Folikulárna fáza po skončení menštruácie: Ako jesť počas menštruačného cyklu l

721
ako jesť počas folikulárnej fázy
foto: Canva

To, akým spôsobom vyživujeme svoje telo, veľmi ovplyvní aj to, ako sa budeme cítiť. Strava súvisí aj s menštruačným cyklom, oveľa viac, ako ste si pôvodne mysleli. Ako ženy a ich chute ovplyvňuje folikulárna fáza?

Ženy jednoducho vedia. Menštruačný cyklus do veľkej miery definuje to, ako sa cítime, koľko máme energie, aká je naša nálada či dokonca chuť pracovať a socializovať sa. Aby sme sa cítili lepšie, mali by sme počas jednotlivých fáz cyklu mierne upraviť svoju stravu.

Preto sme sa rozhodli pripraviť si pre naše čitateľky (ale pokojne aj čitateľov, ktorých to zaujíma a chcú sa dozvedieť viac o ženách vo svojom okolí) sériu 4 článkov. V nich sa budeme postupne venovať tomu, ako by mala vyzerať strava žien a dievčat počas jednotlivých fáz menštruačného cyklu. Začneme s folikulárnou fázou po skončení menštruačného krvácania.

Prečítajte si aj:

Čo je to folikulárna fáza?

Aby sme vás uviedli do problematiky, musíme definovať, čo to tá folikulárna fáza vlastne je. Začína sa prvým dňom menštruácie a delí sa na časť, keď žena krváca (menštruačná fáza) a na obdobie potom, kým nenastane ovulácia.

U väčšiny žien s pravidelným menštruačným cyklom trvá folikulárna fáza zhruba 14 dní. V tomto článku sa budeme sústrediť na jej časť, ktorá nastáva práve po skončení krvácania, keď sa žene postupne vracia energia a chuť do rôznych činností.

folikulárna fáza strava
foto: Canva

V tomto čase sa o slovo hlási takzvaný FHS, teda folikostimulačný hormón. Ten má za úlohu zabezpečiť, aby sa v ženskom tele vyvinulo zdravé a silné vajíčko, ktoré bude čakať na ovulačnú fázu cyklu. Ženy majú v tomto období najvyššiu hladinu estrogénu, od čoho sa odvíja to, ako sa cítia a na čo majú chuť.

Zaujímate sa o to, ako svoje telo čo najlepšie vyživovať a pracujete na zmeny? Možno vás bude zaujímať, ako sa ideálne stravovať počas rannej, nočnej a poobednej »

Nutričné ciele počas folikulárnej fázy

V každej fáze cyklu by sa ženy mali snažiť predovšetkým o udržanie hormonálneho balansu. Cieľom je, aby telo dostalo dostatok živín, vitamínov a minerálov, ktoré mu umožnia správne fungovať a pripraviť vajíčko na ovulačnú fázu.

Okrem toho potrebuje žena vo folikulárnej fáze dostatok energie, ktorá nebude kolísať, preto je vhodné zaradiť do jedálnička potraviny ako napríklad celozrnné pečivo (ktoré telo pomalšie strávi a bude z nich dlhšie čerpať energiu).

Železo pomáha produkovať červené krvinky a transportuje kyslík do celého tela. Strata krvi počas menštruácie môže znížiť množstvo železa v tele, čo má za následok nízku energiu a únavu. Ak budete jesť viac potravín bohatých na železo, zinok a vitamín D počas folikulárnej fázy, môže vám to pomôcť kompenzovať dôsledky straty krvi v predošlej fáze cyklu.

potraviny bohaté na železo a bielkoviny
foto: Canva

Čerstvé ovocie a zelenina

Do jedálnička by ste mali zaradiť širokú škálu čerstvého ovocia a zeleniny. Vaše telo bude počas folikulárnej fázy čerpať z rozličných nutrientov, ktoré takto obohatený jedálny lístok ponúka.

Konzumácia rôznych druhov čerstvej zeleniny ako sú artičoky, brokolica, mrkva, petržlen, zelený hrášok, fazuľa a cuketa môže byť prospešná, pretože podporuje správne fungovanie estrogénu. Bobuľové ovocie, citrusy a obľúbené jablká sú zase bohaté na antioxidanty a vitamíny, ktoré môžu podporovať hormonálnu rovnováhu a celkové zdravie.

Dostatok bielkovín

Výborným zdrojom bielkovín v tomto období je chudé mäso (hydina, ryby) alebo rastlinné bielkoviny v podobe väčšieho množstva strukovín či tofu. Tieto proteíny musíme prijímať pre obnovu svalov, ich rast a udržiavanie vyváženej hladiny cukru v krvi.

cvičenie a strava folikulárna fáza
foto: Canva

Celozrnné pečivo či cestoviny

Folikulárna fáza je skvelý čas zamerať sa na silový tréning a jesť potraviny, ktoré podporujú rast a regeneráciu svalov. Konzumujte sacharidy (ideálne komplexné sacharidy) spolu so zdrojom bielkovín, aby ste podporili svoj aktívnejší životný štýl a zvýšili energetickú hladinu.

Celé zrná ako quinoa, hnedá ryža a celozrnná pšenica poskytujú pomalšie sa uvoľňujúcu energiu vďaka obsahu komplexných sacharidov. Poskytujú tiež základné vitamíny B a minerály, ktoré podporujú rôzne telesné funkcie.

Zdravé tuky

Avokádo, orechy, semená a za studena lisovaný kvalitný olivový olej sú vynikajúcim zdrojom zdravých tukov. Tieto tuky potrebuje telo pre hormonálnu rovnováhu a poskytujú pomalšie sa uvoľňujúcu energiu. Nehovoriac o tom, že tuk je nositeľ chuťových vlastností u väčšiny jedál.

Myslite na potreby svojho tela

Telo každej ženy je jedinečné. Hoci tieto všeobecné odporúčania vychádzajú z rozsiahleho výskumu a rád výživových odborníkov, uvedomte si, že individuálne potreby sa môžu líšiť. Folikulárna fáza, podobne ako ostatné fázy menštruačného cyklu, predstavuje príležitosť naladiť sa na signály vášho tela a prispôsobiť tomu svoje stravovacie návyky.

intuitívne stravovanie folikulárna fáza
foto: Canva

V každom prípade myslite na to, aby bola vaša strava dostatočne pestrá a aby ste prijímali dostatok kalórií potrebných pre správne fungovanie celého tela aj menštruačného cyklu. Správne zvolená strava vo folikulárnej fáze by mala podporiť to, ako sa ženy v tomto období menštruačného cyklu prirodzene cítia.

Folikulárna fáza vyzerá aj takto:

  • dostatok energie a chuť púšťať sa do nových projektov
  • čistá, žiarivá pleť a objemnejšie vlasy
  • rýchlejšia regenerácia
  • kvalitnejšie sústredenie a väčšia produktivita
  • vyššie sebavedomie
  • zvýšená chuť na sex a intímnosti

Zdroje: Elara.care, Fitness007.sk

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama