Máte chuť na brunch na strednom Slovensku? V týchto podnikoch sa vždy vynikajúco najete

840
foto: FB Stará Škola / IG @manuele_bb

Ideálne ráno? To si predstavujeme tak, že sa zobudíme a niekto iný nám pripraví kráľovské raňajky. Je jedno, či ide o rande vo dvojici, raňajky v kruhu priateľov či rodiny alebo sólo návšteva krásneho podniku vo vlastnom meste. Tieto kaviarne a raňajkárne, ktoré ponúkajú brunch na strednom Slovensku vás absolútne očaria.

V ktorých mestách ich nájdete? Takmer v každom niektorú z nich. Raňajková kultúra postupne rastie a my máme z toho obrovskú radosť. Prvé jedlo dňa by nemalo byť len o tom, že si rýchlo niečo uchmatneme z chladničky. Vždy, keď na to máme čas a príležitosť by sme si mali dopriať pomalé ráno s naším obľúbeným jedlom, kávou či čerstvou ovocnou šťavou. Pozreli sme za vás na to, ktoré kaviarne a raňajkárne ponúkajú najlepší brunch na strednom Slovensku.

Manuele Banská Bystrica

foto: IG @manuele_bb

Čerstvé raňajky až ku vám domov? Aj to je raňajkáreň Manuele, ktorú nájdete v srdci srdca Slovenska, v Banskej Bystrici. Od 1. marca tohto roku si výborné raňajky môžete vychutnať nielen u nich, ale aj v pohodlí domova. Rozvoz po okolí prebieha každý deň 7:30 do 9:30 hodiny. Každé ráno pre svojich hostí pripravujú plnené čerstvé croissanty, bagle, wrapy, tortilly. Ako jedni z mála sa začali zameriavať aj na vegánsku ponuku raňajok a snackov, napríklad smoothie bowls, ovsené kaše či vegánske jogurty. Káva v ich ponuke pochádza od miestnych majstrov MLSNACAVA Banská Bystrica. 

Mysho Banská Bystrica

foto: FB Mysho Raňajkáreň

Začnite svoj deň v čarovnej atmosfére namiešanej z vôní čerstvo namletej kávy a práve upečeného maslového croissantu. Rozmaznajte sa chrumkavou kôrkou čerstvého pečiva alebo pohárom horúceho kakaa. Alebo sa nechajte preniesť do minulosti a vyberte si z ponuky šalátov, pudingov a iných, dnes už tradičných dobrôt, ktoré voľakedy ponúkali mliečne bary, plniac si zodpovedne svoju úlohu vo verejnom stravovaní. Toto všetko (a oveľa viac) spĺňa moderná raňajkáreň Mysho, ktorú tiež nájdete v Banskej Bystrici a priznáme sa, že by sme sa nevedeli rozhodnúť, kam prv zavítať.

Stará Škola Banská Štiavnica

foto: FB Stará Škola
reklama:

V historickom centre prekrásnej Banskej Štiavnice sa nachádza veľa gastronomických skvostov na naozaj svetovej úrovni. Za všetky miesta, kde si môžete v Štiavnici dopriať fantastický brunch, sme na základe vlastnej skúsenosti vybrali práve podnik Stará Škola. Názov kaviarne má evokovať tradičné spôsoby, slušné správanie a kvalitný výsledný produkt. A ten tu skutočne nájdete v podobe remeselných raňajok / brunchu, výberovej kávy a bonusu v podobe spoločenských hier, ktorými si môžete spríjemniť chvíle čakania.

Moment Liptovský Mikuláš

foto: FB Moment Liptov

Poctivé potraviny, káva a kváskový chlieb pod jednou strechou. To je Moment v Liptovskom Mikuláši, ktorý v sebe spája pekáreň čerstvého chleba, donášku do detailu premyslených raňajok domov či do práce, predajňu lokálnych potravín aj požičovňu piknikových košíkov. Čítate správne, ide o multifunkčný koncept s kvalitnými produktmi, ktoré potešia aj tých najnáročnejších milovníkov jedla. Všetkých v Momente spája láska k poctivému remeslu a výberovej káve, čo, koniec koncov, v prípade raňajkového bistra hovorí samo za seba.

Barista Kaviareň & pražiareň Lučenec

foto: FB Barista Kaviareň

“V roku 2017 som založil značku Barista a následne sme otvorili Kaviareň Barista v meste Lučenec. Starostlivosť o kaviareň mi nestačila a k vlastnej kaviarni som chcel mať aj vlastnú kávu, a tak sme v roku 2018 založili pražiareň výberových káv Barista Coffee Roasters,” prezradil Miroslav Boltvan, ktorý stojí za pražiarňou aj kaviarňou v Lučenci. V kaviarni si môžete okrem tejto lahodnej kávy dopriať, samozrejme, aj raňajkové menu či sladké koláčiky ako bodku za dobrým jedlom.

Zeppelin Cafe and Breakfast Rimavská Sobota

foto: FB Zeppelin Cafe and Breakfast

Praženica, anglické raňajky, toast s guacamole, opečenou slaninkou a vajíčkom, raňajkový toast s trhaným bravčovým mäsom a opečenou cibuľkou, matcha bowl s kokosovým mliekom a banánom alebo aj cereálny toast s avokádom, vajíčkom a čerstvým ovocím – to je len časť z toho, čo vám v Zeppelin Cafe and Breakfast môžu pripraviť. Ako hovorí majiteľka podniku Katarína Kohút Povinská, ich ponuka sa čiastočne mení každý deň, vybrať si však môžete vždy zo slaných i sladkých raňajok. K brunchu sa podávajú čerstvé šťavy, džúsy a domáce limonády. Neodmysliteľnou súčasťou je aj kvalitná káva.

Michelle Bakery & Coffee Zvolen

foto: FB Michelle Bakery & Coffee

Príbeh bistra Michelle vo Zvolene, kde dostanete vynikajúce jedlo a kávu z ich vlastnej pražiarne, začal v roku 2018. Pred piatimi rokmi malo bistro kapacitu iba 15 osôb. V roku 2020 počas pandémie stúpol záujem o ich služby, a tak rozšírili nielen sortiment, ale aj krásne útulné priestory. O rok na to predstavili dokonca platformu Michelle Roastery s ich vlastnou kávou, 100% Arabicou, ktorú si môžete dopriať k vyváženým raňajkám či brunchu. Dnes okrem raňajok a kaviarne nájdete v ich priestoroch aj baristickú školu, vďaka ktorej sa môžete stať výborným baristom aj priamo doma.

Chef’s City Bistro Žiar nad Hronom

foto: FB Chef’s City Bistro

Chef’s City Bistro je gastronomická prevádzka poskytujúca raňajkové a obedové menu bufetovým systémom, to znamená, že jedlo sa pripravuje v predstihu, nie na objednávku. Svoj výber si môžete vychutnať v príjemnom prostredí, nechať si ho zabaliť alebo si môžete priniesť vlastný obedár. Jedlo v tomto modernom koncepte prispôsobujú aj pre ľudí s rôznymi intoleranciami či preferenciami. Výdaj raňajok a obedov funguje samoobslužne. Zákazník musí prísť k bufetovému stolu a vybrať si z ponuky. Ide o zážitok, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. Ktorý brunch na strednom Slovensku vás zaujal najviac?

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama