Máte radi spoločenské hry a zároveň ste gurmán? Prinášame vám tipy na zábavné hry s tematikou jedla

970

Spoločenské hry patria dlhé roky k najobľúbenejším voľnočasovým aktivitám. Dokážu sa pri nich zabaviť všetky vekové kategórie, pokojne aj na niekoľko hodín. Ak ste zároveň veľký gurmán, máme pre vás tipy na hry, ktoré sú ako stvorené pre vás.

Nasledujúce spoločenské hry s tematikou jedla sme vyskladali tak, aby si z nich vedeli vybrať mladšie aj staršie generácie. Niektoré sú rýchlovky odohraté za 15 minút, niektoré sú zložitejšie aj na niekoľko hodín. Je už iba na vás, ktorá  z nich vás láka najviac. Naplánujte si teda stretnutie s priateľmi a spravte si príjemný herný večer. A nezabudnite si k hraniu vyrobiť chutné občerstvenie, napríklad populárny cheese boar alebo jednohubky s rôznymi nátierkami.

Palírna

Pokiaľ ste skôr na dlhé strategické hry v ktorých budujete, tak Palírna je presne pre vás. Ide o pomerne novinku medzi spoločenskými hrami, ktorú sme ale už stihli vyskúšať a hodnotíme ju veľmi pozitívne. Základom je vybudovať si pálenicu, ktorá produkuje najhodnotnejšie alkoholy.

Pravidlá sa zo začiatku môžu zdať pomerne zložité, no po zahratí si jednej hry vám bude všetko jasné. Každý hráč hrá sám za seba, začína sa tým, že zdedíte rodinnú pálenicu a idete ju renovovať. Kupujete si suroviny na výrobu alkoholu, rôzne fľašky či sudy na zretie. To, či sa vám podarí vypáliť obyčajnú vodku alebo kvalitnú whiskey je len na vašej šikovnosti. Titul Majstra získava hráč s najvyšším počtom bodov.

Zdroj: YouTube

Reykholt

Zatiaľ pomerne neznáma hra Reykholt je strategická rýchlovka, ktorú viete odohrať za 30 minút. Pokojne sa to však môže natiahnuť aj na viac ako hodinu. V hre sa z vás stávajú farmári, ktorí sa snažia pestovať paradajky, šalát alebo mrkvu na Islande.

Celá hra ma veľmi pekný a prepracovaný dizajn, základom je hracia plocha, kartičky a žetóny zeleniny. Princíp hry je podobný ako pri vyššie spomenutej hre Palírna – hráte na 8 kôl, pričom každé kolo má svoje presné fázy. Hru si neskôr môžete ozvláštniť rôznymi módmi, ktoré nájdete v pravidlách.

Ceylon

O hre Ceylon môžeme povedať, že ide o skvelú rodinnú hru, v ktorej sa z vás stane priekopník čajového priemyslu. Vašou úlohou je zakladať čajové plantáže a pestovať čaj, ktorý následne budete predávať za čo najvýhodnejších podmienok. Hra je nádherne vizuálne spracovaná a vďaka rozmanitosti bude zakaždým iná.

Chai

Pri čaji ešte chvíľu zostaneme. Na trhu totiž existuje hra Chai, v ktorej je vašou úlohou vytvoriť dokonalý čaj. Budete v nej vystupovať ako obchodník s čajom, ktorý skupuje rôzne čajové príchute, mieša ich spolu a snaží sa vytvoriť čaj, ktorý zaboduje. Hra je zároveň zaujímavá tým, že sa v nej dozviete rôzne fakty o čajoch. Vždy hráte na 5 kôl. Ak by sa vám základná hra obohrala, môžete si dokúpiť rôzne rozšírenia či iné verzie.

Švábí šalát

Jedna z najzábavnejších hier, akú sme hrali, je práve kartová hrá Švábí šalát. Pravidlá sú extrémne jednoduché – postupne otáčate kartičky s obrázkami zeleniny (rajčina, uhorka, karfiol, šalát) a správne ich pomenúvate. Menší zádrhel prichádza v momente, keď nasledujú dve kartičky rovnakej zeleniny. Nemôžete totiž nikdy v hre povedať 2x po sebe rovnaký druh zeleniny, preto musíte začať klamať.

Ak sa však pomýlite, beriete si celú kopu kartičiek. Vyhráva ten, ktorá sa ako prvý zbaví všetkých kariet. A prečo sa táto hra volá Švábí šalát? Na niektorých kartičkách je totiž šváb, ktorý zakazuje vysloviť niektorú zo zeleniny. To už prichádza poriadna zábava.

Zdroj: YouTube

Rat Hot

Pokiaľ spoločenské hry hrávate skôr vo dvojici, určite sa dobre zabavíte pri tejto krátkej strategickej hre. Či už si ju zahráte so svojím partnerom alebo dieťaťom, o zážitok máte postarané. Nejde totiž o klasickú duelovku, ale o verziu s tretím rozmerom. A tým je umiestňovanie kartičiek na seba.

Sushi Go!

Hra Sushi Go! patrí k tým najpredávanejším hrám s tematikou jedla na svete. A niet sa čo čudovať, ide o fantastickú zábavu pre celú rodinu. Opäť ide o rýchlovku, ktorú máte odohratú za 15 minút. V hre, v ktorej máte k dispozícii kartičky, sa snažíte vyrobiť čo najlepší sushi set. Vyrábate maki rolky, nigiri či sashimi. Okrem toho ich namáčate do wasabi, čím násobíte ich hodnotu. Takže podľa toho, aké karty sa vám podarí zo stola uchmatnúť, si môžete vyskladať svoje menu. O tom, či bude víťazné, rozhodnú body.

Zdroj: Canva

Jedlo s.r.o.

A ako by to bolo, aby sme do nášho zoznamu spoločenských hier s tematikou jedla nezaradili aj nejakú tú vedomostnú? Presne taká je hra Jedlo s.r.o., v ktorej je vašou úlohou postupne odpovedať na rôzne otázky týkajúce sa gastronómie. Okrem toho, že sa spoločne s priateľmi či rodinou zabavíte, tak sa aj dozviete množstvo zaujímavých faktov.

Foodies

Staňte sa manažérom food courtov a zostavte to najlákavejšie menu. Presne o tom je hra Foodies, ktorá je určená najmä pre rodiny s väčšími deťmi. Vašou úlohou bude vyskladať menu tak, aby si vybral každý a aby bolo o čosi lákavejšie ako to súperovo. Stavíte na mexickú, francúzsku alebo skôr nemeckú kuchyňu? To je už iba na vás.

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama