Jedlo by malo byť samozrejmosťou, nie privilégiom: Toto sú potravinové zbierky, kde môžete prispieť celoročne

1140
foto: Canva

Jedlo je jedna z vecí, na ktoré sa hocikedy počas dňa tešíme. Káva s koláčikom, obedná pauza s kolegami či romantická večera (doma alebo v reštaurácii) však nie sú ani zďaleka pre všetkých samozrejmosťou. Niektorí ľudia sú radi, keď si môžu dopriať jedno jedlo denne. Práve pre nich sú tu potravinové zbierky, do ktorých my šťastnejší môžeme prispievať aj celoročne.

V prvom rade by sme nemali nikoho súdiť. Netušíme, aký príbeh sa skrýva za ich životným osudom, prečo skončili na ulici a nemajú čo do úst. Potravinové zbierky poskytujú jedlo práve jednotlivcom a rodinám, ktoré to potrebujú najviac. Vďaka nim majú zaplnené bruchá napríklad ľudia bez domova či celé sociálne slabšie rodiny, ktorým zatiaľ systémovo nedokážeme pomôcť.

Nejde o univerzálne riešenie – ľudia, ktorí majú viac, nemôžu ťahať celý sociálny systém a neustále kupovať potraviny pre druhých. Ide skôr o občasné gesto, ktoré v nás prebúdza ľudskosť a empatiu. A zatiaľ čo väčšina zbierok hračiek, kníh, oblečenia aj potravín sa koncentruje do obdobia pred Vianocami, my sme pre vás našli potravinové zbierky, do ktorých môžete prispievať celoročne alebo aspoň viackrát počas roka.

Jedlo by malo byť samozrejmosťou, nie privilégiom

Svoje o tom vedia najmä ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť kvalitnejšie potraviny. Občas aj uvarenie kompletného obeda je pre nich prepych, preto si nesmierne vážia možnosť pomoci, akou sú potravinové zbierky.

Dlhodobo sa tejto činnosti venuje napríklad Potravinová banka Slovenska. Je to mimovládna nezisková organizácia, ktorá na Slovensku pôsobí už od roku 2005. V rámci svojich aktivít zhromažďuje zadarmo potraviny od rôznych darcov, skladuje ich a prideľuje ich charitatívnym organizáciám. Tie poskytujú potravinovú pomoc ľuďom v núdzi. Každý rok takto pomôže na Slovensku viac ako 130 000 ľuďom v núdzi. Takýmto spôsobom nielen pomáhajú, ale aj minimalizujú food waste (potravinový odpad), ktorý je skutočným problémom 21. storočia.

Výborným príkladom toho, ako sa dokážu ľudia spojiť pre dobrú vec a vytvoriť silnú komunitu sú aj sociálne siete. Tu nájdete na Facebooku skupinu DARuJEM jedlo, ktorá ma aktuálne viac ako 1 500 členov. Aktívne do nej prispievajú ľudia z celého Slovenska, ktorí majú prebytok jedla, sladkostí, trvanlivých potravín či dokonca kojeneckého umelého mlieka. Funguje na jednoduchom princípe – kto skôr napíše, jedlo si môže vziať.

Veľkú úlohu zohráva katolícka charita

Respektíve malé množstvo lokálnych farských charít, ktoré súhrnne patria pod Slovenskú katolícku charitu. Svoju činnosť rozmenili na drobné a vďaka stovkám dobrovoľníkov dokážu pomáhať rodinám, ktoré to najviac potrebujú. V malých obciach sa všetci ľudia navzájom dobre poznajú, preto je pomoc často veľmi adresná. Pomáhajú napríklad rodinám, kde niekto prišiel o prácu či takým, kde stratili živiteľa.

V Bratislave môžete celoročne podporiť aj kresťanskú zbierku Stolček, prestri sa! Touto aktivitou kapucíni pravidelne pomáhajú ľuďom v núdzi formou darovania trvanlivých potravín ako sú ryža, múka, cestoviny, cukor, olej, konzervy, káva, čaj, kakao a iné. „Spoločne tak vytvárame vždy prestretý stôl, kde je dosť miesta a jedla pre tých, ktorí pociťujú nedostatok,“ znie ich heslo.

Potraviny celoročne prijíma aj organizácia Vagus. Vždy sa potešia, ak im prinesiete čisté a slušné veci na zahriatie či deky pre ľudí bez domova. Potešia ich ale aj maslá, džemy, paštéty, konzervy, sladkosti, káva, cukor, čaj, prípadne gastrolístky na nákup potravín. Potraviny používajú pri príprave raňajok v centre DOMEC alebo ich rozdávajú priamo pri terénnej sociálnej práci.

foto: Canva

Supermarkety dokazujú svoju ľudskosť

V spolupráci s Potravinovou bankou Slovenska aj Slovenskou katolíckou charitou organizuje napríklad supermarket Tesco najväčšiu potravinovú zbierku na Slovensku. Netrvá síce celoročne, ale dosah má obrovský. Viackrát do roka, vo vyhradených dňoch, môžete v tejto obchodnej sieti nakúpiť trvanlivé potraviny a po zaplatení ich odovzdať dobrovoľníkom čakajúcim pred pokladňami.

Sama som mala možnosť zúčastniť sa Tesco potravinovej zbierky ako dobrovoľníčka. Bola to veľmi obohacujúca skúsenosť, ľudia boli naozaj milí a štedrí. Niektorí nakúpili pre cudzích ľudí potraviny a drogériu za desiatky eur a skromne podotkli, že nikdy nevedia, kedy sa oni ocitnú v podobnej situácii. Často prispeli aj ľudia, ktorí mali sami v košíku skromnejší nákup. Doteraz si pamätám ten pocit spolupatričnosť a ľudskosti, keď drobná babka kúpila jednu múku, lebo viac si nemohla dovoliť. Dôležité bolo, že kúpila.

Tesco organizuje potravinovú zbierku už od roku 2013 a počas predchádzajúcich ročníkov sa im spolu so zákazníkmi podarilo vyzbierať 1 026 ton potravín a drogérie pre ľudí v núdzi v hodnote vyše 1,6 milióna eur.

Ľuďom žijúcim na hranici chudoby prispieva aj spoločnosť Lidl. Počas pandémie spustili potravinovú zbierku „Podeľ sa a pomôž“, ktorá prebieha trvalo a vo všetkých predajniach Lidl. Pomôcť môžete jednoducho. Stačí, ak odovzdáte časť nakúpených trvanlivých potravín alebo drogérie do špeciálne označeného koša v akejkoľvek Lidl predajni na Slovensku. Oni ich už v spolupráci s rôznymi organizáciami darujú tam, kde budú najviac potrebné. Ide predovšetkým o organizácie a združenia venujúce sa ťažko chorým či inak znevýhodneným deťom, týraným matkám, ľuďom bez domova či rôzne centrá sociálnych služieb a iné komunitné organizácie.

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama