zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Od štvrtku do soboty (15.9.-17.9.) sa v Košiciach na parkovisku pred Kinom Úsmev uskutoční prvý ročník medzinárodného festivalu pouličnej kuchyne, na ktorom sa zúčastní celkom 16 food truckov (pojazdných dodávok s kuchyňou), s tým najlepším zo svetovej street foodovej kuchyne.

V Kine Úsmev sa stretli fanúšikovia tohto typu kuchyne a festivalov, ktorých atmosféra im učarovala a rozhodli sa Košičanom priniesť tento jedinečný zážitok. Od štvrtku (15.9.) do soboty ( 17.9), vždy od 12:00 do 23:00, na parkovisku a v parku pred Kinom Úsmev budete môcť ochutnať jedlá, ktoré bežne v košických reštauráciách nenájdete. Festival organizuje Kino Úsmev s organizáciou Street Food Polska, ktorá združuje v Poľsku až 300 rôznych food truckov a pravidelne organizuje festivaly po celej krajine, ale aj v zahraničí. Do Košíc zavíta 12 takýchto food truckov a ponuka bude naozaj rozmanitá – od tradičných burgrov a hot-dogov na festivale nájdete aj domácu zmrzlinu, wafle, steaky, japonské pirôžky, suši, polievky, vietnamské bagety či belgické hranolky. Na festivale sa predstavia aj štyria domáci predajcovia: Robin Street Food, Bistro Tabačka, ROSTO a celkom nový Smile Street Food. Okrem jedla nebude núdza ani o kvalitný pitný režim o ktorý sa postará bar v Kine Úsmev a partneri, nebudú chýbať ani miešané drinky. Súčasne s Košice Street Food Festival bude bežať aj festival Košice Pivo Fest pri Miklušovej väznici, takže k širokej pivnej ponuke to budú mať návštevníci od Kina Úsmev naozaj blízko.

ke-street-food-1280

Súčasťou festivalu je aj sprievodný filmový program v Kine Úsmev, ktorý sa, ako inak, venuje filmom o jedle. Nenechajte si ujsť vo štvrtok (15.9.) dokument o najlegendárnejšom japonskom sushi guru –  ONO Jirovi. V piatok (16.9.) to budú hneď dva vynikajúce filmy – indický Cudzí obed, ktorý nám dovoľuje nazrieť do komplikovanej logistiky roznášania domácich obedov pracujúcim mužom vo firmách a čo sa stane ak sa obed dostane k tomu nesprávnemu manželovi. Hraný americký film Chef nám rozpráva príbeh skvelého šéfkuchára, ktorý sa zhodou okolností z luxusnej reštaurácie ocitne ako kuchár v pojazdnom food trucku. V sobotu (17.9.) je na programe okrem reprízy filmu Chef aj fascinujúci dokument Spinning plates (Rotujúce taniere), ktorý prináša príbeh troch rôznych a jedinečných reštaurácií.

Street food festival Košice

Street Food, alebo takzvaná pouličná kuchyňa, má dávnu tradíciu a stopy po nej môžeme nájsť už v starovekom Grécku, Číne, Egypte či Peru. Pouliční predajcovia ponúkajúci rýchle, chutné a kvalitné lokálne pokrmy určené na priamu konzumáciu boli odjakživa populárni u širokej verejnosti a boli neoddeliteľnou súčasťou veľkých trhovísk.

V posledných rokoch sa tento druh kuchyne spopularizoval a vytvoril tak samostatnú kategóriu, kde sa spája veľmi prepracovaná estetika stánkov, food truckov s kvalitnými receptami, pripravované s precíznosťou a s tými najkvalitnejšími surovinami. Veľmi bežný je aj fenomén ľudí, ktorý opúšťajú korporátny život, otvoria si food truck a venujú sa príprave jedného druhu jedla, ktorý dovedú do dokonalosti. Len nedávno obletela svet správa, že v Singapure získal vôbec prvý food truck michelinovú hviezdu, najvyššie hodnotenie kvality reštaurácií.  To len potvrdzuje kvalitu a úroveň, ktorá sa dá dosiahnuť aj v malom stánku s jedlom.

Street food festival Košice

Zoznam predajcov – Košice Street Food Festival:

Przystanek Ogień i Dym (wok, sushi, kórejské bagety)

Jadło na kółkach (maxi hot-dogy)

The Waffles (domáca zmrzlina a vafle)

B.B. Kings (steaky, jedlo na grile)

Wypas Po Pas (belgické hranolky, hot-dogy)

Burger Station (burgre, hranolky)

Funky Donkey Cafe

Na-żarty (domáce sendviče)

The Bandits (burgre)

Nice to Eat You (domáce sendviče)

AkitaRamen (japonské polievky)

LosPlackosTruck (mexická kuchyňa)

ROSTO (steakové sendviče)

BISTRO Tabačka (vietnamské bagetky)

Smile Street Food (hranolky, sendviče, polievky)

Robin Street Food (hot-dogy)

Zdroj foto: Košice Street Food Festival

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram