Running Sushi: Objavte kúsok Ázie v srdci Viedne:

6549

Jedinečné. Chutné. Nepoznané. Tieto a mnohé iné pozitívne prídavné mená by sme mohli použiť na opísanie reštaurácie Okiru Running Sushi v srdci rakúskej metropoly.

Ak sa náhodou ocitnete vo Viedni a vyhladnete, nemali by ste si nechať ujsť tento jedinečný kulinársky zážitok. Krásne historické centrum poskytuje stovky prekrásnych reštaurácií, v ktorých sa môžete dobre najesť. Ja som za vás vyskúšala jednu z dvoch Okiru Running Sushi v nákupnom centre Riverside skrytom v okrajovej viedenskej časti Liesing. Okrem toho, že som sa skvelo najedla, som si sebou odniesla aj neopakovateľný zážitok pre chuťové bunky, nos, ba dokonca aj oči.

Večera v lone prírody

Ak vás hneď zo začiatku odrádza nemčina, nemusíte sa báť. Personál v nej pravdepodobne nie je o nič lepší, ako vy sami. Tvoria ho výlučne Číňania, ktorí rozumejú svojmu remeslu a preniesli ho i do západného sveta. Reštaurácia je skrytá v nákupnom centre, no má s modernými a rýchlymi stravovacími zariadeniami pramálo spoločné. Číňanka Jie Li, ktorá je majiteľka oboch pobočiek Running Sushi vo Viedni, je hlboko spätá s prírodou a čínskymi vzormi. Vyrastala v Číne a do Rakúska prišla, pretože sa chcela stať úspešnou herečkou. Namiesto toho skončila v gastronómii, no svoju prácu odvádza naozaj perfektne. Do interiéru reštaurácie preniesla kúsok svojho detstva, prírodné farby a materiály, všetko zladené do moderného prírodného štýlu. Nech sa páči, usaďte sa na pohodlné zelené koženkové sedačky a vezmite si bambusové paličky. Dobrú chuť!

Farebné misky sú pastvou pre oči
Farebné misky sú pastvou pre oči

Trochu dieťaťa drieme v každom z nás

Presne tak sa budete cítiť, keď uvidíte, čo sa okolo vás začne diať. V Okiru Running Sushi je možné sa i normálne navečerať, no túto možnosť využíva málokto. Za poplatok 13,90€ cez obed alebo 16,50€ po sedemnástej hodine si môžete kúpiť „bežiace sushi“, ako znie voľný preklad názvu reštaurácie, a dosýta sa najesť. Nikto vás nebude vyháňať, na svojom mieste môžete sedieť, pokiaľ vám žalúdok bude stačiť. Hoci názov napovedá, že v malých bežiacich miskách budú prevažne surové ryby, nie je to tak. Majiteľka reštaurácie myslela i na vegetariánov či milovníkov sladkého. Uprostred reštaurácie je otvorená kuchyňa, v ktorej niekoľko kuchárov vytvára stále nové delikatesy priamo pred vašimi očami. V čistom prostredí a z čerstvých surovín servírujú na malé farebné mištičky skvelé sushi, vyberané kúsky mäsa na desiatky spôsobov, prílohy ako ryžu, zemiaky, japonskú penu z homára, nájdete tu i osviežujúce nakrájané ovocie a v neposlednom rade dezerty vo forme pudingov, pien, koláčikov či zaváraného exotického ovocia. Jedlá dokladané na pás sú stále teplé a opakujú sa po pár minútach, aby ste mali možnosť vziať si niečo, čo vám chutilo, ešte raz. Samotná príprava jedla je pre zákazníkov hotovým divadlom. Majiteľka – herečka teda na publikum zo zásady nezabúda.

Kuchári pracujú priamo pred vašimi očami
Kuchári pracujú priamo pred vašimi očami

A čo s prázdnymi miskami?

Rozhodne neurobte chybu, akú sme spravili pri prvej návšteve my. Prázdne misky sme s plným bruchom spokojne odkladali späť na bežiaci pás a ľudia okolo nás sa nestačili čudovať, prečo sú na páse nedojedené kúsky pečeného lososa alebo rozmrvený koláčik šťastia. Nie, prázdne misky treba odkladať na kraj stola, kde ich jedna z milých čašníčok pozbiera na vozík a odvezie. K jedlu si môžete zakúpiť aj nápoj, ten ale nebudete mať v cene. Minerálka či kvalitné čapované pivo však k dobrej večeri určite patria.

Ochota, láskavosť, spokojnosť

Ako som už naznačila, v tejto reštaurácii som nebola len raz. Príjemné prostredie a naozaj vynikajúce jedlo ma presvedčili, aby som prišla opäť. Už dva dni dopredu som sa ako milovník hrušiek tešila na hruškovú penu so smotanou v malej miske a kandizovanú olúpanú hrušku, ktorou som chcela zavŕšiť svoj večer. Jemnej zelenej peny som sa dočkala, kandizovaná hruška sa však na páse akosi nechcela objaviť. Môj priateľ sa slušne spýtal čašníčky, či dnes hruška nie je na pláne. Okamžite rozbehla akciu, kde sme videli, čo znamená slovné spojenie „Náš zákazník, náš pán“. Cez troch alebo štyroch ľudí sa moja nenápadná chuťová požiadavka dostala až k bacuľatému čínskemu kuchárovi, ktorý sa na mňa milo usmial, hrušku mi pripravil a priniesol až k stolu.

Ochota a láskavosť, s akou splnili moje prianie, ma zahriala pri srdci a presvedčila o tom, že Okiru Running Sushi musím posunúť ďalej. Miesto s tak skvelými ľuďmi a úžasným jedlom totiž nesmie zostať skryté pred zrakom verejnosti.

Zdroj foto: okiru.at, facebook.com/okiru-running-sushi, stadt-wien.at

 

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie