Mnoho ľudí sa ocitne bez strechy nad hlavou bez toho, aby si rýchly priebeh svojho poklesu vôbec stihli uvedomiť. Ak aj majú chuť bojovať, z ulice sa nedostanú bez cudzej pomoci. Originálny spôsob pomáhania vynašli u našich západných susedov. Vďaka projektu Stůl pro jednoho dostanú bezdomovci jedno teplé jedlo denne. 

“Dobrý skutok ide cez žalúdok”, hlása projekt na podporu ľudí bez domova. Stůl pro jednoho  vznikol len prednedávnom, šíri však tak empatickú myšlienku, že ľudia sú jeho rozvoju viac ako naklonení.

Jedna porcia hlavného jedla denne

Vznikom jednej charitatívnej organizácie sa dobro akoby začalo nabaľovať. Charitatívna organizácia NADĚJE sa rozhodla prísť s novým projektom, ktorý môže pomôcť desiatkam hladných ľudí zlepšiť ich životnú úroveň.

Sami členovia tejto organizácie sa starajú o výber ľudí bez domova, ktorí dostanú takzvaný Preukaz zapojenej osoby. Podľa Dominiky Farkasovej, iniciátorky a organizátorky projektu, uprednostňujú najmä ľudí, čo prežívajú na ulici bez pomoci akýchkoľvek sociálnych zariadení.

Stůl pro jednoho

Títo ľudia sa potom chodia stravovať do jednej zo zapojených reštaurácií, kde dostanú každý deň jedno teplé jedlo na náklady majiteľa reštaurácie. Personál im jedlo naservíruje alebo zabalí, podľa priania, ale aj podľa správania jednotlivca. Výdaj mu potom zapíšu do preukazu a dobrý skutok je na svete.

Kto sa môže zapojiť? 

Projekt je zatiaľ len v počiatočnej fáze (zahájený bol v roku 2016), preto sa doň zapojilo len šesť reštaurácií v Prahe a okolí, ktorí denne vydávajú jedlo dokopy desiatim bezdomovcom. Jedným z nich je napríklad pán Hanuš, šesťdesiatnik, ktorý je na ulici pre svoju neúspešne liečenú závislosť na automatoch už trinásť rokov. Vďaka projektu Stůl pro jednoho má každý deň porciu teplého jedla, čo je pre jeho fyzické zdravie nenahraditeľné.

Reštaurácie, ktoré sa do projektu zapoja, neplatia okrem porcií jedál vydávaných ľuďom bez domova žiadne vstupné ani výstupné poplatky a odstúpiť z projektu môžu kedykoľvek. Od organizácie NADĚJE naviac obdržia nálepku s informáciou, že je podnik zapojený do projektu, ktorej umiestnenie na vchodových dverách je dobrovoľné.

“Všetci máme dobrý pocit, že pomáhame niekomu, kto to potrebuje. Personál reštaurácie si nášho pána obľúbil, dávame mu teplý čaj, a keďže je veľmi pohodový a slušný, obeduje u nás v reštaurácii,” povedal pre internetovú stránku organizácie Martin Vlček, majiteľ zapojenej prevádzky U Dobré Myšlenky.

Stůl pro jednoho

Zapojiť do projektu sa môže akákoľvek reštaurácia prostredníctvom internetovej stránky www.stulprojednoho.cz, kde nájde všetky potrebné informácie. Tu môžu aj nemajitelia gastronomických subjektov prispieť dobrovoľnou sumou a zlepšiť tak rozbiehanie projektu s peknou myšlienkou.

Podobné projekty by nám mali pomáhať uvedomiť si, že takáto situácia sa môže stať každému z nás. Bezdomovectvo je problém, ktorý sa nás týka a hoci aj maličká pomoc ľuďom bez domova môže pre nich znamenať viac, ako si vieme predstaviť. Skúsme pomáhať počas celého roka, nielen teraz, vo sviatočnom a posviatočnom období, keď sa pomoc skloňuje častejšie ako inokedy. Stůl pro jednoho môže byť pre nás inšpiráciou. Uvítali by ste niečo podobné aj na Slovensku?

Zdroje: stulprojednoho.cz

Zdroj foto: pixabay.com, maxpixel.freegreatpicture.com

Pozývame vás na tieto akcie, kde budeme aj my. Radi sa s vami stretneme :)

Vložiť komentár