Festival kávy Two Coffee Champs 2024 otvára brány Novej Cvernovky (program)

764
Two Coffee Champs plagát
foto: Two Coffee Champs

Máj je už tu a s ním aj tretí ročník Two Coffee Champs 2024. Preto je najvyšší čas zverejniť kompletný program tohto kávového česko-slovenského festivalu. S kým sa uvidíme?

V piatok 10. a v sobotu 11. mája 2024 sa v bratislavskej Novej Cvernovke stretnú tri (na prvý pohľad úplne odlišné) skupiny ľudí, ktorých spája vášeň a nadšenie pre svoje remeslo a pozitívny vzťah ku káve. Ladies and gentlemen, Two Coffee Champs 2024 je tu! A tento raz sú jeho hlavnými aktérmi umelci, hudobníci a, samozrejme, kávičkári.

Ako sa na Two Coffee Champs 2024 dostať?

Festival sa koná už tretí rok v kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka na Račianskej v Bratislave. Keďže tohtoročným generálnym partnerom je Dopravný podnik Bratislava, odporúčame prísť na festival mestskou hromadnou dopravou. Ochránite mesto od výfukových plynov a nebudete musieť riešiť komplikované parkovanie.

foto: archív Two Coffee Champs

Priamo pri Novej Cvernovke sa nachádza zastávka Námestie Biely Kríž, kde zastavuje klimatizovaná nízkopodlažná električka č. 3. Táto linka spája festival so všetkými dôležitými dopravnými bodmi Bratislavy.

Na samotnom festivale na vás čaká chill-out zóna DPB. Organizátori ďakujú Dopravnému podniku Bratislava za propagáciu festivalu v autobusoch a električkách. Ako poďakovanie všetkým zamestnancom DPB za ich celoročnú prácu a bezpečnú jazdu im ponúkajú vstupenky na festival s 50% zľavou.

Bratislava je skutočne strategickým miestom na usporiadanie takéhoto festivalu. Nachádza sa presne medzi Novou Sedlicou na samom východe Slovenska a Krásnou, najzápadnejšou obcou v Česku. Nie je to vôbec ďaleko ani pre východniarov, ani pre Čechov. Urobte si v máji výlet a príďte! Hranice, ktoré rozdeľujú naše národy, budú mať v týchto dňoch len symbolický význam.

Two Coffee Champs plagát
foto: Two Coffee Champs

Aké stánky nás čakajú tento rok?

Počas oboch dní festivalu sa v stánkoch predstaví celkom 34 pražiarní zo Slovenska, Česka, ale aj zo okolitých krajín: z Rakúska, Slovinska, Poľska a Ukrajiny. Budete mať možnosť ochutnať kávu z pražiarní Diamond’s Roastery, Dot Coffee, Jungle Roastery, Coffeein, Beansmith’s Coffee Roastery a oveľa viac.

Z tých mimo českej a slovenskej kávovej scény festival svojou návštevou poctia napr. rakúske Jonas Reindl Coffee Roasters a Wildkaffee, poľské Sacred Mill, Runty Roaster a Story Coffee Roasters, slovinská Mala Pražarna a ukrajinské Kolo Coffee.

Okrem pražiarní môžete navštíviť aj stánok importérov, ochutnať sirupy, remeslné pivo a mnoho ďalšieho. Na žiadosť návštevníkov rozšírili aj vonkajšiu gastrozónu. Ako sme uviedli v úvode, tento rok to nebude len o gastronómii, ale aj o umení! Nebude chýbať tetovací stánok od White Aura Artistry, komunitné čarbanie a sprejovanie od Smädu alebo sobotná joga.

Two Coffee Champs 2024 (1)
foto: archív Two Coffee Champs

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch odporúčame priniesť si vlastný pohár alebo hrnček, aby sa vytvorilo čo najmenej odpadu.

Súťažná sála a dvaja kávoví šampióni

Novinkou je súťaž od La Marzocco – vôbec po prvýkrát sa v našich česko-slovenských vodách uskutoční skupinová súťaž amerického formátu Crush the Rush. V slovenskom národnom kole budú súťažiť trojčlenné tímy.

Cieľ súťaže je jednoduchý – preskúšať skúsenosti baristov, zlepšiť pracovný postup za kávovarom a posilniť tímovú spoluprácu. Tímy budú musieť optimalizovať svoj pracovný postup a povinnosti, aby zlepšili svoj výkon počas jednotlivých úloh.

Počas piatkového popoludnia budú mať súťažiaci možnosť zúčastniť sa na Meet & Greet spoločnosti La Marzocco, kde sa budú môcť zoznámiť s najmodernejšou technológiou a vyskúšať si prípravu súťažných nápojov. Súťaž sa bude konať v ten istý deň od 17.00 hod.

Two Coffee Champs 2024 (2)
foto: archív Two Coffee Champs

Počas celej súťaže bude miestnosť zariadená v kaviarenskom štýle, vrátane stolov, stoličiek a rastlín. Tento počin hodný hollywoodskych scénografov je dielom kolegov pražiarov z Jungle roastery, ktorí sem dočasne presunú svoje kaviarenské vybavenie, aby vytvorili dojem skutočného coffeehousu.

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sa tešíme na sobotňajší Brewer’s Showdown, medzinárodnú súťaž v príprave filtrovanej kávy, skúmanie rozdielov medzi vzorkami kávy – tzv. trianguláciu – a identifikáciu aróm. Po úvodnej triangulácii a identifikácii aróm dostanú porotcovia čas na zapísanie výsledkov. Počas tohto času bude v stánku prebiehať diskusia a Q&A s tímom Roast Different.

Prednášky, workshopy a cuppingy na Two Coffee Champs 2024

Celý program obsahuje až 70 častí pozostávajúcich z prednášok, workshopov a cuppingu. Počas prednášok sa pozrieme nielen pod pokrievku výroby výberovej instantnej kávy, ale aj na niekoľko fariem – od Vietnamu cez Indiu až po Austráliu. V krajinách pôvodu sa tiež zastavíme a dozviete sa viac o jednotlivých krokoch – napríklad o infúzii kávy.

Two Coffee Champs 2024 (3)
foto: archív Two Coffee Champs

Prezradíme vám aj niekoľko trikov z odboru: zistíte, ako si vytvoriť firemný profil na Googli, ale aj aké najčastejšie chyby sa robia v kaviarňach. Tešiť sa môžete na trojdebatu o senzorike piva, vína a destilátov. Keď už hovoríme o alkohole, nebudú chýbať ani prednášky o tvorbe miešaných nápojov.

Dozviete sa aj o yerba maté, ktoré má podobné účinky ako káva. Vypočujete si veľa príbehov o tom, aké je to súťažiť v káve. A budeme mať aj debatu o búraní predsudkov medzi výberovkou a Starbucksom. Podotýkame, že prednášky sa tento rok budú konať na 5. poschodí – môžete použiť schody alebo výťah.

Tento rok bude workshopová miestnosť ponúkať obľúbené stálice – školenie latte art a prípravu espressa. Precvičíte si aj filtrovanie – v jednom workshope objavíte metódy filtrovania, ktoré používa svetoznámy majster Tetsu Kasuya, v ďalšom sa naučíte pracovať s úpravami TDS v káve.

Two Coffee Champs 2024 (4)
foto: archív Two Coffee Champs

Veľmi zaujímavé budú workshopy o senzorike, hľadaní defektov a určovaní chutí počas cuppingu. Senzorika sa tu však nekončí! Nebude chýbať ani ochutnávka čokolády z kávových zŕn a ochutnávka mlieka a jeho pôsobenia v mliečnych kávach. Čerešničkou na torte bude workshop praženia.

Samozrejmosťou na tomto festivale je aj cuppingová miestnosť – tento rok budú dve! Môžete sa tešiť na 22 cuppingov zúčastnených pražiarní a dovozcov.

Umelecký program vás čaká v exteriéri festivalu. V piatok a v sobotu sa uskutoční komunitné čarbanie a sprejovanie Smäd. V sobotu ráno je pripravená joga priamo v parku pri Novej Cvernovke – aby sme sa trochu napravili po piatkovej afterparty.

OST BLOCK STAGE & afterparty

V tomto roku organizujú festival v spolupráci s kolegami zo slovenských kaviarní OST BLOCK, ktorí si berú na starosť celý jeho hudobný obsah. Počas piatka a soboty sa môžete tešiť na OST BLOCK STAGE, na ktorom vystúpi hneď niekoľko známych DJ-ov, ktorí sami aktívne milujú kávu a žijú jej kultúrou. Nebudú chýbať daniu, Maikl Knight, VKTRD, Otec Mirec, Lixx, Naraev, Spacer, CLV, Caravan Sound System, breakbeat, afrobeat a minimal či dokonca Carl.

Two Coffee Champs
foto: archív Two Coffee Champs

Celkovo bude hudobná sekcia veľmi pestrá, na svoje si príde každý milovník žánrov – napríklad house, groove, drum’n’bass, soul, funk a beaty. Skrátka ideálna hudba na slnečný jarno-letný deň. V piatok sa môžete tešiť aj na afterparty v Temnom OST BLOCKu, ktorú bude zabezpečovať houseové duo Bali G a Rhuby Wax a na ktorú vás všetkých srdečne pozývame!

Okolo výberovej kávy sa vždy stretáva skvelá skupina ľudí a my veríme, že nás hranice nerozdeľujú. Príďte sa presvedčiť sami, radi vás uvidíme, ale ešte radšej sa s vami porozprávame pri dobrom filtri, espresse alebo cappuccine.

Vstupenky na Festival kávy Two Coffee Champs 2024 si môžete zakúpiť na TOMTO ODKAZE.

Web: roastdifferent.com/tcc
Instagram: @twocoffeechamps
Facebooková udalosť: Two Coffee Champs
Najbližšia MHD zastávka k podujatiu: Námestie Biely kríž
Kontakt: Patrik Sláma / +420 739 148 779 / patrik@rdmag.co

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama