Jediný sprievodca pre dokonalý piknik, ktorého potrebujete: Tipy, nápady aj recepty

735

S príchodom teplých dní a teplých večerov prichádza obľúbená aktivita – jedenie vonku. A nemyslíme tým iba posedenie na terasách reštaurácií, ale tiež piknik. Viete, ako zorganizovať ten najlepší letný piknik?

Piknik je tak obľúbený, že v júni má dokonca aj svoj medzinárodný deň. Takže výhovorky, prečo je nepraktické jesť vonku na deke, odložte bokom a zamerajte sa na to, ako si pripraviť dokonalý piknik, ktorý si všetci užijete. A je úplne jedno, či sa na piknik vydáte sám/sama, vo dvojici alebo s celou rodinou či partiou kamarátov.

Plánovanie pikniku je totiž oveľa viac ako len zobrať jedlo a zjesť ho vonku. Do úvahy treba brať faktory ako počasie, prostredie, druh občerstvenia, časť dňa, pomôcky či recepty. Samozrejme, môžete skončiť na pikniku, na ktorom zjete kupované pečivo či keksíky. No takýto piknik nikoho neohúri a nabudúce nebudete mať potrebu zopakovať si to. Preto sa radšej zamerajte na kvalitu.

Ideálne miesto na piknik

Ak by sme vám mali povedať iba jedno miesto, ktoré je na letný piknik najideálnejšie, sklameme vás. Je veľa dokonalých miest, ktoré môžete využiť. Popredu si však premyslite, aký typ aktivít či pohostenia chcete na pikniku podávať. Pokiaľ plánujete grilovať či opekať, zistite si, či sa na danom mieste môže zakladať oheň. Ak chcete hrať napríklad loptové hry, potom hľadajte miesto s väčším a rovinatým priestranstvom. Naopak, ak chcete zažiť nikým a ničím nerušenú romantiku, vyberajte si odľahlejšie miesta, napríklad pri jazere či na lúke uprostred lesa.

Zdroj: Canva

TIP: Ak dané miesto nepoznáte, odporúčame vám ísť si ho popredu obhliadnuť. Budete tak mať jasnejšiu predstavu o tom, čo vás na piknikovom mieste čaká a s čím môžete počítať. Zistíte, či je miesto vhodné pre deti, pre domácich miláčikov a tiež to, či budete mať ísť kam na WC.

Kedy ísť na piknik?

No predsa kedykoľvek! Počas pracovného týždňa vyrazte na piknik v neskorších hodinách, pokojne ho spojte s pozorovaním hviezd. Alebo čo tak si spraviť piknikový víkendový brunch? Fantázii sa medze nekladú. Myslite však na to, že počas slnečných dní je dôležité hľadať miesta s dostatkom tieňa. Ak idete na piknik večer, nezabudnite na repelent či čelovku / baterku. Pri rodinnom pikniku nezabudnite čas naplánovať tak, aby boli deti oddýchnuté a plné energie (alebo skôr aby prespali v kočíku? To už necháme na vás 😊).

Čo si vziať so sebou na piknik?

Základom je deka, to je jasné. No ak s vami budú aj staršie osoby, myslite na ich pohodlie a pribaľte aj skladacie stoličky s operadlom. Budete mať piknik počas západu? Nezabudnite na deky či vankúšiky.

Čo sa týka stolovania, existujú veľmi praktické pomôcky určené priamo na piknik. Napríklad veľké koše, v ktorých máte uložený a bezpečne pripnutý všetok riad. Ak máte malé deti, ideálne budú plastové taniere či poháre, ktoré sa nerozbijú a môžete ich využívať opakovane. Ak budete piknikovať na deke, nezabudnite na tácku či dosku, na ktorú poukladáte jedlo a poháre. Hlási predpoveď vietor? Pribaľte si so sebou nejaký druh závažia, ktorý položíte na deku.

Zdroj: Canva

Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam s jedlom plným mušiek, vezmite si so sebou fóliu či voskové obrúsky, s ktorými jedlo a poháre prikryjete. No a v neposlednom rade, najmä pri dlhšie trvajúcom pikniku, je dobré mať so sebou prenosnú chladničku alebo aspoň tašku so zamrznutými náplňami. Vrecia na odpad, vlhčené obrúsky či voda určená na umytie rúk sú samozrejmosťou.

Zábava na pikniku = polovica úspechu

Pokiaľ plánujete ísť na piknik vo dvojici a užívať si spoločnú romantiku, asi vás nebudete nabádať k tomu, aby ste si popredu pripravili nejakú formu zábavy. No ak idete na rodinný piknik či piknik s priateľmi, ktorý bude trvať niekoľko hodín, potom sú hry či iné zábavné aktivity veľmi kľúčové.

Ideálne sú doskové či kartové hry alebo hry s rôznymi otázkami na rozprúdenie konverzácie. Poprípade zorganizujte turnaj v bedmintone, prineste si šípky s terčom alebo deckám zožeňte balóny a vymyslite im s nimi rôzne súťaže.

TIP: Pripravte si rôzne zvláštne kombinácie jedál a spravte si súťaž v ochutnávaní so zatvorenými očami, poprípade vyložte 20 zaujímavých ingrediencií a každý búde mať za úlohu vytvoriť čo najkreatívnejší pokrm.

Zdroj: Canva

Čo sa týka jedla, buďte kreatívny

Hneď na začiatku vám pripomíname, že ak plánujete vziať víno a pivo, nezabudnite na vývrtku a otvárač! No a poďme sa pozrieť na samotné občerstvenie. Heslo, ktorým by ste sa mali riadiť, je Keep it simple, teda v preklade zachovajte jednoduchosť. Vyhnite sa jedlám s omáčkou či takým, z ktorých budete špinavý až za ušami. Skôr si zvoľte:

 • Veľa čerstvého ovocia (popredu pripraveného a nakrájaného), ideálne sú jahody, čučoriedky, hrozno, jablko, ananás, broskyne, marhule, maliny, melón…
 • Zeleninu (taktiež pripravenú popredu), ideálna je mrkva, uhorka, paprika, kaleráb, reďkovka…
 • Koláč, ktorý sa ľahko je rukami, napríklad bábovku, bublaninu, cookies či brownie.
 • Pečivo (ktoré popredu nakrájate na menšie kúsky), výborný je kváskový chlieb či bagetky.
 • Nátierky, ideálne viacero druhov, aby si každý vybral tú svoju naj. Inšpirujte sa našimi receptami na najlepšie domáce nátierky, ktoré sú jednoduché na prípravu a nie sú príliš ťažké pre žalúdok.
 • Údeniny – tu však myslite na to, ako dlho sa zdržíte a či nebude príliš ostré slnko. Namiesto jedného druhu pripravte viacero typov údenín, od ľahšej šunky cez prossuto až po suchú salámu. Pripravte si šunkovú misu doma, napríklad do praktickej nízkej dózy s vrchnákom.
 • Syry – tu platí to isté ako pri údeninách. Aké typy syrov zvoliť? Jednoznačne tie tvrdé, mäkkým a polomäkkým sa radšej vyhnite.
 • Doplnky – olivy, oriešky, grissini, crackery…
 • Niečo slané, napríklad slimáčiky z lístkového cesta či domáce pizza rožky budú mať zaručene úspech.
 • Pitný režim – ak plánujete podávať alkohol, na piknik sa perfektne hodia rôzne predpripravené drinky v plechovke či ochutené pivá. Alebo zostaňte pri klasike – džús, voda, kola…
 • Mini rezne do ruky – slovenská klasika, ktorá ale v prostredí prírody a počas vylihovania na deke naberie úplne iný rozmer. Môžete pripraviť napríklad stripsy obalené v cornflakes či rezníky v panko strúhanke. Je to pochutina, ktorá je praktická na prenášanie, nie je nutné ju zohrievať a ľahko sa konzumuje.
 • Grilovačka / opekačka – tu platia úplne iné pravidlá, no uznávame, že piknik spojený s grilovaním má svoje špecifické čaro. Ak chcete vedieť, ako na majstrovskú grilovačku, odporúčame vám tento článok.
Zdroj: Canva
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie