jedlé darčeky

Tieto pochúťky s krásnymi obalmi sa hodia na adventný stôl, ako jedlé darčeky pod stromček alebo jednoducho len tak pre radosť. Pripravili sme niekoľko tipov, ktoré sme rozdelili do prehľadných kategórií, aby sa vám ľahšie hľadala inšpirácia. Dávate a dostávate radi špeciálne jedlé darčeky, ktoré nemusíte vymieňať a neskončia naspodku skrine?

Horúcimi nápojmi v zime nič nepokazíte

A už vôbec nie, pokiaľ ide o špeciálne či limitované vianočné edície. Každému sa dokážete trafiť do jeho chuti – či už sú to milovníci kvalitnej kávy, nadšenci čaju alebo majú vaši blízki záľubu v sladkej bodke v podobe horúcej čokolády. Výhodou je, že tieto vianočné edície často nemôžete kúpiť inokedy počas roka, majú svoje zaujímavé príchute a čaro absolútnej jedinečnosti.

 • Coffeespot Vianočná zmes – vyladená zmes výberovej kávy je vždy vyvrcholením celého roka pražiarne. Tento rok sa môžete tešiť na vyváženú chuť čokolády, medu a mandarínok.
 • Vianočný blend od Coffee Sheep – prináša spojenie chutí sladko-korenistého kardamónu, medu a rooibosu. Dve výnimočné africké kávy v jednej pre vaše pohodové Vianoce.
 • Vianočný čaj z Pienin – čajové vrecká s bylinkami z Pienin si môžete kúpiť pod záštitou slovenskej značky Elixír. Ide o príjemnú, osviežujúco-bylinkovú zmes ako stvorenú na pokojné zimné večery.
 • Pravá horúca čokoláda Janek – vonia, hreje, chutí. Tak, ako to vie iba pravá horúca čokoláda. Žiadne arómy, žiadne dochucovanie, len čokoláda zomletá s kokosovým cukrom pre čo najlepší zážitok z chuti.
jedlé darčeky
foto: Coffeespot.cz

Na sviatočný stôl patria aj sviatočné fľaše

A pritom vôbec nemusí ísť o alkohol, hoci aj ten sme do nášho výberu zaradili. Aj vianočné víno alebo vianočný mušt, punč či jeho nealkoholická verzia môžu byť krásnym darčekom alebo doplnkom darčeku. Pri návštevách budete hviezdiť, ak prinesiete takúto fľašu s originálnou vianočnou etiketou.

 • víno Zeliska s vianočnou etiketou – ako každý rok, aj teraz si pre vás Ria s Michalom z Vinárstva Zeliska pripravili krásne etikety na svoje kvalitné vína. Vďaka vkusným a sviatočným dizajnom sa tešia každý rok veľkej popularite.
 • sirup Vianočný punč od Royal Gastro – sirup vo vydzobenej fľaši s príchuťou vianočný punč na prípravu teplého nápoja s vôňou Vianoc. Stačí zaliať horúcou vodou a je pripravený k okamžitej konzumácii.
jedlé darčeky
foto: Vinozeliska.sk

Darujte exkluzivitu v podobe prémiového džemu

Osvieženie a, ako sa ukázalo, aj správny krok priniesla do výroby džemov na Slovensku Iveta Hrabovská so svojím manželom Matejom. Stoja za úspešnou značkou džemov s prímesou alkoholu GentleJam, na ktorú môžu byť právom pyšní.  Predstavuje spojenie lahodného, prémiového alkoholu, na ktorého výbere si dali majitelia naozaj záležať. s chuťou slovenského zrelého ovocia. Jedinečné receptúry, najlepšie suroviny, žiadna chémia a dokonalá harmónia chutí. GentleJam nie je len o gastronomickom, ale aj o vizuálnom zážitku, čo z neho robí jedinečný darček pod stromček.

jedlé darčeky
foto: Facebook GentleJam

Mlsanie aj so zdravšími variantmi

Pre milovníkov sladkých raňajok a iných dobrôt s typickou vianočnou príchuťou škorice, badiánu a perníkového korenia sme vybrali zopár výrobkov zo slovenskej aj zahraničnej scény. Výrobcovia ako Grizly či Mixit každoročne prichádzajú s limitovanými edíciami a výnimku neurobili ani tento rok.

 • vianočná Grizly zmes – kombinácia nutrične bohatých orieškov, sušeného ovocia a horkej čokolády je výborná ako desiata pre deti i dospelých. Môžete ňou doplniť rannú ovsenú kašu, pridať ju do müsli alebo použiť na ozdobenie domáceho múčnika. Vnútri balenia objavíte voňavé a chrumkavé mandle s chuťou medu a perníkov, lahodné kešu a pekanové orechy, lúpané mandle doplnené šťavnatými brusnicami a kúskami kvalitnej belgickej čokolády.
 • kaše Mixit s vianočnou príchuťou – kaša, ktorá hreje a vonia ako Vianoce. V Mixit spojili obľúbené dobroty – jemný pšenový základ, čokoládu s karamelom, mrazom sušený pomaranč, vlašské orechy, jabĺčka a navrch všetko posypali kúzlom Vianoc – škoricou, klinčekom a badiánom.
 • vianočná Tony’s čokoláda – belgická horká čokoláda, pri ktorej konzumácii narazíte na lahodnú chuť trstinového cukru a mäty. Zároveň je to však aj vianočná ozdoba. V čokoláde je totiž schovaný tvar vianočného stromčeka. Výnimočná je tým, že suroviny na jej výrobu boli obstarané prísne v súlade so zásadami FAIRTRADE.
jedlé darčeky
foto: Facebook Grizly.sk

Jedlé darčeky v podobe zážitku? Skúste Darčekové vouchery

Vianoce sú naozaj už o pár dní a skvelým darčekom môžu byť práve vkusné darčekové vouchery do slovenských reštaurácií (a mnoho iných podnikov a zariadení). Zakúpiť si ho môžete, samozrejme, aj na diaľku elektronicky alebo aj s vytlačením a doručením. Aj zo zahraničia, dokonca aj posledný deň pred Vianocami.

Vouchery sú tiež ideálnym darčekom a poďakovaním pre vašich klientov, zamestnancov či obchodných partnerov. Vyberajte z bohatej ponuky podnikov, ktorých návšteva sa pre vás stane jedinečným zážitkom na www.darcekove-vouchery.sk.

jedlé darčeky
foto: FB Darčekové vouchery

Buďte naozaj originálny, darujte pod stromček semienka

Za českým originálnym projektom Culina Botanica stojí česká herečka, moderátorka a autorka kníh o zdravom životnom štýle Kateřina Winterová. Na svojom blogu pravidelne uverejňuje originálne autorské články, recepty a rady pre záhradkárov, no to, čo nás v tomto článku zaujíma je e-shop Culina Botanica.

V jeho ponuke nájdete rozličné darčeky, kuchárske knihy, diáre, záhradkárske náradie, jesenné cibuľky okrasných kvietkov a v neposlednom rade darčekové balenia semienok. Medzi nimi sú v krásnom obale napríklad tradičná česká zelenina, jedlé kvety alebo nové druhy nepoznanej zeleniny, vďaka ktorým si obdarovaný bude môcť na jar a v lete pochutnať na vlastnoručne dopestovanom jedle.

jedlé darčeky
foto: FB Culina Botanica

Ručne robené darčeky sa počítajú najviac

Na záver článku nesmieme obísť ani ručne robené jedlé darčeky. Pod stromčekom potešia o to viac, že ste si s nimi dali námahu a pripravili ste ich s láskou a trpezlivosťou. A hoci nám to niekedy nevyjde na prvý pokus a občas sa pri tom aj hneváme, finálny výsledok väčšinou naozaj stojí za to. Aké darčeky zvládnete pripraviť a krásne zabaliť za pár minút doma? Napríklad:

 • domácu granolu s vianočným korením
 • vkusne zabalený balíček domácich koláčov
 • domáci vaječný koňak / punč / Baileys – fantázii sa medze nekladú či
 • vianočný pečený čaj

zdroje titulná fotografia: FB Grizly.sk / Canva

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie