zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Ruku na srdce, každý si občas v práci zanadávame na svojho nadriadeného, podaktorí aj každý deň a ani reštaurácie nie sú výnimkou. Asi by sa nám hneď lepšie robilo, keby to bolo po našom a nikto nám do toho nekibicoval. Najhoršie je, keď ten niekto je náš šéf, ktorý vôbec nemá šajnu o tom ako to všetko v reáli funguje, a len pchá nos tam, kam mu nepatrí.

V tom lepšiom prípade, hneď ako vychladneme, možno si aj uvedomíme, že tá dotyčná osoba nejakou náhodou vie, ako to má naozaj všetko fungovať, a asi nám chcela len dobre. O tomto priam vyhynutom jedincovi, občas prirovnávanému aj k bájnemu jednorožcovi, vám chcem dnes niečo bližšie prezradiť. 

5 základných spoznávacích znakov dobrého šéfa

Vie načúvať. Má uši nie len na okrasu, ale má jedinečnú zručnosť ako ich aj ovládať. Občas aj niektorí z našich podriadených by mohli mať celkom dobrú predstavu o tom, čo sa vlastne na našom pracovisku deje.

Vie sa zorganizovať. Po lopate povedané, má vo svojich veciach poriadok. Pozor! Veľmi náročná zručnosť. Ak má váš nadriadený to štastie, že má aj vlastnú asistentku, tak väčšinou táto osôbka sa o to všetko dôležité aj postará.

Je spravodlivý. Pri tomto spoznávacom znaku sa veľa vedúcich samovoľne zdiskvalifikuje.

Vie prenechať zodpovednosť aj na svojich podriadených. Čím skôr si vytrénujete za seba náhradu, tým skôr môžete íst do dôchodku. Aj takéto zmýšlanie možno ešte stále prevláda v našom pracovnom prostredí. Nebojte sa zodpovednosti a ani jej delegovania. Určite vás to posunie len dopredu. 

Vedie príkladom. Posledná, z takzvaných “raritiek”. Asi netreba bližšie rozoberať. Podobne ako pri spravodlivosti je to veľmi zriedkavá aktivita.

A v čom sa líši ešte lepší šéf od dobrého?

Asi si práve hovoríte, že už asi nič lepšie nemôže existovať. Tak tu je zopár vlastností ktorými ešte lepší šéf ovplýva. Vie prejaviť vášeň a lásku k práci, má skúsenosti, chce odborne napredovať a neustále sa zlepšovať. Vie inšpirovať ľudí okolo seba, je inteligentný, správne vychovaný, má charizmu, vízie a sny. Je vodcom a vie byť v správny čas na tom správnom mieste. Vie si udržať ten správny odstup a nadhľad nad vecou a nerobí zbrklé a unáhlené rozhodnotia. Ľudskosť mu určite nie je cudzia a vie si pekne vybalancovať súkromný a pracovný život. 

V tomto krátkom súhrne, je len maličký rozdiel medzi pracovnými zručnosťami a povahovou charakteristikou. Každý z nás vie byť super nadriadený, chce to len štipku odhodlania, vytrvalosti a skúsenosti a tie správne návyky sa dostavia.

Byť však ešte lepší znamená investovať viac z vlastnej osobnosti, a dokazovať vašim podriadeným ale aj nadriadeným, že vám na vašej práci záleží, že vám záleží aj na vašich podriadených, ktorí nie sú len nejaké čísla na zdrape papiera a že sa nebojíte pracovať ťažšie ako tí okolo vás. Vzdelávajte sa, robte chyby ale hlavne sa nevzdávajte. Nebojte sa povedať nie, skúšajte nové veci každý deň, požiadajte o pomoc keď je treba a dôverujte ľuďom okolo seba. Podeľte sa so svojimi skúsenosťami, motivujte samých seba ale aj tých ostatných, ktorí majú o to záujem a nebojte sa byť šťastní.

Ak vám jedného dňa váš zákazník, zamestnanec, šéf, člen rodiny alebo partner povie že ste ten “naj”, verte im! Uberáte sa tým správnym smerom.

Zdroj úvodnej fotografie: Shutterstock.com

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram