Prijímajte viac kolagénu vo svojej strave

1594

O kolagéne, známej bielkovine, je známe, že má priaznivé účinky najmä na bolesti kĺbov, keďže kolagén prispieva k elasticite tkanív. Ak vás dlhodobo trápia problémy s kolenami či vám začína ovísať pokožka, skúste zaradiť do svojho jedálnička viacej kolagénu. Kolagén sa nachádza v bežných potravinách, ktoré si bežne domov kúpite. 

Kolagén pomáha nielen pri bolesti kĺbov, jeho priaznivé účinky boli potvrdené aj pri osteoporóze, čiže pri ochorení, ktoré spôsobuje rednutie kostí. Kde všade môžete nájsť kolagén?

Čistý kolagén v podobe tabletiek 

Ak nie ste fanúšikom rýb alebo hovädzieho mäsa, ktoré sú bohaté na kolagén, možno bude pre vás výhodnejšie, keď budete prijímať čistý kolagén v prášku. Pri výbere značky kolagénu si dajte záležať najmä na zložení. Je dôležité, aby zloženie tvoril iba 100% kolagén. Prečítajte si tiež recenzie od iných kupujúcich. 

V čom nájdeme prírodný kolagén?

  1. Mäso 

Predovšetkým hovädzie mäso je bohaté na aminokyseliny, ktoré dokážu tvoriť v tele kolagén. Takéto aminokyseliny sa nachádzajú aj v rybách, napríklad v lososovi. Ak na sebe spozorujete, že vám akosi ochabujú svaly, skúste do svojho jedálnička zaradiť viacej mäsa. 

  1. Zelenina a ovocie 

ODPORÚČAME VÁM:

Ste zákazník reštaurácií?
Pozrite si denné menu v okolí. Ste majiteľ alebo manažér reštaurácie?
Pridajte sa na portál Menučka
a uverejňujte tu Vaše menu.
Priama registrácia tu.

Zo zeleniny vám najviac pomôžu červené papriky, ktoré silným zdrojom vitamínu C. O vitamíne C je známe, že rovnako prispieva k tvorbe prirodzeného kolagénu v organizme. Na vitamín C je tiež bohaté bobuľové ovocie. Patria sem jahody, maliny alebo čučoriedky. Nesmieme zabudnúť ani na citrusy, najmä citrón či grapefruit. Všetky citrusové plody sú bohaté na vitamín C. 

  1. Orechy 

Najmä v zimnom období sa zvyšuje konzumáciu rôznych druhov orechov. Nielen, že sú orechy veľmi chutné, zároveň podporujú myslenie, zasýtia žalúdok a najmä obsahujú veľa medi a zinku. Meď a zinok patria medzi prvky, ktoré majú priaznivý účinok na tvorbu kolagénu.

Zdroj obrázku: Yuliya Alekseeva / Shutterstock.com

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin