detox
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
Po Vianociach sme sa rozbiehali síce pomaly, ale isto do nového roka. Mnohí z nás sa držia predsavzatí zubami nechtami, iní to vzdali po pár dňoch. V každom prípade si treba uvedomiť, že pred jarou treba načerpať novú energiu. Poznáte lepší spôsob ako prírodný detox organizmu?

Áno, už čosko sa môžeme začať tešiť zo spevu vtáčikov, dlhších dní a čoraz teplejších slnečných lúčov. Onedlho prevezme žezlo posledný zimný mesiac, ktorý je zároveň najkratším v roku, a potom – hurá, jar!

Obdobie kvitnutia kvietkov je spojené nielen s prebúdzaním prírody, ale aj nášho organizmu. Telo po zime opätovne začne dostávať vyššie dávky vitamínu D a nachádzať v sebe stratenú, uspatú energiu. Prečo mu trochu nepomôcť detoxom? Teraz je ten správny čas.

Tisíce rokov stará teória

Už naši predkovia vedeli, že neskorá zima či veľmi skorá jar sú ako stvorené na to, aby sme naše telo zbavili toxínov a pripravili ho na nové ročné obdobie. Toto obdobie v roku predstavuje vhodný čas na to, aby sme telo odbremenili od ťažkých zimných jedál a možno i pár kilogramov, ktoré sa nám podarilo nabrať.

detox
Zelené smoothies sú skvelou alternatívou k bežnému jedlu

Vo svete sa tejto tematike venuje napríklad učenie ajurvédy, no nemusíme chodiť tak ďaleko. Aj naša história nás učí, že po období plesov a fašiangu prichádza pôst, ktorý nás má úspešne pripraviť nielen na Veľkú Noc, no predovšetkým nás dobiť silou a energiou na nadchádzajúce mesiace.

Voda ako základ

Úplným základom detoxikácie organizmu je čistá voda. Mnohí z nás nemajú ani poňatia, aký zázrak im doma tečie z potrubia. Odborníci odporúčajú začať každý deň pohárom vody izbovej teploty, ideálne spojenej so šťavou z citróna. Táto metóda funguje ako premyslený čistič pečene, hydratuje telo od rána a nabije orgány energiou.

Samozrejmosťou je pitie veľkého množstva vody počas celého dňa (v závislosti od vašej výšky a váhy, približne 2 litre vody denne). Keďže samotná voda neobsahuje žiadne konkrétne vitamíny, tuky či nasýtené kyseliny, treba myslieť aj na vyváženú stravu.

Tri jedlá denne počas obdobia detoxu stačia

Zahŕňať by mali jedlá, ktoré chránia našu pečeň a žalúdok a adekvátne podporujú ich zdravé fungovanie. Do vášho jedálnička by ste v tomto období mali zaradiť cesnak, cviklu, mrkvu, ale aj menej tradičné potraviny pre náš región ako avokádo, artičoky či grapefruity.

Vhodné sú aj koreniny s detoxikačnými účinkami ako rasca, kurkuma, cayenské korenie či koriander. Naopak, vyhýbať sa treba ťažko stráviteľným a vyprážaným jedlám, káve, mliečnym výrobkom či alkoholickým nápojom. Všetky uvedené zložky potravy doslova útočia na ľudský imunitný systém a sťažujú organizmu, aby sa sústredil na vlastnú očistu.

Skúšali ste nahradiť kravské či kozie mlieko napríklad mandľovým?

Večeru daruj nepriateľovi

Staré známe príslovie, ktoré vraví o tom, že treba raňajkovať sám, o obed sa podeliť s priateľom a večeru (metaforicky) darovať nepriateľovi má počas obdobia detoxikácie ešte väčší význam.

Večera by mala predstavovať najmenšie jedlo dňa. Skladať sa môže napríklad z varenej zeleniny a kúska mäsa či ľahkej polievky. Posledné jedlo dňa by sme rozhodne nemali jesť neskôr ako o siedmej!

Všetky tieto tipy by nám však boli nanič, pokiaľ by neboli efektívne kombinované so zdravým pohybom. Postupne oteplujúce sa počasie a dlhšie dni nás lákajú von a dodávajú nám nielen energiu, ale aj dobrý pocit z pohybu. Aj stále aktuálne zimné športy majú svoje čaro – korčule či lyže urobia zimu oveľa zaujímavejšou. A saunu, ktorá je v období detoxu takmer nutnosťou, si potom užijeme ešte viac.

Pot (či už ten počas pohybu alebo ten v saune) je jednou zo zázračných funkcií tela. Vďaka nemu doslova vidíme, ako neprajné toxíny opúšťajú naše telo a my sa cítime ľahší, slobodnejší, uvoľnenejší a určite aj zdravší.

Nádych, výdych a všetko znova

Možno ste sa nikdy nezamysleli nad tým, aké dôležité je správne dýchanie. Dokáže nás odpútať od negatívnych myšlienok, upokojiť náš tep, roztiahnuť pľúca či pomôcť rýchlejšie zaspať.

detox
Kombinácia správneho jedla a pohybu dokáže s naším telo zázraky

Skvelým pomocníkom sú desiatky dychových cvičení, ktoré ako bonus môžete robiť prakticky kdekoľvek. Či už v práci alebo po ceste autobusom, vždy zo seba budete mať dobrý pocit.

Apropo, lepší spánok. Detox je úzko spojený aj s dostatočným a kvalitatívne vyhovujúcim spánkom. Počas spánku sa naše telo doslova samo “opravuje”, oddychuje a naberá silu, ktorú nemá ako inak načerpať.

Ako dlho má detox trvať?

Rozhodnutie je na vás a vašom tele. Detox je o tom, aby ste ho počúvali a cítili sa dobre a pokiaľ sa viac dobre cítiť nebudete, dajte mu stopku. Neexistuje žiadna oficiálna dĺžka detoxu, no odborníci odporúčajú minimálne 10 až 21 dní. Počas tohto obdobia je telo schopné zbaviť sa veľkého množstva toxínov, nabrať dostatok novej energie a pripraviť sa na ďalšie dobrodružstvá. Idete do toho? :)

Zdroj foto: shutterstock.com, pexels.com

Zdroj: mindbodygreen.com

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram