Bratislava 4. februára 2022 – Rastúce náklady, drastické pandemické opatrenia počas vianočných sviatkov, prebiehajúca vlna omikronu a začínajúca cezhraničná turistika ešte viac zhoršujú katastrofálnu situáciu gastro sektora na Slovensku. Na záchranu gastra nestačia verejné prísľuby, je nevyhnutné, aby vedenie štátu začalo konať.
Tak, ako v roku 2020, ani v roku 2021 nemohol gastro sektor využiť na sanáciu obrovských strát jedno z najsilnejších sezónnych období. Vianočné a novoročné sviatky sa na Slovensku totiž niesli v znamení pandemických opatrení a zatvorených prevádzok. Diametrálne odlišné nastavenie pravidiel v susedných štátoch pritom spôsobilo odliv zákazníkov, ktorí mohli svojou návštevou podporiť slovenské gastro. Členovia iniciatívy #StáleMámeChuť majú veľké obavy, že zníženie DPH v susedných krajinách spôsobí ešte väčší odliv zákazníkov z domácich prevádzok.
„Vítame, že sme sa po dlhých, takmer dvoch rokoch agónie a výziev, kedy gastro prevádzkovatelia a ich zamestnanci na vlastnej koži pocítili brutálne dopady pandémie, dočkali zaradenia zníženej DPH na stravovacie služby do daňovo-odvodovej reformy. V NR SR aktuálne neprešiel opozičný návrh na zníženie DPH pre gastro. Len politické vyhlásenia koalície však gastro sektoru nepomôžu, na prežitie potrebuje ich politické činy, ktoré reálne zmenia zákon o DPH ešte pred letnou sezónou,“ uviedol Vladimír Machalík z iniciatívy #StáleMámeChuť .
„Spotrebiteľské návyky prešli za posledné dva roky mnohými zmenami reflektujúcimi opatrenia a zákazy. Chceli by sme, aby domáce prevádzky boli prvou voľbou slovenských zákazníkov. Na to však potrebujeme udržateľné podmienky a stabilitu. Polovica obyvateľov Slovenska žije v prihraničných regiónoch,“ vysvetlila Magdaléna Koreny, z Iniciatívy Pomoc pre gastro.
„Sľubovaný návrh na zníženie DPH je v súčasnosti jediným možným systémovým riešením našej situácie. Dá sa rýchlo pripraviť, bez dodatočných administratívnych nákladov pre štát i prevádzkovateľov. Zároveň pomôže zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských gastro prevádzok oproti gastro segmentu v okolitých krajinách. Vyzývame preto vládu, aby bezodkladne konala a nezostala len v úrovni verejných vyhlásení. Gastro sektor bol počas pandémie ústretový voči pandemickým opatreniam vlády, a preto očakávame, že vláda teraz systémovo pomôže reálnymi činmi,“ zdôraznil Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.
Signatári platformy #StáleMámeChuť
Aliancia slovenskej gastronómie – 10 pre Gastro
Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska
Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska
Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd
Iniciatíva Zachráňme gastro!
Pomáhame si – gastro v korone
Pomoc pre gastro
Potravinárska komora Slovenska
Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu
Slovenský zväz kuchárov a cukrárov
Slovenský zväz spracovateľov mäsa
Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska
zdieľať tento článok na: