menučka láska ide cez žalúdok
foto: Canva

Láska ide cez žalúdok, vravievali naši predkovia tak často, až sa z toho stalo príslovie známe po celom svete. Ak ho považujete za málo feministické alebo vo vás evokuje pocit, že žena musí mužovi variť, prekvapí vás, ako to je naozaj.

Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie “Láska ide cez žalúdok”? S najväčšou pravdepodobnosťou to, že ak svojmu milovanému či svojej milovanej uvaríte dobré jedlo z kvalitných surovín, prehĺbite svoje vzájomné city k sebe.

Počula som už aj iné vysvetlenia – napríklad také, že musíme byť sýti, aby sme boli schopní milovať. Čo podľa teórie Maslowovej hierarchie o napĺňaní potrieb dáva zmysel. Ak nás trápi hlad, nemáme kde spať alebo máme bolesti, len ťažko budeme prežívať najväčšiu romantiku vo svojom živote. Pozrime sa ale spoločne na to, prečo má príslovie o láske a žalúdku vedecké vysvetlenie.

spoločné varenie
foto: Canva

Láska ide cez žalúdok… aj cez miechu a mozog

Nechápte to v zlom, určite nechcem vziať z tohto príslovia všetku romantiku. Špeciálne nie na Valentína. Jednoducho ma zaujímalo, či má aj táto ľudová slovesnosť, podobne ako mnoho ďalších, vedecký základ.

Pri pátraní som natrafila na článok Denníka N z roku 2022, ktorý sa venoval podobnej téme. Akurát vysvetľoval viac prísloví a porekadiel naraz, čo si môžete prečítať na tomto linku. Odkazoval na vedcov z Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorí o tejto problematike publikovali štúdiu v časopise Nature.

Podrobne ich zaujímalo najmä prelinkovanie pocitov medzi jedlom a dvorením. “Istá molekula sa uvoľňuje z črevných buniek po tom, ako sa črevo naplní potravou bohatou na bielkoviny. Uvoľnený proteín, či skôr peptid (krátky proteín), bol identifikovaný ako diuretický hormón Dh31,” písal Denník N pred dvoma rokmi.

Čo to znamená v praxi?

Pokusy, ktoré robili na ovocných (vínnych) muškách priniesli naozaj zaujímavé výsledky. Dopátrali sa k tomu, že molekula Dh31 putuje z črevných buniek priamo do nášho mozgu. Tu ale neupozorní naše neuróny na to, že prežívame gurmánske potešenie. Zmení svoj signál tak, že náš mozog sa začne oveľa intenzívnejšie zaujímať o atraktívne osoby vo svojom okolí.

láska ide cez žalúdok
foto: Canva

Veda tieto javy zatiaľ vysvetľuje nejasne, existuje však už mnoho prieskumov, ktoré dokazujú, že dobré jedlo a naša nálada sú úzko prepojené. V jednom experimente bol testovaným osobám podávaný buď fyziologický roztok alebo mastné kyseliny cez hadičku priamo do žalúdka. Potom počuli neutrálnu alebo smutnú hudbu a videli obrazy neutrálnych alebo smutných tvárí.

“Tí, ktorí mali soľný roztok v žalúdku, mali zlú náladu. Tukové bunky, naopak, testovaným osobám aspoň na čas priniesli dobrú náladu,” napísal nemecký portál Biomes.world. Vedci sú si stále viac-menej neistí v tom, ako veľmi dokáže trávenie ovplyvňovať našu náladu. Ale laicky povedané, ak sa dobre najeme, cítime sa lepšie, otvorí sa nám priestor na romantické a iné príjemné pocity a sme celkovo lepšími spoločníkmi.

Ocenia dobré jedlo viac muži alebo ženy?

Možno vás to láka okamžite odpovedať muži, výsledky prieskumu vás však prekvapia. Odborníci na psychológiu vzťahov sa v ňom zamerali na to, ako úzko súvisí vzťah medzi láskou a jedlom. Respondentov sa pýtali desiatky otázok. Niektoré z výsledkov boli prekvapivé (v tom najlepšom slova zmysle):

  • 85 % opýtaných žien si myslí, že môžete byť feministka a zároveň si užívať prípravu jedla pre svojho partnera/ku
  • viac žien ako mužov označilo možnosť “jedlo je cesta k môjmu srdcu”
  • 80 % opýtaných sa zhodlo, že jedlom sa dá vyjadriť náklonnosť
  • muži aj ženy sa v prieskume vyjadrili, že jedlo je dôležitou súčasťou vzťahu
  • 48 % respondentov označilo romantickú večeru ako najlepšie prvé rande
  • 60 % z nich zase v prieskume vyhlásilo, že muži by mali na prvom rande platiť
prvé rande Menučka
foto: Canva

Nielen láska ide cez žalúdok, ale aj motýle?

Keď som už načala tému lásky, žalúdka, trávenia a toho, ako nás ovplyvňuje radosť z dobrého jedla v romantických vzťahoch, nemôžem vynechať ani povestné “motýle v bruchu”. Určite viete, o čom hovorím. Ide o akési neurčité šteklenie v oblasti žalúdka a spodného chrbta. Prežívame ho najintenzívnejšie, keď sme zamilovaní. Ale je to skutočne spôsobené tým?

Pocit motýľov vo vašom bruchu sa môže objaviť v rôznych situáciách, od stretnutia s niekým novým až po dôležitý prejav pred veľkým publikom. A áno, motýle v bruchu môžete zažiť aj vtedy, keď začínate randiť. Priamo to však nesúvisí s pocitmi lásky a náklonnosti, skôr s preťažením nervového systému.

Niekto môže cítiť tieto pocity pri prvých stretnutiach, v prítomnosti atraktívnej osoby, počas nového vzťahu, nástupu do práce alebo počas iných udalostí zahŕňajúcich akúkoľvek mieru neznáma. Niekedy motýle v bruchu znamenajú začiatok sľubného vzťahu, zatiaľ čo inokedy to môže byť nepríjemný signál nervozity.

Aj absencia motýľov v bruchu teda môže byť dobrým znamením. Znamená to, že sa cítite bezpečne, láskavo a neohrozene a váš nervový systém vás nemusí bombardovať upozorneniami, že ide o jedno veľké neznámo.

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie