zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
Priznajme sa, kto z nás po zhliadnutí filmu Lásky čas netúžil navštíviť reštauráciu celkom bez svetla a dodať tak slepému rande celkom iný zmysel?

My napríklad rozhodne patríme ku skupine ľudí, ktorí by sa na niečo podobné dali nahovoriť. Práve vďaka vyššie spomínanej britskej snímke z roku 2013 sme sa prvýkrát nechali nadchnúť týmto nápadom a zisťovali sme, kde najbližšie by sme niečo podobné mohli skúsiť.

S koreňmi v Európe a Severnej Amerike sa tzv. dark dinning, teda večeranie potme, rozšírilo do celého sveta. Desiatky podnikov po celom svete sa tak zaradili medzi temné reštaurácie, ktoré poskytujú svojej klientele ojedinelý gastronomický zážitok.

Jednoduchý, no pritom geniálny nápad

Pôvod tmavých reštaurácii je vo Švajčiarsku, kde bola v roku 1999, teda už pred dvadsiatimi rokmi, otvorená reštaurácia Blinde Kuh (Slepá krava, pozn. redakcie). Principiálne veľmi jednoduchý koncept zožal od začiatku veľkých úspech, preto sa doň postupne púšťalo čoraz viac štátov.

foto: maxnet.com

V tmavej reštaurácii vás privíta personál, ktorý vám predstaví možnosti degustačného menu, z ktorých si môžete vybrať, no neprezradí vám, čo presne vám bude naservírované. Fungovanie jednotlivých podnikov vo svete sa, samozrejme, mierne odlišuje, no základ je všade rovnaký.

Vo vnútri reštaurácie je úplná tma, preto vám personál musí pomôcť s usadením. Vo väčšine z týchto reštaurácii je nutné si vopred rezervovať stôl. Chvíľku bude pravdepodobne trvať, kým sa aklimatizujete a začnete sa zase cítiť vo svojej koži.

Prídete totiž o jeden zo zmyslov, vďaka ktorému sa vám ale logicky zintenzívnia zvyšné štyri. Oči pri jedle nie sú najdôležitejšie, preto si vďaka dočasne ochromenému zraku budete môcť oveľa prenikavejšie užiť napríklad chute a vône na vašom tanieri.

Mnohí zákazníci zostali po tomto zážitku prekvapení, aké náročné je občas rozpoznať aj dobre známe chute. Degustovali pritom bežné jedlo, možno len inak pripravené či okorenené a nedokázali spoľahlivo povedať, čo sa nachádza na tanieri pred nimi.

Skúsiť to môžete v susednej Viedni

Najbližšia reštaurácia s týmto zameraním sa nachádza na Huttengasse 83 v neďalekom hlavnom meste Rakúska. S veľavravným názvom Vier Sinne, teda Štyri zmysly, sa zaradila k viacerým reštauráciám podobného zamerania v strednej Európe.

foto: 1000things.at

Okrem večerí a darčekových poukážok, ktoré sú vhodné aj ako naozaj originálny a neopozeraný darček, sa špecializuje aj na raňajky, teambuildingy či určitú formu vzdelávania pre školy. Takzvanou Desiatou pre študentov, ktorú po objednaní pre školy vopred podávajú taktiež v úplnej tme, upozorňujú aj na empatický rozmer takéhoto projektu.

Večera, ktoré povzbudí vašu empatiu

Študenti (aj ostatní zákazníci) si vďaka úplnej tme môžu skúsiť, aké je to byť nevidiaci alebo zrakovo znevýhodnený. Ľudia sa naučia citlivejšie vnímať túto problematiku a viacerí z návštevníkov sa vyjadrili, že po tomto zážitku dokážu nevidiacich lepšie pochopiť.

Mnohé z týchto konceptov majú okrem skvelých hodnotení aj veľké plus za svoj charitatívny rozmer. Výťažky zo zisku často venujú rôznym ligám a organizáciám, ktoré sa zasluhujú o to, aby bol svet pre zrakovo postihnutých ľudí o čosi lepším miestom.

Chceli by ste niečo podobné skúsiť alebo ste už takúto reštauráciu navštívili? Napíšte nám svoje pocity a dojmy. :)

Zdroje: viersinne.at travel.cnn.com

Zdroj titulná fotografia: pexels.com

Zdroj foto: 1000things.at, maxpixel.net

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram