Intuitívne stravovanie: Preceňovaný fenomén alebo najlepší spôsob na udržanie si zdravého tela aj mysle?

497
Intuitívne stravovanie

Intuitívne stravovanie má 10 princípov, ktoré by sme mali dodržiavať. Nejde o žiadnu novodobú diétu, práve naopak. Malo by nás naučiť stravovať sa tak, aby sme si zlepšili zdravie a kvalitu života prirodzeným spôsobom.

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Vlastne nie, vôbec nezáleží na tom, kedy jeme, podstatné je koľko toho jeme. Alebo je dôležitejšie skôr to čo jeme? V dnešnej dobe sme neustále zahltení informácia o tom, ako sa stravovať. Často ide o protichodné názory a my nevieme, čomu vlastne veriť. Čoraz viac sa však hovorí o intuitívnom stravovaní, ktoré je považované za revolučný nediétny prístup.

Čo je to intuitívne stravovanie?

Aby ste to lepšie pochopili, intuitívne stravovanie (ďalej IS) je filozofia, podľa ktorej môžete byť odborníkom / odborníčkou na vaše telo a signály hladu len vy sami. Aby ste sa stali intuitívnym jedákom, musíte sa navždy rozlúčiť s diétami či s počítaním kalórií. Pretože ako píšu nutričné špecialistky Triboleová a Reschová, autorky svetového bestselleru Invuitívne stravovanie: „…s týmto prístupom uzavriete s jedlom mier, oslobodíte sa od chronického diétovania a znovu objavíte radosť z jedla“.

Intuitívne stravovanie
Zdroj: Canva

Ako sme písali v nedávnom článku, diéty dlhodobo skutočne nefungujú. A pokiaľ by fungovali, znamenalo by to obmedzovanie sa do konca života. IS prichádza s 10 v  princípmi, ktoré keď si osvojíte, stanete sa intuitívnym jedákom. Vďaka tomu svojmu telu dáte vždy presne to, čo potrebuje a koľko toho potrebujete.

10 princípov intuitívneho stravovania

1. princíp – Odmietnite diétnu mentalitu

  Prijmite fakt, že neexistuje diéta, ktorá vám zabezpečí trvalo štíhlu a krásnu postavu. Zmierte sa s tým a nevyhľadávajte stále nové diéty, nedajte sa zlákať novými marketingovými ťahmi.

  2. princíp – Vážte si svoj hlad

  Vnímajte hlad a rešpektujte ho. Uvedomte si, že hlad je signál prežitia, preto ho treba počúvať. Keď pocítite hlad, jednoducho sa najedzte. Nebičujte sa za to, že cítite hlad o deviatej večer.

  3. princíp – Uzavrite s jedlom mier

  Zjedli ste nejakú kalorickú bombu a teraz máte výčitky? V rámci IS by ste sa mali naučiť rešpektovať to a netrestať sa za to, že ste zjedli celú pizzu alebo že ste si k hamburgeru dali aj veľké hranolky.

  4. princíp – Odmietnite potravinovú políciu

  Jedlo je jedlo, nerozdeľujte ho do kategórie na dobré a zlé.

  ovocie, zelenina, lupa
  Zdroj: Canva

  5. princíp – Objavte faktor spokojnosti

  Spravte si z jedenia príjemný zážitok. Užívajte si každé sústo, sústreďte sa na jeho chuť. Nejedzte hltavo, ale pomaly.

  6. princíp – Precíťte svoju sýtosť

  Tak, ako vám dá telo signál hladu, dá vám aj signál toho, že je sýte. Naučte sa tento signál opäť počúvať a zabudnite na hlasy vo vašej hlave, ktoré vám hovoria, že musíte zjesť všetko, pretože tak sa to patrí.

  7. princíp – Vyrovnajte sa so svojimi emóciami láskavo

  Jedlo často používame na to, aby sme si s ním vykompenzovali negatívne emócie. Namiesto toho sa vždy pozastavte nad svojou emóciou a popremýšľajte, ako ju vyriešiť, nie obalamutiť. Treba však povedať, že ľudia, ktorí celý život bojujú s jedlom, budú potrebovať oveľa viac času na to, aby prestali vnímať jedlo ako prostriedok na zvládanie emócií.

  nočné vyjedanie chladničky
  Zdroj: Canva

  8. princíp – Rešpektujte svoje telo

  Naše genetické predispozície sú úplne rozdielne. Jedna žena s váhou 55 kilogramov sa môže cítiť vo svojom tele zdravo a spokojne, iná žena keď schudne na 55 kilogramov môže začať pociťovať zdravotné komplikácie. Váha je skutočne len číslo, podstatné je zdravie.

  9. princíp – Pohyb je liek

  Ale to už určite dávno viete. Podstatné je robiť pohyb nie preto, aby ste schudli, ale preto, aby ste sa cítili dobre.

  10. princíp – Ctite si svoje zdravie ľahkou výživou

  Posledný princíp nám hovorí o tom, že by sme sa mali naučiť, ktoré potraviny sú pre naše telo výživnejšie a ako si dopriať skutočne kvalitnú stravu.

  Výhody Intuitívneho stravovania

  Viete si predstaviť, že by ste jedlo už nikdy nebrali ako svojho nepriateľa, že by ste mali úprimne rád/rada svoje telo a že by ste jedli vtedy, keď ste hladný/á a prestali by ste jesť v momente plnej sýtosti? Pre niekoho možno utópia, no IS presne toto ponúka. Dokonca aj mnohí výživoví odborníci a odborníčky prechádzajú na princípy IS. Rozhovor s jednou z nich, Tatianou Kyseľovou, si môžete prečítať TU.

  Medzi hlavné výhody patria:

  • Dlhodobé udržiavanie si zdravej hmotnosti,
  • zvýšenie životného komfortu,
  • nižší výskyt porúch príjmu potravy,
  • pozitívny vzťah s jedlom,
  • lepšie sebavedomie.

  Ako začať s intuitívnym stravovaním?

  Pozdávajú sa vám princípy IS a máte pocit, že presne takto by ste sa chceli odteraz na jedlo pozerať aj vy? Tak poďte do toho. Dôležité je začať pomaly. Na začiatku sa stravujte tak ako doteraz ale všímajte si, prečo jete, koľko toho jete, či jete aj napriek tomu, že ste už sýty/a, či jete to, na čo máte chuť a podobne.

  Zdravé jedlo
  Zdroj: Canva

  Pomôcť vám v lepšom porozumení IS môže kniha Intuitívne stravovanie od Evelyn Triboleovej a Elyse Reschovej. Práve vďaka tejto publikácii sa IS dostalo k širšej verejnosti. Poprípade sa môžete skontaktovať s nutričným špecialistom/špecialistkou, ktorý/á sa IS venuje.

  Intuitívne stravovanie je dobré, ale…

  Tak ako všetko, aj Intuitívne stravovanie má svoje ale. Určite ho neberte ako spôsob, ktorým zaručene schudnete. Pretože keď chcete schudnúť, potrebujete kalorický deficit. No a prirodzenou reakciou tela na menej energie je hlad, ktorý však v tomto prípade nie je intuitívny.

  Proti IS je v podstate nadstavená celá dnešná spoločnosť vrátane všadeprítomnej reklamy na jedlo. Pretože keď uvidíte videorecept na chrumkavé šunkovo-syrové slimáčiky a dostanete na ne chuť, nebude za vás hovoriť váš intuitívny jedák ale jednoducho fakt, že ste toto jedlo uvideli na obrázku. Vaše telo sa z evolučného hľadiska začne pripravovať na to, že ho ide zjesť. Rovnako aj ultraspracované potraviny, o ktorých sa viacej dočítate v TOMTO ČLÁNKU, obsahujú vysoko návykové konzervanty, ktoré môžu IS poriadne sťažiť.

  Spravte si prehľad vo výžive

  No a v neposlednom rade je dôležité povedať, že pokiaľ sa nevyznáte vo výžive, ťažko sa stanete prirodzeným intuitívnym stravníkom. Jedným z princípov je totiž vážiť si svoje telo a dávať prednosť nutrične vyváženejším potravinám – ale čo keď nemáte tušenie, ktoré potraviny patria do ktorej skupiny?

  Zdravé vs nezdravé jedlo
  Zdroj: Canva

  Možno by vám v tom mohli pomôcť články v kategórii zdravie, a možno bude stačiť, keď si z 10 princípov Intuitívneho stravovania vyberiete len tie, ktoré vám najviac vyhovujú. A možno sa v konečnom dôsledku stanete väčším intuitívnym jedákom ako v prípade, že by ste silou-mocou dodržiavali všetky spomenuté princípy.

  Zdroj 1 / Zdroj 2 / Zdroj 3 / Kniha Intuitívne stravovanie

  zdieľať tento článok na:
  FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
  reklama