Pitie čaju vo svete: Kde si ho vychutnávajú s koreninami a kde je najviac opradený legendami?

958
pitie čaju

Čaj, nápoj s tisícročnou históriou, nie je iba tekutinou. Pitie čaju, to je umenie, rituál a spojenie s prírodou, ktoré rozpráva príbeh o bohatej kultúre a tradíciách. Pôvodne objavený v Číne, čaj sa stal symbolom pohostinnosti, pokoja a filozofie ako takej.

Symbolika čaju siaha ďaleko za jeho chuťové vlastnosti. Okrem Číny má dnes svoje miesto v mnohých kultúrach po celom svete. Zelený, čierny, oolong, biely – každý druh čaju so sebou nesie svoj vlastný príbeh. A tak sa pri každom pohári alebo hrnčeku otvára brána do sveta tradícií, kde pitie čaju znamená cestu k pochopeniu histórie, umenia a vkusu jednotlivých krajín.

Pitie čaju v Číne

Čaj hrá v Číne významnú úlohu nielen ako nápoj, ale aj ako súčasť každodenného života a kultúry. Svoje korene má v tisícročnej histórii, ktorá sa viaže k starodávnym čínskym legendám a postupne prenikla do všetkých aspektov spoločnosti.

Legenda hovorí, že čaj bol objavený náhodne, keď listy čajovníka spadli do horúcej vody čínskeho cisára Shennonga. Postupne sa čaj stal obľúbeným nápojom a jeho pestrosť a rozmanitosť odzrkadľujú rôzne regionálne a kultúrne vplyvy v celej krajine.

Čínska kultúra považuje čaj za prostriedok na dosiahnutie harmónie a spojenia s prírodou. V tradičných čínskych čajových domoch sa stretávajú ľudia na ochutnávaní čajov a diskusiách. Pitie čaju je tu teda aj veľmi obľúbený spôsob spoločenskej interakcie.

pitie čaju Čína

Obľúbené čínske čaje:

 • Zelený čaj (绿茶 – lǜchá) – zelený čaj je jedným z najznámejších čajov v Číne. Patria sem rôzne odrody, ako napríklad Longjing (Drakova studňa), Bi Luo Chun a Tie Guan Yin.
 • Čierny čaj (红茶 – hóngchá) – Čína produkuje aj mnoho kvalitných čiernych čajov, vrátane známych odrod ako Keemun a Yunnan.
 • Oolong čaj (乌龙茶 – wūlóngchá) – Oolong, alebo polofermentovaný čaj, je známy svojou komplexnou chuťou a arómou.
 • Biely čaj (白茶 – báichá) – jeho lístky sú minimálne spracované, čo zachováva ich prirodzenú chuť. Silver Needle je jednou z najznámejších odrôd bieleho čaju.
 • Puerh (普洱茶 – pǔ’ěrchá) – Puerh sa rozlišuje na sheng (čerstvý) a shou (zrelý) puerh. Puerh pochádza z provincie Yunnan a je známy svojou bohatou a zemitou chuťou.

Pitie čaju vo Veľkej Británii

Hoci čaj pochádza z východných krajín, v Británii sa tiež stáva pred niekoľkými storočiami symbolom pohostinnosti, spoločenských stretnutí a, samozrejme, britskej elegantnosti.

História pitia čaju v Británii sa datuje do 17. storočia, keď britská kráľovná Catherine z Braganzy, manželka kráľa Charlesa II., priniesla so sebou túto exotickú nápojovú tradíciu z Portugalska. V 18. storočí sa začal rozvíjať čajový obchod v Británii, a to nielen s čiernym čajom, ale aj s rôznymi čajovými zmesami a príchuťami.

Čajové salóny, známe aj ako tearooms, sa stali miestom spoločenských zhromaždení a diskusií. Stále viac ľudí začalo využívať popoludňajšiu čajovú pauzu, ktorá sa stala súčasťou britskej pracovnej kultúry. Tradičný britský spôsob podávania čaju sa nazýva afternoon tea a je sprevádzaný malými občerstveniami, ako sú napríklad scones so šľahačkou a džemom.

pitie čaju Veľká Británia

Obľúbené britské čaje:

 • English Breakfast – jedna z najznámejších a najpopulárnejších zmesí, ktorá často obsahuje čierny čaj, ako napríklad Assam, Ceylon a Kenijský čaj. Je silný, plný a ideálny na pitie s mliekom a cukrom.
 • Earl Grey – táto zmes čaju je aromatizovaná olejom z bergamotového ovocia, čo dáva čaju charakteristickú citrusovú vôňu a chuť. Earl Grey je tiež často obľúbený s mliekom, ale mnohí ho pijú aj bez neho.

Pitie čaju v Japonsku

Čaj v Japonsku nie je len nápojom, ale predstavuje aj filozofiu, umenie a spôsob života. Historické korene tejto tradície siahajú až do obdobia dynastie Tang v Číne, no v Japonsku sa vyvinula do osobitnej formy známej ako “chanoyu” alebo “sado,” čo doslova znamená “cesta čaju.”

V Japonsku začala čajová kultúra získavať na popularite v období Kamakura (12. – 14. storočie). Budhistický mních Eisai, ktorý mal skúsenosti s čajom z Číny, šíril myšlienku o liečivých účinkoch čaju a jeho schopnosti povzbudiť myslenie. Neskôr, v období Muromachi (14. – 16. storočie), sa začali vyvíjať formálne rituály prípravy a pitia čaju.

V Japonsku sa tradične používa zelený čaj, pričom najznámejšie druhy sú matcha a sencha. Matcha, práškový zelený čaj, je používaný aj pri ceremoniálnych príležitostiach. Sencha je bežne konzumovaný v každodennom živote a je symbolom každodenného spojenia s prírodou.

pitie čaju Japonsko

Obľúbené japonské čaje:

 • Matcha (抹茶) – Matcha je práškový zelený čaj, ktorý sa pestuje a spracováva špeciálnym spôsobom. Je používaný pri japonských čajových ceremóniách a stáva sa populárnou ingredienciou v rôznych nápojoch a dezertoch.
 • Sencha (煎茶) – Sencha je najbežnejší druh japonského zeleného čaju. Je spracovaný parou a následne sušený, čo mu dáva svetlú zelenú farbu a osviežujúcu chuť.
 • Gyokuro (玉露) – Gyokuro je kvalitný a vyvážený zelený čaj, ktorý sa pestuje v tieni. Táto technika pestovania znižuje horkosť a dáva čaju jemnejšiu chuť a sladšiu arómu.

Pitie čaju v Indii

Aj keď čaj pochádza z Číny, India sa stala jeho najväčším producentom na svete. História čaju v Indii siaha do obdobia britskej kolonizácie a stala sa integrálnou súčasťou indického kultúrneho dedičstva.

Čaj sa začal v Indii pestovať komerčne v 19. storočí, keď britskí obchodníci začali vnímať potenciál tejto plodiny. Do regiónu Darjeeling a Assamu boli zavedené čajové plantáže, ktoré dnes patria k najznámejším na svete. Postupne sa čaj stal jedným z hlavných poľnohospodárskych produktov a dôležitou súčasťou indického hospodárstva.

Indický čaj sa stal unikátnym vďaka svojim spôsobom spracovania a charakteristickým chutiam. Čierny čaj, ktorý dominuje indickému trhu, je pestovaný v rôznych oblastiach krajiny a prináša (nielen) miestnym konzumentom rôznorodé chuťové profily.

pitie čaju India

Obľúbené indické čaje:

 • Masala Chai – je to čaj s mliekom a rôznymi koreninami ako sú škorica, kardamón, zázvor a klinčeky. Masala chai je charakteristický svojou aromatickou a korenistou chuťou.
 • Assam – čierny čaj z indickej oblasti Assam je známy svojou plnou a silnou chuťou. Je často používaný na výrobu English Breakfast tea a je obľúbený s mliekom a cukrom.
 • Darjeeling – Darjeeling je považovaný za “šampanské medzi čajmi” a je známy svojou jemnou a kvetinovou chuťou. Tento čierny čaj pochádza z pohoria Himaláje a má charakteristický nádych muškátu.

Pitie čaju v Maroku

História čaju v Maroku siaha do obdobia, keď arabská kultúra priniesla do tejto oblasti umenie prípravy a pitia čaju – a bolo to veľmi, veľmi dávno. Čaj sa stal dôležitou súčasťou života nielen v mestách, ale aj v tradičných berberských oblastiach, kde je dodnes považovaný za vyjadrenie pohostinnosti a priateľstva.

Tradičný marocký čaj je známy ako “atay” a často sa pripravuje ako zelený čaj s mätou a veľkým množstvom cukru. Príprava čaju v Maroku je umenie a rituál. Postup prípravy zahŕňa niekoľko fáz, pričom každá z nich má svoj význam a predstavuje spoločenskú hodnotu.

Pri pití čaju v Maroku rovnako nejde len o konzumáciu nápoja, ale aj o spoločenský akt. Marocký čaj sa podáva v tradičných sklenených pohároch a proces nalievania čaju z výšky do pohárov je považovaný za majstrovský prejav pohostinnosti.

pitie čaju Maroko

Obľúbené marocké čaje:

 • Marocký čaj s mätou (الشاي بالنعناع – Atay b’nana) – ide o zelený čaj, ktorý je zmiešaný s čerstvou mätou a veľkým množstvom cukru. Táto osviežujúca zmes sa podáva v tradičných sklenených pohároch.
 • Marocký čaj s harissou (الشاي بالهريسة – Atay b’harissa) – harissa je pikantná omáčka, ktorá sa niekedy pridáva do marockého čaju, dávajúc mu nečakanú, no príjemnú chuť.
 • Marocký čaj s hrozienkami (الشاي بالزبيب – Atay b’zbeeb) – táto verzia marockého čaju obsahuje hrozienka, ktoré mu dodávajú sladkú chuť a textúru.

Pitie čaju v Thajsku

Pitie čaju v Thajsku má svoje vlastné jedinečné charakteristiky, ktoré odzrkadľujú kultúrnu pestrosť tejto juhovýchodnej ázijskej krajiny. Hoci Thajsko nie je známe pre tradičnú čajovú kultúru ako napríklad Čína alebo Japonsko, čaj je tu stále populárny a má svoje miesto v každodennom živote obyvateľov.

Pitie čaju v Thajsku sa môže rôzniť podľa oblastí a komunít. Vo väčšine regiónov je však obľúbený tradičný thajský čaj, ktorý je servírovaný s ľadom a sladkým kondenzovaným mliekom. Tento ľadový čaj, známy ako “cha yen,” je obľúbený najmä počas tropických dní a nocí.

Okrem toho, v mnohých thajských domácnostiach si ľudia pripravujú čaj s rôznymi bylinkami a prísadami, aby vytvorili jedinečné chuťové kombinácie. Čaj s citrónovou trávou alebo kardamónom tu nájdete na každom rohu a v každej domácnosti.

pitie čaju Thajsko

Obľúbené thajské čaje:

 • Thai Iced Tea (ชาเย็น – Cha Yen) – je to čierny čaj zmiešaný so sladeným kondenzovaným mliekom a servírovaný s ľadom. Má sladkú chuť a charakteristickú oranžovú farbu.
 • Oolong čaj (ชาอูล่อง – Cha Oolong) – Oolong čaj sa v Thajsku tiež pestuje (podobne ako v Číne) a jeho pitie je obľúbené najmä medzi tými, ktorí preferujú menej kyslú chuť čaju.
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie