Potraviny, ktoré spaľujú tuk

Čili papričky, škorica či zelený čaj. Aj to sú potraviny, o ktorých často čítame ako o tuk spaľujúcich. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že ide vlastne o nepravdu a v skutočnosti nemôžu existovať potraviny, ktoré by samy osebe spaľovali tuk?

V diétnom priemysle existuje množstvo „osvedčených“ ciest, ako schudnúť. Medzi najčastejšie mýty, ktoré sú dnes vedcami dávno vyvrátené, patria napríklad:

  • Sacharidy a tuky sú zlé,
  • jesť zdravo a vyvážene je drahé,
  • všetky kalórie sú rovnaké,
  • raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa,
  • schudneme jedine pomocou diét,
  • raz za čas si musíme dať detox.

 A mohli by sme pokračovať ďalej a ďalej. Dnes si však posvietime na jeden konkrétny mýtus, a tým sú údajné potraviny, ktoré spaľujú tuk.

Spaľovanie tuku nezávisí iba od konkrétnych potravín. Zdroj: Canva

Potraviny, ktoré spaľujú tuk neexistujú

Aj keď na druhej strane by to bolo skvelé. Predstavte si, že vypijete šálku zeleného čaju a hneď máte spálených zopár kalórií. No, jedine tak vo sne. Spaľovanie tuku je totiž o dosť zložitejší proces a začína sa iba vtedy, ak budete prijímať menej kalórií ako vaše telo počas dňa potrebuje.

Mnohí odborníci na výživu nad týmto mýtom o tuk spaľujúcich potravinách krútia hlavou. „Ak by ste každý deň jedli čokoládovú tyčinku a boli by ste pritom v kalorickom deficite, po mesiaci schudnete. A netreba hneď tvrdiť, že čokoládová tyčinka spaľuje tuk,“ povedala odborníčka na chudnutie Seltzerová pre magazín Cosmopolitan.

Čo potrebujeme na to, aby sme spaľovali tuk?

Vyššie sme spomenuli, že pre spaľovanie nadbytočného tuku v našom tele je nevyhnutný kalorický deficit. To je síce pravda, no celá problematika je o čosi komplikovanejšia. Dôležitými faktormi sú však aj rýchlosť metabolizmu a čas, počas ktorého neprijímame potravu, respektíve trávime a máme pôst (napríklad v noci alebo medzi jedlami). V neposlednom rade je to rýchlosť, ktorou sa cukor dostane do krvného obehu. Čím rýchlejšie nám vyskočí cukor v krvi, tým dlhšie trvá jeho odbúranie a teda prejdenie do režimu hladovania, respektíve pôstu.

Potraviny, ktoré spaľujú tuk? Také neexistujú. Zdroj: Canva

Rýchlosť metabolizmu určuje počet kalórií, ktoré vaše telo spáli za bežný deň. V tomto článku si podrobnejšie prečítajte o tom, ako rôzne diéty spomaľujú náš metabolizmus, čo vedie k neustálemu kolísaniu telesnej hmotnosti. Aby sme sa dostali k podstate veci – existujú potraviny, ktoré pomáhajú zrýchliť metabolizmus alebo znižujú rýchlosť, ktorou sa cukor dostane do krvného obehu. Práve z tohto vznikol mýtus o tuk spaľujúcich potravinách.

Potraviny, ktoré pozitívne vplývajú na naše zdravie

Nechceme písať o potravinách, ktoré pomáhajú spaľovať tuk, pretože to závisí na viacerých faktoroch. Pokiaľ však budete dodržiavať zásadu kalorického deficitu a dostatočného pohybu, tieto potraviny vám pomôžu vo vašej ceste za zdravším ja:

  • Potraviny, ktoré podporujú rýchlosť metabolizmu – mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny, orechy, zelený čaj, čierne korenie.
  • Potraviny, ktoré znižujú chuť do jedla a vytvárajú dlhodobý pocit sýtosti – vajcia, skyr, tvaroh, avokádo, mandle, brokolica, kel, černice, korenisté jedlá.
  • Potraviny, ktoré znižujú rýchlosť, ktorou sa cukor dostane do krvného obehu – jablčný ocot, grapefruit, zázvor
Potraviny, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie. Zdroj: Canva

Čo si z toho zobrať?

Teraz už viete, že neexistujú potraviny, ktoré zjete a zrazu schudnete. Pravda je o čosi zložitejšia a na spaľovanie tuku sa treba pozerať ako na celok. No zaradiť vyššie spomenuté potraviny do vášho jedálnička vám prinesie množstvo benefitov. Samozrejme len v prípade, že si budete dávať pozor na celkovú stravu. Ak sa totiž od rána do večera budete napchávať ultraspracovanými jedlami a pomedzi to budete piť zelený čaj v domnienke, že schudnete, ste na omyle.

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie