zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Ak si objednáte donášku, alebo si v reštaurácii necháte zabaliť jedlo so sebou, beriete si kávu take away alebo si pochutnávate na streetfoode – využívate jednorazové gastro obaly, často z materiálov, ktoré zaťažujú životné prostredie. Je ale skvelé, že stále viac prevádzok siaha po ekologickejších variantách v prípade obalov, či jednorazových tanierov, misiek, pohárov a príborov. Zákazníci tak môžu podporiť životné prostredie a aj niečo spraviť pre svoje zdravie. Aj na Menucka.sk máme množstvo reštaurácií, ktoré ekologické obaly od spoločnosti Bionela používajú.

Rozhodli sme sa na Menucka.sk pri ponuke reštaurácií uvádzať krátke info, ak daná reštaurácia používa krabičky na jedlo šetrné k životnému prostrediu. Pripravili sme pre ne aj filter Eko riad a obaly Bionela  alebo skrátene linku menucka.sk/ekoobaly, v ktorom sa Vám zobrazí ponuka reštaurácií, ktoré produkty od spol. Bionela používajú.

Aktuálne sú to u nás napríklad tieto reštaurácie: KlasikaVeg Life, Foodstock, Ministerstvo Pohody, Živa Food, Veggie, Panský Pivovar Bojnice, Andiamo Košice, Pizza Arnošt atď. Vo všeobecnosti sú  častejšie tieto ekologické obaly vo vegetariánskych reštauráciách, ktoré sa tým snažia viac chrániť životné prostredie a inšpirovať aj svojich hostí. Ale aj rôzne sushi prevádzky, donášky, bistrá či street food – kedy priamo na ulici môžete dostať jedlo do ruku v šikovných a zároveň ekologických miskách. Napríklad na letných festivaloch alebo aj na  vianočných trhoch v nich Foodstock podával svoje preslávené pirôžky gyoza.

Bionela ekologické obaly Foodstock Menučka Magazín

Či sa už jedná o menuboxy z cukrovej trstiny, alebo poháre zo zemiakového škrobu, všetky tieto výrobky sú z prírodných materiálov, a certifikované na kompostovateľnosť. V ponuke sú taktiež kelímky z drevenej dýhy, či polievkové kelímky z celulózy. Vďaka ich pôvodu sú zdravotne nezávadné, a logicky chránia prírodu.

V ponuke sú rôzne typy prírodných materiálov, z ktorých sa ekologické obaly vyrábajú:

BIOPLAST

Biodegradovateľné plasty sú materiály, na pohľad nerozoznateľné od bežného plastu. Najčastejšie sú vyrobené z kukuričného, prípadne zemiakového škrobu. Vyzerajú ako plast, majú rovnaké funkčné vlastnosti, predsa je tam ale zásadný rozdiel – sú v podmienkach priemyselného kompostéru rozložiteľné za dva dni – na biomasu! Iste, potrebujú k tomu teplo, takže do bežného kompostéra zatiaľ nepatria. Čo je ale podstatné, keďže nie sú vyrobené z ropy, neškodia Vášmu zdraviu, a to ani pri vysokých teplotách. Nápoj si teda môžete vychutnať s vedomím, že robíte niečo nielen pre prírodu, ale aj pre seba.

CUKROVÁ TRSTINA

Z vlákna cukrovej trstiny, ktoré je vlastne zbytkovým materiálom a inak by nenašiel využitie, sú vyrobené najmä menuboxy a jednorazové misky a taniere. Materiál má vysokú teplotnú odolnosť, môžeme ho použiť v mrazáku, alebo  v ňom zohrievať jedlo. Má aj dobré termoizolačné vlastnosti. Na rozdiel od polystyrénu je ale úplne bezpečný a neuvoľňuje do jedla škodlivé látky, ani pri vyšších teplotách.

PALMOVÝ LIST

Jednorazový riad z palmových listov je ľahučký, ale dostatočne pevný a odolný. Je vyrobený z vylisovaných listov palmy Areca  (Areca catechu, India), ktoré sa po odpadnutí zberajú. Listy opadávajú prirodzene, a tým sa vytvorí priestor pre nové. Výrobný proces nevyžaduje rezanie alebo poškodzovanie stromov. Arecové listy  boli používané pre jedálenské účely po stáročia. Proces výroby nevyžaduje ďalšie chemické látky, alebo ťažkú  infraštruktúru. Materiál sa v prírodnom prostredí približne do dvoch mesiacov úplne rozloží. Originálne stolovanie zaručí jedinečný prírodný vzhľad materiálu. Každý kúsok má jedinečný vzhľad. Servírované jedlo v tanieroch z palmových listov vyzerá veľmi atraktívne.

Bionela - ekologické obaly - palmový list - Menučka magazín

DREVO

Presnejšie drevená dyha sa používa na výrobu jednorazových tanierov, príborov a nápojových miešatiek. Je to samozrejme úplne kompostovateľný, bezpečný a vzhľadovo atraktívny materiál.

Bionela - ekologické obaly - drevo - dyha - Menučka magazín

CELULÓZA

V ponuke sú menuboxy z celulózy, kelímky na polievku, poháre na kávu a čaj, skrátka tie produkty, ktoré sú určené na styk s teplým jedlom alebo nápojom. V prípade pohárov a misiek je z vnútornej strany ešte vrstva PLA plastu, ktorý izoluje pohár od tekutiny.

Všetky tieto materiály a ekologické obaly majú za cieľ jedno. Odťažiť prírodu, a to jednak už pri výrobnom procese, a aj po ich použití. Navyše sa nemusíte obávať uvoľňovania jedovatých látok do horúceho jedla (ako je to v prípade obeda v polystyréne), takže robíte aj niečo pre Vaše zdravia. Tak teda dobrú, zdravú chuť!

Zdroj informácií a fotografií:
internetový obchod a veľkoobchod BIONELA – Vama plus, spol. s r.o.
zdravotne nezávadné, kompostovateľné ekologické obaly

 

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram