zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Slovenské vína už nejeden raz uspeli vo svetových súťažiach. Naposledy sme sa tešili z úspechu vinárstva ViaJur, ktorého Rizling rýnsky 2017 sa ako prvé slovenské víno dostalo na vínnu kartu michelinskej reštaurácie. Pozrite si prehľad ďalšách vín a vinárstiev, ktoré našu krajinu reprezentujú po celom svete. Výber sme uskutočňovali na základe ocenení, ktoré jednotlivé vína a vinárstva získali v posledných rokoch.

Rizling rýnsky 2017

Slovenské vinárstvo ViaJur sa môže pýšiť jediným slovenským vínom, ktoré je v ponuke michelinskej reštaurácie Ristorante Mudec Di Enrico Bartolini v Taliansku. Ide o ušľachtilé biele polosuché víno, v ktorom sa objavujú tóny medových plástov a typických lipových kvetov.

Tokaj cuvée MYSTERIA 2018

Vo svetovej súťaži vín VINALIES INTERNATIONAL PARIS 2020 vo Francúzku toto slovenské víno z vinárstva  J&J Ostrožovič získalo zlatú medailu. Je to ľadové biele sladké víno, ktoré sa vyrába z bobúľ hrozna, ktoré sa zberajú pri teplote pod -7℃. Obľúbené je pre svoju chuť hrozienok namočených v mede a sušených fíg.

Poznáte vinárstvo J&J Ostrožovič? Funguje už od roku 1990 a má najdlhšiu históriu na slovenskom Tokaji. Získalo titul Vinárska extratrieda – počas 10 rokov patrili ich vína medzi top 100 slovenských vín.

Château Topoľčianky

Slovenské vinárstvo Château Topoľčianky ročne boduje s viacerými vínami zo svojej produkcie. V minulom roku si zo svetovej súťaže prinieslo 4 zlaté a 2 strieborné medaily, a stalo sa tak najúspešnejším slovenským vinárstvom. Ich vína bodovali aj v roku 2020, medzi tie najlepšid patria:

Prezident Rosé Doux – ružový sekt vyrobený na počesť T.G.Masaryka, ktoré sa hodí ako aperitív, k bielemu mäsu, cestovinám, morským plodom, syrom či šunkám.

Irsai Oliver – biele suché víno, ktoré má muškátový podtón a taktiež výborne pasuje k cestovinám.

Rizling rýnsky – slamové biele sladké víno, ktorého strapce sa zberali koncom októbra a až tri mesiace dozrievali zavesené na šnúrkach. Najlepšie si ho vychutnáte s husacinou či kačacinou, k dezertom alebo si ho dajte ako dezert, je dostatočne sladké.

Neronet – tentoraz ide o červené víno, ktoré je ľadové sladké a má chuť sušeného ovocia.

Veltlínske zelené KRYO

Toto víno patrí medzi jedno z najviac oceňovaných slovenských vín. Za posledné roky získalo viacero zlatých a strieborných medailí. Ide o biele suché víno, ktorému dominuje vôňa grapefruitu a zelených jabĺk. Hodí sa k zubáčovi, bravčovému a teľaciemu mäsu.

Víno je z vinárstva Mrva&Stanko, ktoré sa stalo vinárstvom roka 2019, 2013, 2010 a 2009. Medzi ich ďalšie úspešné vína patria napríklad Cabernet Sauvignon, červené víno, ktoré pasuje k hovädzine a divine, Devín, biele polosladké, ktoré sa odporúča podávať k dezertom, najmä ku krémovým zákuskom alebo Chardonnay, biele suché víno, ktoré sa odporúča podávať ku kuracine.

Villa Víno Rača

Jedno z popredných slovenských vinárstiev s dlhoročnou tradíciou ponúka vína z Malých Karpát. Ak by ste chceli skúsiť víno práve od Villa Víno Rača, najoceňovanejšie sú Račianska frankovka, červené suché víno, ktoré si drží druhé miesto v kategórii červené vína na Slovensku, a Veltlínske zelené, biele suché víno.

Pavelka & Syn

Ak máte chuť na víno s dušou Pezinka, potom by ste si mali zaobstarať niečo z vinárstva Pavelka&Syn. Ich vinohrady sa totiž nachádzajú výhradne v Pezinku a blízkom okolí. Za zmienku stojí určite červené víno Paves, ktoré vzniklo v roku 2000 (experimentom) a dodnes sa považuje za jedno z najlepších a najkvalitnejších slovenských červených vín. Naposledy záskali zlatú medailu za vína Tramín červený 2018 (biele polosuché) a Rizling vlašský barrique 2017 (biele suché). Obe sa hodia k jedlám z bravčoviny a hydiny, taktiež k rôznym tvrdým syrom.

TOKAJ MACIK WINERY

Vinárstvo TOKAJ MACIK WINERY z oblasti Tokaj funguje od roku 1995. 3x sa stalo vinárstvom roka a 5x získali zlatú medailu za najlepšie slovenské víno. Veľký úspech dosiahli napríklad s MONO FURMINT, ktoré sa považuje za najlepšie tokajské víno a nájdete ho v prestížnych slovenských reštauráciách. Jeho dizajn sa dostal do rebríčka TOP 10 na svete.

PEREG

Vinárstvo Pereg z Modry sa zaoberá najmä výrobou ovocných vín, ktoré patria medzi najlepšie na Slovensku. Práve ich ríbezľové víno sa stalo najlepším slovenským ovocným vínom za rok 2019, no medzi oceňované patria napríklad Irsai Oliver `19 (biele suché) a Cabernet Sauvignon rosé `19 (ružové sladké).

GOLGUZ

Vinárstvo Golguz sa vďaka svojim kvalitným vínam stalo populárne nielen na Slovensku, ale po celom svete. V rokoch 2015 a 2017 sa stalo vinárstvom roka a najviac boduje s vínom Rulandské biele 2017. Ide o biele suché víno, v ktorého chuti sa mieša ananás, mango a chlebovina.

Karpatská Perla

Aj vinárstvo Karpatská perla sa môže pýšiť každoročne oceňovanými vínami. V roku 2020 získali zlaté medaily napríklad Veltlínske zelené 2015 – ľadové sladké biele víno, ktoré má takmer desiatku rôznych ocenení alebo JAGNET Muškát moravský 2019 – biele suché, ktoré je perfektné k mäsku s ovocnou omáčkou či k smotanovým cestovinám.

Víno Nitra

Vína z vinárstva Víno Nitra sú dovážané do Japonska, USA, Poľska a tiež do Číny. Ak máte radi suché víno, stavte na Sekt Pálffy, extra suché biele víno, ktoré je jemne perlivé. V minulom roku sa stalo jedným z najlepších slovenských vín v kategórii Šumivé vína.

Zdroj fotiek: Unsplash, Instagram a Facebook vinárstiev

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram