Produkcia piva na Slovensku medziročne vzrástla. Prekvapilo nealko pivo

347
Pitie pivo kamaráti

Produkcia piva na Slovensku v roku 2022 mierne stúpla. Pivovary v krajine len tesne nedosiahli úroveň výroby predpandemického roku 2019. Produkcia nealkoholického piva pritom medziročne vzrástla až o takmer tri pätiny. Mierny pokles zaznamenal segment radlerov. Vyplýva to zo štatistiky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

V roku 2022 pivovary na Slovensku pokračovali v miernom náraste produkcie. Celková výroba alkoholického, nealkoholického piva a radlerov dosiahla 3,175 milióna hektolitrov. Produkcia alkoholického piva pritom stúpla na 2,449 milióna hektolitrov, čo znamená najúspešnejší rok od 2013, kedy dosiahla 2,87 mil. hektolitrov. Najviac, až o tri pätiny, však vzrástla výroba nealkoholického piva. Jediným segmentom, ktorý zaznamenal pokles bola produkcia radlerov. Tých vyrobili slovenské pivovary medziročne o sedem percent menej,“ povedal Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Zdroj: Canva

Produkcia alkoholického piva po náročnom pandemickom období stúpla medziročne o 1,4 percenta. V absolútnej dominancii u spotrebiteľov prevažovali spodne kvasené ležiaky, ktoré sú dlhodobo na Slovensku, ale i v Európe najobľúbenejším pivným štýlom. Zákazníci však objavujú aj nové pivné štýly a medzi slovenskými pivovarmi sa zintenzívňuje trend varenia pivných špeciálov v nadväznosti na rôzne ročné obdobia. Prekvapením sú vrchne kvasené pivá s ovocnou zložkou, takzvané sour ales, ktoré sú tradične určené do letnej sezóny. Na Slovensku ich však remeselné pivovary varia pre stály dopyt zákazníkov už počas celého roka.

Nárast až o tri pätiny

Nealkoholické pivo zaznamenalo v roku 2022 výrazný nárast produkcie až o tri pätiny. Zo 76 000 hektolitrov v roku 2021 stúpla ich produkcia na 121 000 hektolitrov, čo je nárast o 59 %. Slovensko si tak udržiava najvyššie priečky v rámci Európskej únie v obľube nealkoholického piva.


ODPORÚČAME VÁM:

Ste zákazník reštaurácií?
Pozrite si denné menu v okolí. Ste majiteľ alebo manažér reštaurácie?
Pridajte sa na portál Menučka
a uverejňujte tu Vaše menu.
Priama registrácia tu.

Produkcia radlerov zaznamenala v roku 2022 pokles o sedem percent zo 649 000 hl na 605 000 hl. Slovenskému trhu pritom už prakticky absolútne dominujú nealkoholické radlery, čo je v rámci EÚ ojedinelé. Radlery sú totiž na väčšine trhov únie predovšetkým alkoholické nápoje.

Zdroj: Canva

Rok 2022 bol pre pivovary na Slovensku veľmi náročným rokom. Úvodné mesiace ešte doliehala pandémia, ku ktorej sa pridal konflikt na Ukrajine, obrovské nárasty cien surovín i energií. Následne začal významný rast inflácie, čo ovplyvnilo disponibilné príjmy spotrebiteľov. Napriek tomu sme zaznamenali vznik viacerých remeselných pivovarov, čo znamená, že pivo stále patrí medzi obľúbený nápoj Slovákov. V gastre je pivo stále s výrazným náskokom najvýznamnejším nápojom z pohľadu podielu na tržbách,“ uviedol Vladimír Machalík. Na Slovensku aktuálne pôsobí 101 pivovarov

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin