zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Majitelia gastro prevádzok sú zmätení, unavení z neustálych zmien, a na konci s peniazmi a úsporami. Pre viac ako 80 % môže mať aktuálny lockdown a obmedzenie ich podnikania existenčné následky. Už po opatreniach z 15. októbra väčšine klesli tržby vo väčšine až o štyri pätiny. Až 60 % hodnotí štátnu pomoc ako veľmi malú kompenzáciu za výrazne obmedzenie podnikania.

“Majitelia reštaurácií, bistier a kaviarní sú zúfalí. Bez akéhokoľvek preháňanie sa dá povedať, že o pár mesiacov budeme vidieť sériu bankrotov, ak štát veľmi rýchlo neposkytne silnú pomocnú ruku a nezačne riešiť alarmujúcu situáciu v sektore. Dostatok inšpirácie ponúkajú okolité štáty, kde dočasne znížili DPH či preplácajú plné mzdové náklady na zamestnancov zatvorených prevádzok,” hovorí Oto Kóňa, konzultant pre malých podnikateľov a zakladateľ NYC Corner a Regal Burger.

“Momentálne som vo veľmi ťažkej situácií. Zatiaľ neuvažujem o ukončení podnikania, ale ak sa chcem udržať musím siahnuť po nevýhodnom úvere. Ocenil by som refundáciu nájmov priamo pre podnikateľov, ktorí nedostali žiadnu zľavu. Je to veľmi zlé nakoľko moja finančná rezerva bola vyčerpaná za predchádzajúce obdobie prvej vlny,” hovorí majiteľ kaviarne z Považskej Bystrice.

Ďalšie dáta z prieskumu:

*48 % respondentov muselo oproti minulému rok prepúsťať, z toho takmer polovica 2 až 3 zamestnancov

*3 z 5 podnikateľov v gastronómií hodnotí štátnu pomoc ako len veľmi malú kompenzáciu za obmedzenie podnikania

*43 % majiteľov gastro prevádzok prežije v aktuálnom stave lockdownu maximálne mesiac

Prieskum sme realizovali v dňoch 26.-29. októbra, vyplnilo ho 140 majiteľov a majiteliek gastro prevádzok zastúpených rovnomerne z celého Slovenska. 66 % z respondentov má celkovo 1 prevádzku a 98 % majú maximálne 3 prevádzky.

Pre podnikateľov v gastronómií bola vytvorená komunita “Pomáhame si – Gastro v korone”, kde im pravidelne skúsení podnikatelia a konzultanti budú prinášať praktické rady, vysvetľovať nové schémy štátnej pomoci a vzájomne si pomáhať v náročnom období.

______

Kontakt pre médiá:

Oto Kóňa

otokona@gmail.com

0917 875 339


zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram