Liptov je stále viac a viac obľúbeným cieľom domácich i zahraničných turistov. No nielen krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami je človek živý, preto sme si pre vás pripravili prehľad najzaujímavejších reštaurácií v Ružomberku a jeho blízkom okolí. 

Zemianska kúria 

Na liptovskej gastro scéne je Zemianska kúria v rekreačnom komplexe Chalúpkovo iba krátko, no už teraz si svojou kvalitou získala mnoho fanúšikov. Koncept Zemianskej kúrie vychádza z modernej slovenskej kuchyne – nájdete tu tradičné jedlá slovenskej kuchyne, sezónnu ponuku a plnohodnotné jedlá pre vegetariánov. Vďaka moderným šéfkuchárom sú časy, kedy v menu pre vegetariánov na prvom mieste figuroval vyprážaný syr, už dávno preč. V kúrii si vegetariáni môžu pochutnať na cestovinách, zeleninových šalátoch i múčnych jedlách.

Zemianska kúria – chutný obed Zdroj: chalupkovo.sk

V kúrii myslia i na deti. Nielen pri tvorbe menu, kde pre najmenších hostí ponúkajú okrem tradičných palaciniek aj Pippi Dlhú Pančuchu (špagety) či Harryho Pottera (kuracie nugetky s hranolkami), ale i prostredím.  Kúria je situovaná, rovnako ako celé Chalúpkovo, mimo rušných ružomberských ťahov – v Liptovskej Štiavnici, takže o pobehujúce ratolesti nemusíte mať obavy. Pre ne je tu v prevádzke najväčší exteriérový i interiérový detský kútik v okolí. No i dospeláci si prídu na svoje, návštevu reštaurácie budú môcť v krátkom čase spojiť napríklad s pobytom v novom wellness centre. V prípade, že hľadáte miesto na rodinnú či firemnú oslavu, reštaurácia má k dispozícii až 100 miest.

Detské ihrisko pri Zemianskej kúrii Zdroj: www.chalupkovo.sk

Pizzeria da Andrea u Taliana

Aj priamo v centre Ružomberka si môžete pochutnať na pravej talianskej pizzi. Šéfkuchár pochádza zo Sicílie, takže jeho pizza, cestoviny i rizotá sú pripravené podľa originálnych receptov. Okrem týchto tradičných jedál pripravuje i skvelé dezerty či polievky a neraz sa stane, že sa objaví medzi návštevníkmi svojej reštaurácie. Okrem výborne pripravených jedál si môžete pochutnať na ozaj dobrej talianskej káve – všetko spríjemňuje i milá a pozorná obsluha.

Malé negatívujem reštaurácie je prístup – pizzeria sa nachádza na prvom poschodí. No ak vopred upozorníte obsluhu, že potrebujete pomôcť napríklad s kočíkom, veľmi ochotne pomôžu. K reštaurácii patrí i obchodík s talianskymi delikatesami, takže kúsok Talianska si môžete vziať i domov. Ešte tip tímu menucka.sk – odporúčame rezerváciu, keďže pizzeria je veľmi obľúbená medzi domácimi i turistami.

Interiér pizzerie Zdroj: http://utaliana.sk/sk

Camino

O popularite talianskej kuchyne na Liptove svedčí i ďalšia obľúbená reštaurácia – Camino. Chutné cestoviny, risotto či pestré pizze dopĺňa naozaj bohatá ponuka steakov. V menu nechýbajú kuracie steaky s rôznymi omáčkami, bravčová kotletka či steak z bravčovej panenky a, samozrejme, steak z pravej sviečkovice a ribeye steak. To všetko za veľmi príjemné ceny.

Chutnú ponuku jedál dopĺňa ústretový personál. Či už čašníci “na pľaci”, alebo personál v kuchyni – ochotne pripravia napríklad bezlepkovú pizzu. Svoju od počiatku vysoko nastavenú latku si stále držia a vďaka tomu získali v tomto roku i certifikát výnimočnosti od Tripadvisoru.

Zdroj foto: Facebook reštaurácie Camino

La Famiglia

Koncept tejto rodinnej reštaurácie je jednoduchý – aby sa tu hostia cítili ako doma. Nielen vďaka útulnému interiéru sa im to aj darí. Príjemný pocit ostáva aj po nakuknutí do jedálneho menu a aj po ochutnaní ponuky. Tá nie je veľmi košatá, zato jedlá sú pripravené chutne a z kvalitných surovín. Aj televízni šéfkuchári by boli spokojní :)

La Famiglia má v ponuke okrem hlavných jedál štyri druhy domácich cestovín, pizzu a v bistro ponuke tri druhy hamburgerov v príjemnej cene (6,20 resp. 6,40 € za menu s hranolčekmi a omáčkou). Pre deti ponúkajú osobitné kompletné menu a detský pizza pultík, kde si deti môžu za pomoci kuchára upiecť vlastné pizza figúrky. V čase obeda sú v ponuke dňa dve jedlá s polievkou v cene 4,90 €, ak si pridáte dezert, tak zaplatíte 6,90. V cene menu je i citronáda. K dezertu si môžete dať chutnú kávu, La Famiglia ponúka okrem bežných druhov aj zelenú. Ak pri svojich potulkách po Liptove v Ružomberku odbočíte z hlavného ťahu na Banskú Bystricu do La Famiglie, istotne neoľutujete.

Príprava domácich cestovín v La Famiglii Zdroj: lafamiglia.sk

Hotel Kultúra

V historickom centre mesta si v hotelovej reštaurácii hotela Kultúra môžete vychutnať kúsok luxusu. K chutnému pracovnému obedu či obedu s priateľmi si môžete dopriať výhľad na pešiu zónu. Ak plánujete posedenie pri rôznych súkromných či firemných príležitostiach v elegantných priestoroch, tak táto reštaurácia s mnohoročnou tradíciou je pre Vás to pravé.

V čase obeda ponúkajú v Kultúre výber z dvoch až štyroch obedových menučiek, na požiadanie pripravia i jedlo pre celiatikov. Cena menu je 4,30 € a podáva sa od jedenástej hodiny do 14:30. Aj počas víkendov varia v Kultúre “za nás” – v cene 5,50 €.

Koliby

Na záver sme si nechali to “najliptovskejšie” – kolibky, ktoré ostávajú verné tradícii – bryndzovým haluškám, strapačkám, liptovským pirohom alebo vyprážanému oštiepku. Najpopulárnejšou nielen medzi domácimi ale i pocestnými je bezpochyby Salaš Krajinka – rodinný podnik, ktorý sa pýši tým, že ani v kuchyni ani pri výrobe svojich produktov nepoužíva žiadne konzervanty. Na vychýrené liptovské špeciality si mnohokrát hostia musia počkať – kapacity koliby sú často úplne vyčerpané. Okrem tradičnej kuchyne je súčasťou Krajinky i pekáreň a, pochopiteľne, výroba syrových špecialít.

Svojich hostí si našla i Koliba u dobrého pastiera  v nádhernej Čutkovskej doline. Medzi tradičnými jedlami z koliby okrem halušiek s bryndzou nájdete i jahňacie kolienko či bravčové rebierko. Na objednávku svojim hosťom pripravia i posedenie v altánku pri pečenom prasiatku či kotlíkovom guláši. To všetko v krásnom prírodnom prostredí, vzdialenom od ruchu mesta a hlavných cestných ťahov. A ak máte čas a chuť, môžete si sem zájsť na chutné a cenovo prijateľné denné menučko.

Na klasiku stavili i v reštaurácii na farme GejdákV jedálnom lístku nájdete bryndzové halušky aj pirohy a ďalšie špeciality z ovčieho a kravského mlieka. Gejdák poskytne občerstvenie pocestným na túre z Ružomberka na Vlkolínec, no dostanete sa sem i autom. Pre deti je pripravená detská zóna v interiéri, v exteriéri minizoo, jazda na koníkoch i detské ihrisko.

Zdroj hlavného obrázku: www.chalupkovo.sk

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie