Bašavel v kuchyni
archív D. Brocka Jakubíkovej

Na kurze varenia si rómska žiačka vysnívala vydanie vlastnej kuchárskej knihy. Vďaka odhodlaniu ich učiteľky, ostatných žiakov a najmä vďaka láskavým a dobrosrdečným ľuďom sa možno vydanie detskej kuchárky Bašavel v kuchyni stane už čoskoro realitou.

Poznáte projekt Teach for Slovakia? V skratke v ňom ide o to, aby si šikovní absolventi vysokých škôl vyskúšali na dva roky učiť na základných školách v marginálnych oblastiach Slovenska. Po intenzívnom, 6-týždňov trvajúcom letnom kurze nastúpia od septembra ako triedni učitelia a pokúšajú sa do slovenského školstva vniesť trochu čerstvých nápadov.

Medzi mladých hrdinov, ktorí sa rozhodli ísť touto cestou, patrí aj inšpiratívna Diana Brocka Jakubíkova. Nastúpila na Základnú školu na Ščasného ulici v Dražovciach neďaleko Nitry. V triede má rómske deti a spoločne s nimi sa učí aj ona. Trpezlivosti, pochopeniu i tomu, aká nespravodlivosť v tomto svete často stretáva tých najzraniteľnejších z nás.

Bašavel v kuchyni každý týždeň

Dianu sledujem na jej Instagrame a keď sa po dvoch rokoch učenia cez Teach for Slovakia (toľko program oficiálne trvá) rozhodla doplniť si vzdelanie a v učení pokračovať, veľmi som jej spoločne s ostatnými držala palce.

Okrem zaujímavých učebných metód, pokrokov a úprimných detských reakcií Diana so svetom zdieľala aj nadšenie detí, ktoré prejavovali na spoločnom krúžku varenia. Miestami vtipné reakcie detí pretkávali ich boľavé vyjadrenia, ktoré dokonale reflektovali súčasnú situáciu v školstve a v spoločnosti ako takej.

“Šak my sme cigáni, dig, my nepíšeme knihy, na to nemáme,” bola podľa Diany reakcia jedného z jej žiakov, keď ich spolužiačka počas krúžku varenia snívala o tom, že by svoje recepty mohli spracovať do skutočnej knižky. Mladá učiteľka sa pre Denník SME vyjadrila, že ju to hlboko zasiahlo a naplno si uvedomila, ako deti vnímajú samy seba. O mnohých veciach si nedovolia ani snívať.

“Veľmi ma to zabolelo. Mrzelo ma, že sa nedokázali ani zasnívať. Chcela by som, aby každý z mojich žiakov a žiačok zažil aspoň raz úspech, aby si uverili,” povedala Diana pre SME.

Nadšenie, ktoré vás strhne

“Od žiakov a žiačok najprv chcela, aby na krúžok varenia prinášali svoje recepty. Prichádzali najmä s receptami z rómskej kuchyne, no prekvapili ju panna cottou a zistila, že obľúbené sú aj syrové cestoviny. Vo väčšine jedál bolo základom cesto,” píše ďalej Denisa Prokopčáková zo SME.

Hneď na ďalší deň po tom, ako žiaci sklamane skonštatovali, že ich knižku by aj tak nikto nečítal, začala spoločne so žiakmi spisovať viac ako 70 receptov z rôznych kútov sveta. Bašavel v kuchyni – tak knižku nazvali – reflektuje ich nadšenie, ich temperament aj lásku k jedlu a vareniu.

“Zoznamovali sme sa s exotickými surovinami ako napríklad avokádo alebo mango. Robili sme spolu aj sushi alebo indický dhal. Väčšinou išlo o zeleninové veci, do ktorých sa doma nepúšťajú. Základom jedál, ktoré doma varia, je cesto, mäso a majonézový šalát.” Základom úspechu pri tvorbe knižky bolo obojstranné nadšenie – to, ktoré deti odovzdali Diane, im s radosťou niekoľkonásobne vracia.

Máte radi hrejivé príbehy a dobré skutky? Prečítajte si, ako môžu reštaurácie prispieť k tomu, aby bol náš svet krajšie miesto »

Ako vydanie knihy Bašavel v kuchyni podporiť

“Určili sme si cieľ, stanovili deadliny a rozdali úlohy.  Bolo krásne pozorovať, ako sa preto nadchli, podporovali sa a vzájomne povzbudzovali, keď niekomu niečo nešlo,” popísala proces tvorby knihy Diana. Na krúžok jej pravidelne chodili viacerí, stálicu však tvorila ona a 5 žiakov. Každý z nich zodpovedal za inú časť zostavenia a vydania knihy.

Bašavel v kuchyni
foto: Donio.sk

“Knihu sme naozaj zostavovali len my. Fotky sme nafotili na mobil s lepším fotoaparátom. Celú knihu sme urobili v programe Canva. Mnohé veci som deti naučila počas hodiny informatiky. Je to surové. Niektoré recepty napísali deti, takže sa nimi musíte prelúskať. No každý človek, ktorý si ju bude čítať, zažije to, čo zažívajú učitelia každý deň,” prezradila Denníku SME o knižke viac Diana.

Na vydanie – jej skutočné tlačené vydanie – ktorému deti neverili, však bude potrebná aj vaša finančná podpora. Preto učiteľka spolu s deťmi rozbehli na portáli Donio kampaň, cez ktorú zbierajú peniaze na jej tlač.

Spolu potrebujú získať na vydanie tlačenej knihy Bašavel v kuchyni päťtisíc eur. Tie by mali pokryť náklady na tlač knihy (tristo kusov) a poštovné. Napríklad za tri eurá si môžete kúpiť jeden recept. Za 9 eur slovné puzzle na podporu čítania, za 19 eur celú knihu alebo za 40 eur vám žiaci ručne namaľujú obraz.

V knihe nájdete recepty na fajnové jedlá, niektoré napísané aj vlastnoručne žiakmi ich rómskou slovenčinou, príbehy z lavice a zamyslenia sa, ako príprava jedla zrkadlí celý život. 

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie