Oliver Kríž Menučka Petržalka
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Komunálny poslanec Oliver Kríž je rovnako Petržalčan, ako ja. Už vyše 10 rokov sledujem jeho kroky v komunálnej politike a snahy o zlepšenie života bežných ľudí v Petržalke. Ako sa mestský a miestny poslanec stravuje, či dodržiava zásady zdravej výživy a stíha aj športovať? Oliver tvrdí, že základom všetkého je zmysel pre rovnováhu. 

Si dlhoročným petržalským aj bratislavským mestským poslancom, s Mladou Petržalkou pomáhate petržalským komunitám, aktuálne kandiduješ na starostu Petržalky a kampaň je v plnom prúde. Stíhaš si pri tomto vyťažení strážiť jedálniček?

Snažím sa o to ako sa dá. Ak práve nesedím na úmornom celodennom zasadnutí mestského zastupiteľstva (kde nám na obed servírujú rezeň a šalát), vyhľadávam skôr menšie reštaurácie s osvedčeným výberom jedál pripravovaných z kvalitných surovín, ktoré sezónne obmieňajú. Jedávam zväčša pomedzi pracovné stretnutia ale občas sa mi podarí z pracovného stretnutia urobiť pracovný obed. 

Patríš do generácie mladých politikov, ktorí dbajú o svoje zdravie viac ako ich starší kolegovia. Čo dnes medzi mladými politikmi letí v stravovaní?

Prešiel som si rôznymi obdobiami a experimentoval som s rozmanitými stravovacími variantmi. Nakoniec som však dospel k presvedčeniu, že najlepšia je racionálna vyvážená strava s množstvom zeleniny. Občas si však rád doprajem aj kvalitný steak, ktorý je pre mňa gurmánskym zážitkom. Viem aj o mnohých mladých politikoch, ktorí skúšajú tzv. „krabičkové diéty“, aby schudli to, čo nabrali preto, lebo nestíhajú športovať. Ja sa snažím športovať skoro ráno a potom aj večer. Obľubujem korčuľovanie na petržalskej hrádzi neďaleko ktorej bývam. Základom všetkého je rovnováha a vyváženosť pri príjme a výdaji energie. Ak viac jem, musím viac športovať.

Oliver Kríž Gastro technopol Petržalka Bratislava jedáleň
Oliver si pochvaľuje obedy v “táckárni” priamo v budove Technopolu, ktorá je otvorená aj pre verejnosť a varia v nej chutné a kvalitné menučka.

Máš nejakú obľúbenú bratislavskú reštauráciu?

Mám rád našu „technopolácku táckareň“ Gastro Technopol, ktorá je dôkazom toho, že aj denné menu sa dá robiť kvalitne. Veľmi rád jedávam v Portofine a občas z zájdem do Trojka bistra na úžasný hamburger, či do reštaurácie Engerau. Výborný nový podnik je aj Peter’s na Slnečniciach..

Jedávaš všetko, alebo máš nejaké potravinové obmedzenia? 

Som alergik, ale našťastie nemám potravinové alergie. Problémy mi spôsobujú skôr rastliny a dreviny. Preto v Mladej Petržalke presadzujeme, aby začala vysádzať už iba nealergénne dreviny. Pri výstavbe Petržalky sa myslelo iba na to, aby vysadené stromy čo najskôr vyrástli. Nikto nesledoval, koľko alergénov sa z nich šíri do okolia. Dnes je to veľký problém, takmer v každej petržalskej rodine je dnes alergik. Preto spolu s Mladou Petržalkou budeme presadzovať projekt výsadby nealergénnych drevín, najmä ihličnanov.

Varievaš?

Žiaľ, toto mi nejako neprirástlo k srdu. Mamina je výborná kuchárka, ale ani ja ani brat sme si k tomuto umeniu nenašli cestu. O to radšej potom jedávame u nej. Veľkú časť roka je v zahraničí, ale keď je na Slovensku, pozve nás na obed. Najnovšie nám sľúbila pripraviť skvelé marhuľové gule. Vedeli ste, že marhuľové sady neodmysliteľne patria k Petržalke a sú súčasťou jej histórie? Predtým ako sa začala masívna výstavba v Petržalke, bolo na jej území množstvo marhuľových sadov a marhule si do Petržalky chodili kupovať ľudia z celej Bratislavy.

Oliver Kríž Trojka Petržalka menučka
V obľúbenom burger podniku – Trojka Bistro na Bulíkovej v Petržalke

Je niečo, čo naozaj „nevezmeš do úst“?

Nemám rád kozí syr. Prekáža mi jeho zápach a aj keď je zdravý, na mojom tanieri ho nenájdete.

Kam by si v Petržalke zobral vzácneho hosťa, ktorého si chceš uctiť naozaj luxusnou večerou? Je v Petržalke také miesto?

Iste. V rebríčkoch top desiatich bratislavských reštaurácií sa vždy objavujú minimálne dve-tri petržalské: LivianoFouZoo. V prípade vzácnej návštevy by som zrejme išiel touto cestou.

Čo všetko obnáša práca komunálneho poslanca v Petržalke?

Petržalka je mestskou časťou, ktorá je väčšia ako väčšina krajských miest na Slovensku. Práca je náročnejšia ako pri poslancoch Národnej rady SR, ktorý majú svoju poslaneckú činnosť ako hlavný pracovný pomer a navyše majú svojich asistentov. My, komunálni poslanci si takmer všetko manažujeme sami a to navyše popri svojej normálnej práci. Som poslancom petržalského zastupiteľstva a zároveň som bol za Petržalku zvolený aj do mestského zastupiteľstva. Obnáša to účasť na niekoľkých celodenných zasadnutiach zastupiteľstva mesačne, rokovania s inštitúciami, prípravu podkladov, účasť na zasadnutiach komisií, poradných orgánov a veľmi často o podpore svojich návrhov rokujem s inými poslancami.

Oliver Kríž Petržalka Engerau reštaurácia
Petržalka sa kedysi volala po nemecky Engerau, a rovnako sa volá reštaurácia na Osuského ulici, ktorú aj Oliver rád navštevuje.

Ako reálne vyzeraju tvoje pracovné dni v tejto oblasti?

Uplynulé mesiace som sa napríklad výrazne angažoval pri zavedení bezpečnostných opatrení na petržalskej hrádzi a som rád, že vodohospodári aj po mojom silnom tlaku a rokovaniach zareagovali a hrádzu konečne rekonštruujú a nainštalujú na nej aj bezpečnostné kamery. Taktiež sme zistili, že projekt výstavby druhej časti električkovej trate v Petržalke výrazne mešká a hrozí nepreplatenie z eurofondov. Neustále na to upozorňujem a vyvíjam verejný tlak na to, aby to primátor dal do poriadku a tempo jeho úradníkov sa zrýchlilo. Aj vďaka mojim aktivitám je dnes mesto pod verejným tlakom a primátor označil električku za svoju prioritu.

Keď chceš pre Petržalku schváliť užitočný projekt, potrebuješ iných poslancov presviedčať, aby zaňho hlasovali? Nestačí im na to zdravý rozum?

V zastupiteľstvách je dnes veľa nezávislých poslancov, ktorí majú svoje vlastné lokálne priority a s každým musíte o podpore rokovať.  Je to náročné, na oplátku zas chcú podporiť svoje návrhy. Možno sa budete čudovať, ale práve pri obede som presvedčil už nejedného z nich.

Vyrástol si v Petržalke a žiješ v nej dodnes. Nikdy ti nenapadlo presťahovať sa do luxusnejšej časti Bratislavy?

Milujem Petržalku a roky ako poslanec robím všetko pre to, aby do nej ľudia nechodili len prespávať, ale aby sa v nej dalo krásne žiť. Opýtajte sa dnes Petržalčana, či by sa chcel sťahovať niekam inam. Tí, ktorí v nej naozaj žijú, už odísť nechcú. Z Petržalky sa stala lukratívna lokalita plná zelene, obklopená možnosťami na rekreáciu a športovanie, na trávenie voľného času. Teraz je čas z nej urobiť aj najlepšiu bratislavskú lokalitu na každodenný život. Patrí to medzi moje pracovné priority. 

Zdroj foto: Oliver Kríž

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram