Naj zo sveta reštaurácií: Viete, kde si môžete dať najdrahší burger či koľko váži najväčšia svadobná torta?

1550
Naj zo sveta reštaurácií
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Kto by nemal rád rekordy a kuriozity? Tento raz sme si pre vás pripravili niekoľko “svetových naj”, ktoré sú zamerané na reštaurácie. Zistite, kde si môžete dať najdrahší hamburger, kde bola prvá reštaurácia ale aj to, kde nájdete klzisko medzi reštauračnými stolmi.

Najstaršia reštaurácia

V Španielskom hlavnom meste, v Madride, sa nachádza najstaršia reštaurácia, ktorá funguje už od roku 1725. Založili ju manželia Botínovci, po ktorých ju prezval ich synovec (nemali vlastného potomka). Jej názov je Sobrino de Botín (v preklade: Botínsky synovec). Reštaurácia, ktorá sídli v budove z roku 1590, má až 4 podlažia, v ktorých je veľká časť interiéru pôvodná. Zaujímavé je, že v začiatkoch bola reštaurácia hostinec, v ktorom sa varili jedlá výhradne zo surovín, ktoré si priniesli samotní hostia. V tom čase to však nebolo nič nezvyčajné, na tomto princípe fungovali takmer všetky španielske reštaurácie. (Zdroj: guinnessworldrecords)

Najstaršia cukráreň

Vo Francúzsku v roku 1730 otvoril dvorný cukrár kráľa Ľudovíta 15. Nicolas Stohrer cukráreň, ktorá je považovaná za najstaršiu cukráreň nielen v Paríži, ale na celom svete. Jej unikátna architektúra a zdobenie sú stale zachované, prešla však niekoľkými rekonštrukciami. Všetko, čo sa v cukrárni Stohrer predáva (slané aj sladké maškrty), sa pripravuje výhradne tam, nič sa nedováža. (Zdroj: stohrer)

Najväčšia svadobná torta

O obriu svadobnú tortu sa postarali cukrári z The Mohegan Sun Casino v USA. V roku 2004 upiekli tortu vážiacu 6,8 tony, ktorá bola vyrobená z vanilkového korpusu, maslového krému a zdobená bola kráľovskou polevou. Torta bola určená na svadobnú výstavu, ktorú usporiadal hotel Mohegan. Cieľom bolo, samozrejme, prilákanie návštevníkov a odprezentovanie cukrárov z ich reštaurácie. (Zdroj: guinnessworldrecords)

Najväčšia reštaurácia

Od roku 2008 patrí toto prvenstvo sýrskej reštaurácii Damascus Gate Restaurant. Slávnostné otvorenie bolo v roku 2002 a jej rozloha je neuveriteľných 54 000 m2. Interiér vyzerá ako z rozrpávky – návštevníci tam nájdu vodopád, klzisko či umelé archeologické náleziská. Kuchyňa je v tejto reštaurácií taktiež veľmi rôznorodá. Kuchári vám pripravia sýrske, čínske, arabské, perzské aj indické pokrmy. Pred niekoľkými rokmi bola reštaurácia neustále plná a bez rezervácie by ste nemali šancu, no dnešná politická situácia môže za pokles hostí. (Zdroj: guinessworldrecords)

Najpredávanejšie jedlá

Ste zákazník reštaurácií? Pozrite si aké je dnes denné menu vo Vašom okolí. 

Ste majiteľ alebo manažér reštaurácie? Pridajte sa na portál Menučka 
a uverejňujte tu Vašu aktuálnu ponuku jedál a denného menu. 
Priama registrácia tu.

Čo myslíte, aké jedlo si ľudia celosvetovo najčastejšie objednávajú v reštauráciách? Presne tak, je to Talianmi milovaná pizza. V Amerike ju poznajú skôr s hrubším cestom, u nás majú ľudia radšej, keď je cesto čo najtenšie. Druhé najviac objednávané reštauračné jedlo je sushi. V rebríčku sa umiestnila aj japonská polievka Ramen, mexické tacos, španielska paella a nechýba ani hamburger a cheeseburger. I keď na Slovensku je to mierne odlišné (vyprážaný syr, bryndzové halušky, Gordon Blue či bolognské špagety), s objednávaním pizze určite nezaostávame ani my. (Zdroj: tasteatlas)

Najdrahší hamburger

Koľko ste ochotní dať za šťavnatý hamburger? 10, 15, 20 eur? Reštaurácia v Las Vegas predáva hamburger za šialenú cenu 5 000 dolárov, čo robí z ich burgra najdrahší kus na svete. Dať si ho môžete v reštaurácii Fleur, v ktorej svetoznámy francúzsky šéfkuchár pripravuje najmä tradičné francúzske jedlá. A čo je tak výnimočné na ich hamburgeri? Je to určite super-luxusné hovädzie mäso Wagyu zapečené s hľuzovkami. (Zdroj: insider)

Najstarší “Mekáč”

Vedeli ste, že sieť rýchleho občerstvenia McDonald funguje už od roku 1940? Založili ho bratia Richard a Mauricie McDonaldovci, ktorí v Kalifornii najskôr predávali zapekané sendviče. Neskôr do ponuky pridali aj hamburgery a od roku 1947 dosiahli najväčší zisk práve z hamburgerov. Okrem nich sa zameriavali na hranolky, kávu a jablkové koláče, ku ktorým pridali milkshaky. V 50. rokoch sa im tak darilo, že postupne v Kalifornii otvorili niekoľko prevádzok. Bratov však vytlačil Ray Kroc, ktorý síce nebol pravým zakladateľom tohto rýchleho občerstvenia, avšak práve on má na svedobí celosvetový úspech. (Zdroj: historypod)

Zdroj fotiek: Facebook, Instagram, Pinterest

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram