhy: Kto nevidel Rím, akoby ani nežil, foto: pixabay.com
Kto nevidel Rím, akoby ani nežil, foto: pixabay.com

Ktoré vianočné trhy ste navštívili vy a učarovali vám najviac? Napíšte nám v komentároch alebo na našom Facebooku. Prajeme veselé Vianoce!

Zdroj titulná fotografia: pixabay.com

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama