zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
Už tradične sa vo Viedni koná pred krásnou historickou radnicou filmfestival, ktorý možno označiť za veľký nielen časom trvania, ale aj ponukou filmov, koncertov či predstavení. Ľudí však z roka na rok čoraz viac láka práve očarujúca ponuka svetovej gastronómie. 

Ochutnať tu totiž môžete desiatky rozličných jedál z celého sveta a naviac vo svetovej kvalite. Stačí prejsť hranice a môžete v priebehu jedného dňa ochutnať dobroty takmer z každého kontinentu.

Pôvodný zámer – viac kultúry v meste

Možno si poviete, že v hlavnom meste Rakúska majú kultúry a histórie (a turistov) až-až, no oni sa rozhodli mať ešte viac. Preto tento rok organizujú pred radnicou (známou u nás aj pod originálnym rakúskym názvom Rathaus) už dvadsiaty ôsmy ročník filmového festivalu.

Jeho zámerom bolo od začiatku priniesť do centra mesta viac kultúry prístupnej pre každého. Od tridsiateho júna až do druhého septembra je preto radnica obklopená stovkami ľudí, ktorí sedia alebo stoja a vychutnávajú si filmy, operné či tanečné predstavenia a koncerty premietané na obrovskom plátne. To je pripevnené na “srdci” samotnej radnice a je naň vidno až z diaľky.

Filmfestival má program bohatý a každý návštevník bude pozitívne zaskočený. Ak aj nebudete vyhľadávať špeciálne premietanie v programe, počas ktoréhokoľvek dňa je príjemné sa len tak zataviť a nasať atmosféru. Tento rok sú do programu zahrnutí aj školáci, ktorí majú možnosť každý piatok o 17:00 hod. vidieť na plátne premietnutú operu vhodnú pre detského diváka.

filmfestival

Po celom areáli, ktorý je rok čo rok vybudovaný zo znovu rozoberateľných materiálov, sú rozmiestnené reproduktory, aby nebol žiadny návštevník pripravený o kvalitný kultúrny zážitok. Nechýba terasovité hľadisko so sedačkami, balkóniky, vyhliadky, vstupná brána, para na schladenie, stoly, barové pulty a v neposlednom rade desiatky drevených stánkov s jedlom.

Jedlo ako forma kultúrneho poznávania

Keďže v programe filmfestivalu figurujú kultúrne predstavenia takmer z celého sveta, obohacuje poznanie svojich návštevníkov viacerými smermi. V súčasnej dobe otvorených hraníc patrí poznávanie rôznych kultúr k obľúbeným činnostiam cestovateľov.

Tí nadšení nikdy nevynechajú možnosť ochutnať v danej krajine ich národné či typické jedlá. Vždy vám povedia, že jedlo a stolovanie prezrádza o kultúre veľmi veľa (ak nie najviac). Preto ku kultúre už akýmsi samozrejmým spôsobom patrí aj gastronómia.

Tento fakt využíva v posledných rokoch filmfestival vo Viedni čoraz intenzívnejšie. Po celom obvode festivalu, ktorého stred tvoria stoly, nájdete stánky s najrozličnejším jedlom z celého sveta. Zastúpenie tu majú takmer všetky kontinenty.

filmfestival

Ak sa rozhodnete festival navštíviť, určite si nechajte miesto v žalúdku. Nemusíte sa obávať, že v ponuke nájdete len exotické jedlá. Zastúpenie tu má aj stánok typických rakúskych špecialít s cisárskym trhancom a ovocnými sladkými knedľami či viedenským rezňom so zemiakmi.

Pre fajnšmekrov nechýba indická kuchyňa plná voňavého karí, austrálsky stánok s bradatými kuchármi, neskutočne rýchlo variaci Vietnamci, postaršie cukrárky v ružových zásterkách či tá najlepšia káva z celého sveta. Naviac sú stánky krásne tematicky zladené a upravené.

Nezaostáva ani ponuka alkoholických nápojov. Každý predajca sa snažil zaujať kupujúcich po svojom, výzdoba stánkov a fantázia teda nemajú hraníc. Z ponuky môžeme spomenúť napríklad Aperol Spritz či typické rakúske pivo Ottakringer tešiace sa veľkej obľube.

Ak sa rozhodnete filmfestival navštíviť, garantujeme vám plné bruchá a dobrú atmosféru. Čas máte až do druhého septembra, a to každý deň od jedenástej hodiny dopoludnia až do polnoci. Mahlzeit!

Pozrite si viac fotografií, ktoré zachytávajú nezameniteľnú globálnu atmosféru Filmfestivalu vo Viedni: 

Zdroj foto: autorka

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram