Gastro sprievodca Bratislavou: Kde nájdete chutnú pizzu, sushi, obedové menučko, hamburger či zmrzlinu?

520
Jedlo v Bratislave

Raz máme chuť na šťavnatý burger, potom zas na svieži šalát a občas by sme vraždili za čokoládový zákusok. V tomto prehľade nájdete super tipy na rôzne druhy kuchýň a jedál v Bratislave.

Aj vy sa občas chcete pustiť do hľadanie reštaurácie, no v konečnom dôsledku vlastne neviete, na čo máte chuť? Presne pre vás sme sa v redakcii Menučka rozhodli pripraviť sériu článkov zameraných na rôzne druhy kuchýň v jednotlivých slovenských mestách. Začíname Bratislavou, tak sa poďte inšpirovať a zistite, kde si, tentokrát podľa redaktorky Martiny, dáte super pizzu, sushi, kávu s dezertom, paellu a oveľa viac.

Hamburger – Roxor, Quinsboro

V našom hlavnom meste máme veľa možností, kde si dať dobrý burger. No ten najlepší podľa mňa nájdete napríklad v legendárnom podniku Roxor, ktorý patrí k bratislavským topkám. Oceňujem ich limitky a špeciály, ktoré obmieňajú na pravidelnej báze. A rovnako fajnový burger si môžete dať aj v Quinsboro na Obchodnej ulici.

Obedové menučko – Cozy Coza, Štefánka by Pulitzer, Moree

Toto bol celkom ťažký výber a som si istá, že v Bratislave sa nachádza množstvo reštaurácií, kde sa dobre najete v čase obeda. Medzi moje tri obľúbené, do ktorých sa vraciam najčastejšie, však patria Cozy Cozy s ich európsko-ázijskými chuťami, Štefánka by Pulitzer a napokon Moree. Tu sa zastavím vždy, keď cestujem vlakom – reštaurácia totiž sídli hneď pri Hlavnej stanici.

Burger z Roxoru a exotické jedlo z Cozy Coza. Zdroj: Instagram

Sushi – Iasai

Nie každý má rád sushi, no pokiaľ patríte k jeho fanúšikom, mám pre vás skvelý tip – Iasai Food bar, kde na vás čaká skvelý gastronomický zážitok. Aj keď sem zájdete práve na sushi, nevynechajte ich malé tapas.

Kórejské jedlo – Banchan bistro

Máte radi kimchi? A máte radi jedlá plné zeleniny a sviežich chutí? Tak si na svoj pomyselný zoznam reštaurácií, ktoré chcete v Bratislave navštíviť, dopíšte aj kórejské Banchan bistro. Za mňa ide o objav minulého roka, dokonca sme spolu s redaktorkou Simou spravili aj zaujímavý (a vtipný) rozhovor s majiteľom Ervínom.

Tapas v Iasai a kórejské jedlo v Banchan bistro. Zdroj: Instagram

Pho a Kung Pao – Bambus bistro, Phong Nam Bistro

Aj vy máte občas chuť na veľa muziky za málo peňazí? Tak to sa môžete spoľahnúť na ázijské bistrá, v ktorých vám naložia tak plný tanier, že s ním budete dlho bojovať. Keď vás dobehne chuť na Pho či klasiku Kung Pao, odporúčam vám zájsť do Bambus bistra blízko Hlavnej stanice alebo do Phong Nam Bistra na Miletičke.

Pizza – Da Alfonso, Le Due Sicillie, Gatto Matto

Vybrať moji obľúbenú pizzu v Bratislave nedokážem, pretože tieto tri reštaurácie sú za mňa na úplne rovnakej úrovni. Podnik Da Alfonso možno poznáte aj pod názvom Basilicó, majú tu pizzu s extra nafufňanými okrajmi. V Gatto Matto si zas môžete vybrať pizzu piccola (alebo aj rovno dve) a pizza v Le Due Sicillie chutila lepšie ako na Sicílii.

Zmrzlina – Luculus, Arthur, Koun

A konečne tu je aj niečo pre milovníkov sladkých bodiek. Počas teplého víkendu sa však pripravte na dlhé rady pred každou z týchto zmrzlinární. Najlepšie sorbety (najmä mangový) si dáte v Luculus, najlepšie krémové zmrzky zas majú v Arthur Gelato a keď máte radi nezvyčajné príchute, choďte sa pozrieť na ponuku do KOUN.

Pizza z Da Alfonso a gaštanovo-pannacotvá zmrzka z KOUN-u. Zdroj: Instagram

Brunch – Frištuk, Otto!

Víkendové rána, keď vstaneme o čosi neskôr a namiesto raňajok vyrazíme na brunch, sú moje obľúbené. Teší ma, že aj v Bratislave je množstvo podnikov, kde si dáte chutné raňajky, respektíve raňajky spojené s obedom. Za mňa odporúčam maličké rodinné bistro Frištuk alebo Otto!.

Zážitková reštaurácia – Bistronomy, SKY bar & restaurant

Gastronómia je dnes nielen o chuti, ale aj o zážitku, ktorý si hostia so sebou odnášajú domov. Ja som si takýto zážitok odniesla z reštaurácie Bistronomy, ktorá sa radí k slovenským topkám. A ešte vám odporúčam ísť na rande či dôležitú večeru do SKY bar & restaurant, poprípade niekomu zo svojich blízkych darujte darčekový voucher do tohto exkluzívneho podniku.

Raňajky v Otto! a zážitok na tanieri v Bistronomy. Zdroj: Instagram

All you can eat podnik – WOK & SUSHI

Trochu iná kategória oproti zážitkovej gastronómii, no povedzme si, kto z nás by raz za čas pohrdol chutným all you can eat bufetom? Zatiaľ sa mi vždy osvedčila ázijská reštaurácia WOK & SUSHI.

Kaviareň – Soren, Blue Mondays

S kaviarňami akoby sa v našom hlavnom meste vrece roztrhlo. Na každom kroku nájdete podnik ponúkajúci výberovú kávu, no osobne mám najradšej kombináciu prostredie & obsluha & kávaSoren alebo Blue Mondays.

Paella – Take Paella

Španielsky podnik Take Paella som spoznala na Vegánskych hodoch a veľmi sa mi zapáčilo nielen ich jedlo s autentickými chuťami, ale tiež celkový koncept. Veľkú paellu si môžete nechať priviesť až ku vám domov, napríklad na rodinnú oslavu.

Pravá španielska paella v TakePaella a krémová káva z Blue Mondays. Zdroj: Instagram

Mexická kuchyňa – Burrito Fellas, Mezcalli Bratislava

Mexické jedlo má jednoducho niečo do seba. Je pikantné, je plné avokáda a rajčín, je chrumkavé. Pokiaľ dostanete chuť na niečo rýchle (a sýte), tak si zabehnite po burrito do Burrito Fellas. A ak by ste skôr chceli mexickú kuchyňu v peknej reštaurácii, tak bezpochyby zájdite do Mezcalli Bratislava.

Palacinky a wafle – Lacinka, Pán Cake

Sladkého nikdy nie je dosť, ja o tom viem svoje. A takej palacinke predsa nepoviem nie. Príďte niekedy vyskúšať tradičné palacinky so všakovakými náplňami do Palacinka Lacinka. Alebo chcete niečo viac fancy? Tak v tom prípade odporúčam podnik Pán Cakes.

Poké – Kaliforňan, Aloha Poké Bar

Kaliforňan síce nie je úplne klasické poké, no v podstate si tu vyskladáte misku, do ktorej si vyberiete základ, šalát a mäso podľa seba. Za mňa je to super koncept, ktorý počas obednej pauzy vždy padne vhod. A dobré pokéčko, ktoré aj pekne vyzerá, dostanete v bistre Aloha Poké Bar.

Palacinky a wafle od Pán Cakes a miska z Kaliforňan. Zdroj: Instagram

Slovenská klasika – Slovak Pub, Koliba Kamzík Zelená

Bryndzové halušky, pirohy, hustá fazuľová polievka… aj vám sa začali zbiehať slinky? Tak to si naplánujte cestu napríklad do reštaurácie Koliba Kamzík Zelená, kde môžete zobrať aj návštevu zo zahraničia. A na obedové menučko v slovenskom štýle zájdite na obchodnú ulicu do Slovak Pub.

Pečivo a koláčiky – Kruh, Fertucha

Na záver tu pre vás mám tipy, kam si ísť kúpiť voňavý kváskový chlieb či chrumkavý croissant v Bratislave. Za mňa vyhráva remeselná pekáreň KRUH, pripraviť sa však musíte (najmä v sobotu) na dlhý rad. Veľmi dobré pečivo a poctivé zákusky a iné koláčiky majú v podniku Fertucha, ktorých nájdete v Bratislave niekoľko. Dajte si u nich čokoľvek s jablkami alebo karamelom.

To najlepšie pečivo z pekárne KRUH a trochu iné Pirohy z Koliby Kamzík. Zdroj: Instagram
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama