Stal sa z festivalu Pohoda gastro festival?

4224
Pán Koláčik - gasto festival - Pohoda festival
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Tento názov som mala vymyslený ešte skôr, ako vyšiel článoček s podobným názvom na oficiálnej stránke festivalu. Existuje totiž množstvo gurmán festov (o jednom píšem v mojom druhom blogu)  na ktorých ponuka jedál nie je taká pestrá ako na najväčšom multižánrovom festivale Pohoda, ktorého aktuálny ročník sa koná už tento víkend.

Ja som sa síce zúčastnila tohto festivalu len trikrát (naposledy na tom nešťastnom v roku 2009), ale neopakovateľný dojem vo mne zanechal doteraz. Mnohí ľudia tento festival zatracujú napriek tomu, že sa tam nikdy neboli pozrieť a majú principiálne predsudky (ktoré nebudem rozoberať), iní si bez Pohody už ani nevedia predstaviť leto a je to pomaly ich rituál – stráviť tri nezabudnuteľné dni pohody. Doslova. Nech už je váš názor akýkoľvek, ja môžem len potvrdiť, že je to skutočne jedna príjemná, neopakovateľná, úžasná, pohodičková akcia, napriek alebo vďaka svojej veľkosti a obrovskému počtu ľudí. Nikdy som tam nemala pocit stiesnenosti či preplnenosti. Obdivujem organizátorov za to, ako celú akciu vedia  geniálne zrealizovať.  

Fascinuje ma, ako vedia reklamné aktivity otočiť tak, že vyznievajú ako prospešná služba pre návštevníkov. Či už sú to aktuálne nabíjacie stanice na mobily, mobilné bankomaty, stánok s opaľovacími krémami zdarma, či tento rok aj priamy prenos z Tour de France pod hlavičkou sponzorskej automobilky. Ale to už som trošku odbočila. :)

Čo ďalšie ma na Pohode vždy dostalo, bola ponuka občerstvenia. Tá sa nedá porovnať so žiadnym iným hudobným festivalom (a to som ich najmä v mojich muzikantských a hudobno-manažérskych časoch prešla na Slovensku dosť :). Pohoda sa pokojne môže nazývať aj gastro festivalom, keďže tu návštevníci majú ozaj pestrý výber.

Ste zákazník reštaurácií? Pozrite si aké je dnes denné menu vo Vašom okolí. 

Ste majiteľ alebo manažér reštaurácie? Pridajte sa na portál Menučka 
a uverejňujte tu Vašu aktuálnu ponuku jedál a denného menu. 
Priama registrácia tu.

Reštaurácie, ktoré majú možnosť odprezentovať svoju ponuku tak ponúkajú festivalové klasiky, ale i špeciality medzinárodnej kuchyne. Pozitívne ma na tomto festivale prekvapil plošný zákaz predaja tvrdého alkoholu. Povolené je len pivo a víno, čo hodnotím ako veľmi dobrý ťah usporiadateľov. Alkoholom podgurážených ľudí tu preto takmer nevidieť, na rozdiel od iných akcií, kde takéto obmedzenia nemajú.

Pokiaľ si potrpíte na dobré jedlo a neuspokojíte sa s alternatívami ako vyprážaný syr či langoš, budete nadmieru spokojní. Tí, čo chodia na Pohodu pravidelne, vedia, o čom hovorím. Tak ako ostatné oblasti festivalu, aj gastro ponuku organizátori každý rok vylepšujú a dopĺňajú o ďalšie originálne a rozmanité chute či zaujímavé prevádzky.

Aké jedlo na vás čaká na v rámci tohtoročného festivalu Pohoda?

Možno ste nevedeli, že obľúbený bratislavský Regal Burger vznikol práve na Pohode pred dvomi rokmi. Ich vychýrený burger z poctivého mäska, privezeného každé ráno priamo z farmy, s čerstvou žemľou a ich domácou BBQ omáčkou tu nájdete aj tento rok. Okrem klasickej verzie, aj v bezlepkovej a veggie verzii, kde sa mäso nahrádza baklažánom.

Regal Burger  - STAL SA Z FESTIVALU POHODA GASTRO FESTIVAL - BAŽANT POHODA 2015
Regal burger aj tento rok na Pohode
Zdroj: www.facebook.com/regalburger

Indickú kuchyňu a jej fusion s tou slovenskou na trenčianskom letisku bude zastupovať značka Thali, ktorá sa v Bratislave udomácnila už na troch miestach (a chystá ďalšie). Tajomné a výnimočné chute jej vegetariánskych jedál tak môžete ochutnať aj na Pohode. Napríklad aj zeleninový wrap s hummusom.

THALI - STAL SA Z FESTIVALU POHODA GASTRO FESTIVAL - BAŽANT POHODA 2015
Zdroj: www.facebook.com/restauracia.thali

Zaujímavou novinkou festivalu je Orbis Street Food. O tejto prevádzke na Laurinskej sme počuli, že robí tie najlepšie – originálne belgické hranolky, že jedlo tam je výborné a cenovo sa nedostanete nad 4 eurá. Okrem hranoliek si u nich na Pohode môžete dať aj choripan (argentíske street food no. 1), grilovaný kozí syr z Francúzska so slaninkou či najpredávanejší španielsky nápoj tinto de verano.

Orbis Street Food -STAL SA Z FESTIVALU POHODA GASTRO FESTIVAL - BAŽANT POHODA 2015
Zdroj: www.facebook.com/orbisfood

Na Laurinskej v Bratislave sa nachádza aj prevádzka s milým názvom Pán Koláčik. Tá bude na festivale Pohoda predávať svoje kvalitné a chutné domáce “koláčiky pečené s vášňou”, famózne cheesecaky, ako napríklad aj kokosový či malinový s bielou čokoládou.

Pán Koláčik - STAL SA Z FESTIVALU POHODA GASTRO FESTIVAL - BAŽANT POHODA 2015
Kokosový cheese cake od Pána Koláčika Zdroj: www.pankolacik.sk

Už v minulých rokoch zaznamenala veľký úspech čapovaná treska v rožku, čo síce neznie ako gurmánska špecialita, ale originálne to určite je :). Budú ju okrem iného pripravovať prevádzky Treska bar Žilina a Ryba Košice. Rybičku nájdete aj v stánku Poľnej kuchyne, konkrétne morskú šťuku v pivnom ceste, s originálnymi omáčkami, v rámci ich preslávených Fish & chips. Okrem nich si tu môžete dať aj ľahký kurací šalát. O dobrú “kuracinku” nebude núdza v stánkoch pod značkou HYZA, kde si môžte pochutiť na grilovaných kuriatkach či kvalitnej cigánskej a hot dogu.

Poľná Kuchyňa - STAL SA Z FESTIVALU POHODA GASTRO FESTIVAL - BAŽANT POHODA 2015
Poľná kuchyňa a jej Fish & Chips
Zdroj: http://www.polna-kuchyna.sk/

Novinkou bude tento rok napríklad aj stánok s kokosovými orechmi priamo z Kuby či  stánok s grilovaným oštiepkom a nebude chýbať ani pravá talianska pizza pripravovaná v klasickej kamennej peci. Určite dobre padne aj osviežujúca zmrzlina, nanuky či ovocné drene z čerstvého ovocia. Výber kávičiek tu je tiež bohatší ako na bežných akciách a tak si aj náročnejší kávičkári určite prídu na svoje. Napríklad aj v Poetry Café Julius Meinl, ktorá bude až na štyroch miestach alebo v “kníhkaviarni” Foxford v literárnom stane Martinus.sk, ktorý pripravil aj veľmi zaujímavú ponuku originálnych jedál, ako napríklad: kari štrúdľa so špenátom a tofu, cícerový hummus alebo “foxfordský originál”, slaninkový džem :).

Zoznam ponuky občerstvenia niektorých stánkov na festivale Pohoda nájdete aj u nás na www.menucka.sk/pohoda. Ak sa na Pohodu chystáte, môžete si tu vopred popozerať, čo pripravujú konkrétne prevádzky alebo stačí priamo na mieste kliknúť na www.menucka.sk a systém Vás lokalizuje podľa Vašej aktuálnej polohy a ukáže najbližšie ponuky. Okrem toho, že si môžete pozrieť čo, kde a za koľko ponúkajú, sa tiež dozviete, ktorý stánok je k Vám najbližšie, či ako vzdialený je “podnik”, ktorý ste si vyhliadli.

STAL SA Z FESTIVALU POHODA GASTRO FESTIVAL - BAŽANT POHODA 2015

A na tomto linku nájdete oficiálnu gastro mapku festivalu Pohoda s vyznačením stánkov.

Prajem Vám krásne leto v pohode a na Pohode. :)

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram