Frutariánstvo, vitariánstvo, vegánstvo, paleo – stravovacie štýly, ktoré hýbu svetom

7082
Prehľad stravovacích štýlov ktoré hýbu svetom.

Šetríte vodou, kde sa dá, krátko sa sprchujete a zároveň jete mäso? Množstvo vody potrebnej na produkciu jedného kilogramu hovädzieho mäsa je 15 415 litrov. To je objem, ktorý priemerný človek minie na sprchovanie za jeden celý rok! Táto voda by sa mohla radšej použiť pre krajiny s nedostatkom pitnej vody či na zavlažovanie rastlín. Tými by sme kŕmili ľudí priamo, a nie cez výkrm zvierat, a tým by sme dokázali nakŕmiť celú planétu.

V dnešnej dobe sa takmer všetko točí okolo jedla. Niektorí sú vitariáni, ďalší paleo, iní vegáni… kto sa má vo všetkých týchto štýloch vyznať? Tu je zoznam typov stravovaní s ich výhodami aj nevýhodami voči nášmu zdraviu, praktickosti aj voči ekológii.

Frutariánstvo

Veľa, veľa, naozaj veľa ovocia, semienok, orieškov a plodovej zeleniny. Pri tomto type stravovania sa konzumujú len plody, čiže rastline nie je nijak ublížené, žiadne pojedanie listov, koreňov alebo iných častí rastliny okrem plodov. Väčšina frutariánov sú zároveň aj monofrutariáni, čo znamená, že jedno jedlo tvorí len jeden druh ovocia, napríklad len banány na raňajky, čisto paradajky na obed a jablká na večeru. A to všetko v surovom stave.

+ detoxikačná strava, zníženie hmotnosti, psychická pohoda, vyššia imunita
ťažšie zostavenie jedálnička, aby pokryl požiadavku plnohodnotnej výživy, ovocie je väčšinou z dovozu, čo nie je ani príliš ekologické

Frutariánstvo

RAW /vitariánstvo

Forma vegánstva, pri ktorej sa všetky potraviny spracovávajú pri maximálne 42 °C. Jedlo je upravené šetrným sušením, mixovaním či odšťavovaním. Vitariáni jedia ovocie, zeleninu, semienka či orechy, ale narozdiel od frutariánov nejedia len plody, ale aj listovú či koreňovú zeleninu.

+ regeneruje organizmus, ľahké na prípravu, zbystrenie zmyslov, úbytok váhy
človek musí mať pevnú vôľu, lebo varená strava je na každom kroku, treba si kontrolovať príjem vitamínov, bielkovín a živín

azza_1

RT4 (Raw till4)

Spojenie raw a vegánskej stravy do jedného celku. Do štvrtej popoludní sa stravujete raw surovou stravou, čiže napríklad na raňajky máte ovocie alebo smoothie, na obed šalát a večeru máte varenú vegánsku. Večera by potom mala byť aj high carb (vysoko sacharidová) – pečené zemiaky, ryža, kukuričné cestoviny. Sacharidy v tomto stravovaní hrajú naozaj významnú rolu, pretože tento štýl presadzuje názor, že telo pracuje práve vďaka sacharidom. Energiu zo sacharidu využije priamo ako palivo, narozdiel od prijatých tukov, tie si radšej uloží ako tuky, lebo pre telo je nevýhodné míňať energiu na premenu tuku na sacharid.

+ stravovanie pre tých, ktorí nemajú pevnú vôľu alebo nechcú byť 100% raw, vitalita, kvalitný spánok, lacné stravovanie
pravidelné kontroly príjmu vitamínov a minerálov

prehľad stravovacích štýlov ktoré hýbu svetom

Vegánstvo

Stravovanie bez živočíšnych zložiek, čiže bez mäsa (aj rýb), mlieka a vajec. Vegánstvo si niekto vyberá z etických dôvodov (je mu ľúto zabíjaných zvierat), zdravotných (ľahká bezcholesterolová strava), ekologických (výrub pralesov pre vytvorenie polí na kŕmenie zvierat) alebo mixom týchto dôvodov. Vegánske stravovanie je dnes už úplne samozrejmé, v každom väčšom meste je vegánsky podnik, v bežných obchodoch dostať rastlinné mlieka, smotany, maslá, náhrady mäsa… Toto stravovanie je aj trvalo udržateľné pre planétu, pretože na produkciu jedného kilogramu hovädzieho mäsa sa spotrebuje 15 415 litrov vody. S rovnakým množstvom vody by sme vypestovali 10 kg obilnín a 50 kg zeleniny. Ak by každý jedol vegánsky, neexistoval by hladomor, pretože strava by bola pestovaná pre ľudí a nie pre zvieratá.

+ ekologické, ekonomické, bez cholesterolu, ľahký prístup aj k bielkovinám, pre alergikov na mlieko, mäso, vajcia je toto ideálny spôsob stravy
v menších mestách sa ťažšie hľadá vegánske občerstvenie, nutnosť dopĺňať vitamín B12

prehľad stravovacích štýlov ktoré hýbu svetom

Vegetariánstvo

Vegetariáni jedia všetko okrem mäsa, niektorí vynechávajú aj želatínové cukríky a parmezán, kvôli enzýmom z teľacieho žalúdka, vďaka ktorým sa z mlieka stane parmezán. Táto strava je odľahčená verzia konvenčného stravovania, ľahko sa dodržiava. Najesť sa vegetariánsky sa dá prakticky v každej reštaurácii. Jedálniček tvorí ovocie, zelenina, oriešky, semienka, vajíčka, mlieko a mliečne výrobky.

+ menej cholesterolu v strave oproti konvenčnému stravovaniu, ľahký prístup k vegetariánskym jedlám
príliš veľké porcie mliečnych výrobkov pri nesprávnom zostavení vegetariánskeho jedálnička

prehľad stravovacích štýlov ktoré hýbu svetom

Paleo

Človek stravujúci sa paleo stravou zakladá svoj jedálniček na predpokladanom stravovaní človeka žijúceho v paleolitickom období, keď boli ľudia lovci a zberači. Vyraďujú zo svojej stravy priemyselne spracované potraviny, obilniny, strukoviny, pečivo, mlieko. Jedálniček sa skladá prevažne z tukov a tvorí ho najmä mäso, ryby, vajcia, orechy, masť, oleje..

+ vynechanie spracovaných potravín
 príliš veľa tukov a proteínov

prehľad stravovacích štýlov ktoré hýbu svetom

Karnizmus (klasická strava)

Karnizmus je skrytá ideológia stravovania, väčšina ľudí si totiž myslí, že oni sa stravujú „normálne“. Žiadne eko bio raw moderné trendy. V skutočnosti aj oni spadajú pod určitý typ stravovania, a tým je karnizmus, odvodený od latinského slová carné, v preklade mäso. Táto ideológia dovoľuje jesť určité druhy zvierat a nebrať ich ako zvieratá, ale ako tovar. Napríklad krava, prasa, sliepka a ďalšie berie táto ideológia ako jedlo, ale napríklad mačku či psa zaraďuje medzi maznáčikov a poburuje ju ich konzumácia. Mnohí ľudia hovoria, že milujú zvieratá, a pritom sa u nich na tanieri objavujú skoro pri každom chode. Ale vďaka karnizmu sa nad tým ani nezamýšľajú.

+ všade dostupný typ stravy, najete sa kdekoľvek
– príliš veľa cholesterolu, až nezdravý príjem tukov či proteínov, podporuje civilizačné ochorenia….

prehľad stravovacích štýlov ktoré hýbu svetom

Zdroj štatistických informácií: 
http://www.veganskehody.sk/jem-pre-lepsi-svet/
http://bytvpanelaku.sk/co-je-vyhodnejsie-plna-vana-vody-alebo-desatminutove-sprchovanie/

Zdroj fotografií:
pexels.com

Článok je pripravený v spolupráci s Azza raw bistro&shop

Azza raw bistro shop

zdieľať tento článok na:

FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama