V Tatami Nitra v detskom menu hranolky nenájdete: Prečo by sa mali inšpirovať aj ostatné reštaurácie?

599

V reštauráciách sa dnes stravujeme oveľa viac ako kedykoľvek predtým. A to platí nielen o dospelých, ale aj o deťoch. Niektoré podniky si tento fakt uvedomujú a svoje menu tomu prispôsobujú, no mnohé zaspali dobu. Prečo je to problém?

Jedna z našich obľúbených reštaurácií Tatami Nitra nedávno na svojich sociálnych sieťach zverejnila príspevok, ktorý v nás zarezonoval. Zaujal nás nielen samotný text, ale v prvom rade titulná fotka, na ktorej stojí heslo Hranolky nemáme. Reštaurácia, respektíve majitelia reštaurácie hovoria o tom, že im záleží na tom, ako sa stravujú aj mladšie generácie.

Vymenili by vaše deti hranolky za kuracie gyozy?

„…ani rezník, nugetky a (zatiaľ) ani palacinky. A napriek tomu sme KIDS FRIENDY,“ začínajú svoj pomerne rozsiahly príspevok. V Tatami si uvedomujú, že deti sú oveľa komplikovanejší stravníci ako my dospelí a nie vždy im je ľahké vyhovieť. No na druhej strane im záleží, aby mali v ponuke nielen chutné, ale aj nutrične vyvážené jedlá. A tak namiesto vyprážaných pochutín majú v detskom menu wok s kuracím mäsom bez chilli, uhorkové maki, kuraciu gyozu či grilované mäso s ryžou.

Zdroj: Canva

Aj keď komentáre pod príspevkom sú pomerne rozporuplné, stále sa nájde viac a viac rodičov, ktorí svoje deti už odmalička učia, čo je pre ich telo výživné. To však, samozrejme, neznamená, že by si nikdy nemali dať hranolky či vyprážané nugetky. Skôr ide o to porozumieť tejto téme komplexne. Veď ako povedala v nedávnom rozhovore výživová poradkyňa Tatiana Kyseľová: „Aj banán môže byť pre naše telo nebezpečný a po zjedení čokolády neochorieš“.

Ukazujme deťom rozmanitosť sveta aj skrz jedlo

Dôležité je deti do celého procesu zapojiť. Ak im chcete doma dať niečo nové, čo doteraz neskúsili, ukážte im, ako sa to pripravuje a spravte si spoločný pekný čas. Rovnako sa na to pozerajú v Tatami. „Pripravíme vám detské paličky, ukážeme deťom ako sa sushi pripravuje a môžu nakŕmiť naše dve rybičky“, píšu vo svojom príspevku.

Deti sú totiž ako špongia, doslova nasávajú všetko, čo vidia okolo seba. Pokiaľ teda chcete, aby jedli viac zeleniny a ovocia, najskôr im to ukážte. Do ničoho ich nenúťte nasilu, ak si občas v reštaurácii vypýtajú hranolky, pokojne im ich objednajte. Hlavné je, aby hranolky netvorili základ ich jedálnička.

Veľmi dobré je učiť deti už odmalička na rozmanitosť rôznych chutí. Ak by totiž stále jedli dokola len to isté, ľahko si v sebe vybudujú odpor k mnohým chutiam a popredu odmietnu jedlo, ktoré nepoznajú. „A jedného dňa k nám s nimi prídete a oni si nedočkavo dajú tri maki rolky, lebo ste im to kedysi ukázali a oni to vyskúšali a postupne sa naučili na nové chute. Lebo aj to je poslanie rodičov – ukazovať deťom rozmanitosť sveta,“ píše sa v príspevku Tatami reštaurácie a my nemôžete inak ako súhlasiť.

Ako by malo vyzerať detské menu?

Nie je to žiadna jadrová fyzika, stačí poznať niekoľko jednoduchých pravidiel. Aj keď nám je jasné, že nebudú platiť pre všetkých malých stravníkov, ktorí sú častokrát až príliš vyberaví.

Zdroj: Canva

Každé jedlo by malo obsahovať bielkoviny, sacharidy a tuky – ide o základné živiny, ktoré každý potrebujeme. Bielkoviny vyživujú naše svaly, sacharidy nám dodávajú energiu a tuky sú zas dôležité pre správne fungovanie hormónov. Ideálne je kombinovať rastlinné aj živočíšne tuky, čerstvú aj tepelne upravenú zeleninu. Pokiaľ si teda vaše dieťa vypýta cestoviny, snažte sa mu k nim pridať zdroj bielkovín (chudé mäso, strukoviny, vajce, tvaroh) a zdroj tukov (pár kvapiek olivového oleja, avokádo, orechy). Tým dosiahnete, že jedlo bude dobre vyvážené, dieťa zostane dlhšie sýte a jeho telo dostane všetky potrebné živiny.

A prečo sú zelenina a ovocie tak dôležité? Obsahujú vlákninu, ktorá je základom pre správne trávenie (s dostatkom pitného režimu). Ak vaše dieťa nechce zjesť zeleninu, skúste mu pripravovať rôzne krémové polievky. Alebo čo tak pridať rozmixovanú brokolicu do zemiakovej kaše alebo pomixovať špenát do palacinkového cesta? Ide o malé zmeny, ktoré majú v konečnom dôsledku veľké výsledky.

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie