produkcia vína klesla
foto: Canva

Extrémne počasie môže za to, že produkcia vína každým rokom klesá. Podľa expertov nedávno klesla na najnižší level za posledných 60 rokov. Hrozno je citlivé na zmeny počasia a choroby, ktoré prinášajú silné dažde, suchá či nepredvídateľné ranné mrazy.

Výsledky prieskumu priniesli minulý rok odborníci z International Organisation of Vine and Wine (OIV). Podľa ich výpočtov a tabuliek bola produkcia v krajinách, pre ktoré je víno dôležitou ekonomickou komoditou, kriticky nízka. V roku 2023 bola dokonca na najnižšej úrovni od roku 1961. “Oproti roku 2022 klesla zhruba o ďalších 7 %,” píše portál The Guardian.

Dôvodom je klimatická kríza

Organizácia OIV zároveň vydala po skončení minuloročnej sezóny vyhlásenie, že za tento pokles môžu nepredvídateľné klimatické zmeny na globálnej úrovni. “Extrémne klimatické podmienky – napríklad ranné mrazy, silné dažde a dlhotrvajúce suchá – majú obrovský dopad na to, ako vyzerá celosvetová produkcia vína.”

Menučka produkcia vína
foto: Canva

Inaki Garcia de Cortazar-Atauri, odborník na vplyvy klimatickej krízy povedal, že takéto zmeny musíme nahlas spájať s klimatickou krízou. Podľa neho boli škody a choroby ako plesne v mnohých krajinách Európy a Južnej Ameriky spôsobené dlhodobým vplyvom počasia, ktoré sa vymyká spod kontroly. Nie je to však jediný faktor.

“Napríklad v Taliansku bola nižšia produkcia vína spojená aj s tým, ako je pôda vo vinohradoch obhospodarovaná. Obrábaná pôda nie je schopná absorbovať vodu tak dobre ako prírodná pôda,” prezradil pre britský denník.

Produkcia vína ovplyvní tisíce zamestnancov

Do úvahy pri výskumoch pritom OIV brala dáta z celého sveta. Najviac to zasiahlo krajiny na južnej pologuli, pre ktoré je produkcia vína na prvých priečkach medzi tvorcami stabilnej domácej ekonomiky. Austrália, Argentína, Čile, Južná Afrika a Brazília zaznamenali pokles produkcie v roku 2023 o 10 až 30 %.

Zaujímate sa o víno? Prečítajte si tieto zaujímavé fakty, o ktorých ste doteraz možno netušili »

Rok 2023 prepísal aj históriu. Produkcia vína bola dlho doménou Talianska, ktoré minulý rok stratilo prvenstvo. Jeho produkcia klesla o 12 %, čo umožnilo Francúzsku získať späť prvé miesto. Španielsko si udržalo pozíciu tretieho najväčšieho výrobcu vína na svete, hoci jeho produkcia klesla o 14 % a klesla o 19 % v porovnaní s päťročným priemerom.

zdroj: Theguardian.com

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie