zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
Po celom svete si určili reálny cieľ. V žiadnej z kaviarní spoločností Starbucks by ste nemali nájsť plastovú slamku už od roku 2020. 

Mnoho spoločností si kladie ciele, ktoré sľubujú naplniť, no až v priebehu niekoľkých rokov, prípadne desaťročí. Oveľa reálnejšie už znie fakt, že Starbucks chce zakázať používanie plastových slamiek vo všetkých svojich pobočkách po celom svete, pričom je ich viac ako 28 000, už v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Starbucks

Iniciatíva #plasticfreejuly, teda mesiac júl bez plastov, sa, zdá sa, rozrastá celosvetovo. Celkovo podporuje povedomie o tom, aké obrovské tony plastového odpadu ročne ľudstvo vyprodukuje. Väčšinou pritom ide o plastové potreby na jedno použitie, ktoré k životu väčšina z nás nepotrebuje. Slamky sú jedným z najväčších škodcov. Drvivá väčšina takéhoto plastového odpadu končí v mori a je smrteľne nebezpečná pre morské živočíchy.

Nahradí ich ekologickejší variant

Vedenie spoločnosti Starbucks sa pred pár dňami rozhodlo reagovať na aktuálnu situáciu v spoločnosti, no najmä v prírode, zákazom plastových slamiek. Uvedomilo si reálne nebezpečenstvo, v ktorom sa planéta nachádza a ku ktorému svojou produkciou plastov v nemalej miere prispieva.

Od roku 2020 by mali zákazníci dostávať kávu a ostatné svetoznáme nápoje v pohároch, ktoré budú prispôsobené na pitie bez slamky. Budú mať však pre zákazníkov na vyžiadanie pripravené aj ekologickejšie varianty slamiek z ľahko recyklovateľných materiálov, napríklad špeciálneho tvrdeného papiera. Uvedomujú si totiž, že pre niekoho je slamka nevyhnutnosťou a používa ju výhradne zo zdravotných dôvodov.

Čísla sú alarmujúce

Vďaka tomuto zákazu sa produkcia a používanie plastových slamiek eliminuje podľa ich výpočtov až o jeden bilión kusov ročne. Podľa spoločnosti Ocean Conservancy, ktorá sa dlhodobo svojou iniciatívou snaží znížiť plastovú produkciu, predstavuje tento toxický odpad až 150 miliónov ton plastu v moriach a oceánoch ročne.

Starbucks

Čísla, ktoré si pravdepodobne ani nedokážeme predstaviť, však nie sú len na papieri. Predstavujú reálnu hrozbu pre živočíchy, ktoré ich nedokážu rozoznať od potenciálnej potravy a neskôr po ich konzumácii zomierajú.

Špeciálnym prípadom sú morské korytnačky, ktoré často práve spomínané slamky vdýchnu a nedokáže sa ich zbaviť. Neskôr nie sú schopné prijímať potravu a ich osud opäť skončí veľmi nešťastne.

Starbucks inšpiráciou pre iné veľké spoločnosti

Zdá sa, že nielen vedenie spoločnosti Starbucks si uvedomilo, že slamky dennodenne nepotrebujeme k životu. Zdravý človek používa tento výdobytok modernej doby prevažne z praktických dôvodov – ženy si nechcú rozotrieť rúž alebo chcú chrániť zuby pred žltým povlakom z kávy, deti ich považujú za zábavné.

Napriek tomu pristúpila k ich zákazu postupne Veľká Británia, ktorá inšpirovala k návrhom podobných zákonov aj celú Európsku úniu. K parlamentom sa postupne pridávajú aj veľké spoločnosti, pre ktoré môže byť práve svetová sieť kaviarní Starbucks inšpiráciou.

K ďalším celosvetovým korporáciám, ktoré sa pripoja k iniciatíve, patria napríklad hotelové spoločnosti Hilton a Hyatt, najväčšia americká letecká spoločnosť American Airlines, no tento krok zvažuje aj obrovský gigant McDonald’s.

Hoci na Slovensku máme momentálne len dve prevádzky tejto spoločnosti, obe v Bratislave, pre celý svet je tento zákaz veľkým krokom. A inšpiráciou, že aj maličkosti dokážu znamenať veľa pre našu prírodu. Tlieskame a dúfame, že redukcia plastov sa poberie v blízkej budúcnosti len správnym smerom.

Zdroj: bbc.com, foodandwine.com

Zdroj foto: pexels.com

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram