grécka kuchyňa
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
Leto sa ešte tak celkom neskončilo. Svoje o tom určite vedia najmä last minute dovolenkári, ktorí sa aj tento rok rozhodli pre septembrovú klasiku – Grécko. Prečo je grécka kuchyňa tak výnimočná a čo by ste mali počas svojej cesty ochutnať?

Grécko a grécka kuchyňa sú od nepamäti považované za delikátne. Najdôležitejšiu úlohu v tom zohrávajú čerstvo dopestované suroviny s dostatkom slnka, lásky a trpezlivosti. Potom je samozrejmosťou, že jedlo vyrobené z najlepších a čerstvých ingrediencií bude lahodné.

Pestrosť, rozmanitosť a vône, ktorými grécka kuchyňa disponuje, sú hlavným dôvodom, prečo je tak obľúbená nielen medzi dovolenkármi, ale po celom svete. Je jasné, že nie každý sa ide zblázniť z chuti morských príšer alebo baranieho mäsa. V Grécku si však pochutia aj milovníci šalátov, sladkého, syrov či netypických kombinácií.

grécka kuchyňa

Olivy sú základ 

Prvé, čo väčšine ľudí pri slovnom spojení grécka kuchyňa napadne, sú olivy. A naozaj – smola pre tých, ktorým ich chuť neimponuje. Olivy a z nich vyrobený lahodný a zdravý olivový olej sú skutočne základom tejto prímorskej kuchyne.

Olivovníkom sa v teplom, vlhkom a slnečnom prostredí extrémne darí. Existuje niekoľko druhov a veľkostí olív. Či už sú čierne, zelené, červené, väčšie, so sýtejšou farbou, vôňou a chuťou alebo tie, na aké sme zvyknutí u nás doma, pre naše telo sú ako poklad.

Obsahujú množstvo dôležitých vitamínov a antioxidantov, ktoré prospievajú nášmu telu nielen zvnútra, ale aj zvonku. Pravý olivový olej je známym prídavkom v kozmetickom priemysle už dlhé storočia a dodnes je veľmi obľúbený.

grécka kuchyňa

Olivy ako také alebo z nich vyrobený kvalitný olivový olej sú právom základom gréckej kuchyne. Už starí Gréci dobre vedeli, čo robia a ako čo najlepšie vyživiť svoje telo. Nájdete ich v šalátoch, samostatne, v podobe oleja, zavárané či ako suveníry. My olivy milujeme, preto je pre nás hneď prvý dôvod dostatočný na to, aby sme zamierili do Grécka. A čo vy?

Dobrý šalát posilní aj zasýti 

Ak trpíte predstavou, že po šaláte budete hladní, v Grécku sa toho nemusíte obávať. Ku kvalitnej a čerstvej zelenine vám totiž Gréci vždy primiešajú niečo, čo vás dokonale zasýti. Azda najklasickejšou voľbou je syr feta, po ktorého pridaní vznikne svetoznámy grécky šalát.

Na zasýtenie však môže poslúžiť aj kuracie či rybacie mäso, fazuľka alebo desiatky hustých omáčok. Tie môžete konzumovať ako šalát aj samostatne. Jedným z najznámejších je napríklad taramosalata – takzvaný rybací šalát, čo je hustá zmes s rybacou chuťou, jemne doladená olivovým olejom a citrónovou šťavou.

grécka kuchyňa

Aj u nás je veľmi známe slovo tzatziki – grécka pochúťka z bieleho jogurtu, uhoriek, citrónovej šťavy, olivového oleja, soli a kôpru. V každom kúte Grécka ma tzatziki inú chuť, no základ zostáva stále nezmenený.

Grécka kuchyňa si potrpí na mäso

Nebuďte prekvapení, ak bude veľké množstvo jedál v Grécku obsahovať mäso. Podľa starých gréckych tradícii patrí mäso k životne dôležitým pokrmom, a tak môžete aj dnes nájsť starších ľudí sediacich vo svojich kamenných dvorčekoch, ako pečú kozie alebo baranie mäso.

Tradičný legendárny mäsový pokrm je moussaka. Nájdete ju takmer v každej reštaurácii a taverničke po celom Grécku, no veľmi obľúbená je aj medzi domácimi. Predstavuje mleté hovädzie mäso zmiešané s paradajkovou omáčkou prekladané sladkým baklažánom a smotanovo-bešamelovou omáčkou. Toto jedlo je veľmi sýte a jeho chuť je charakteristicky príjemná.

Dobrotou pripravenou z mäsa, ktorá ale tiež nemusí chutiť každému, je gyros. V určitej podobe sa dostal už aj k nám na Slovensko. Tento mrazený pokrm, ktorý možno dostať vo veľkoobchodných reťazcoch, sa však na pravý gyros podobá len sotva. Pravý gyros pripomína turecký kebab – mäso pečené na tyči je vložené spoločne s cibuľou, omáčkami a zeleninou do chleba pita. Lacná a výborná voľba počas horúcich dní a teplých večerov.

grécka kuchyňa

Kapitolou samou o sebe sú ryby a morské príšerky. Ich slaná vôňa láka vždy, keď sa prechádzate po promenáde, okolo reštaurácií a podnikov. Gréci radi varia a grilujú ryby a mäso priamo na ulici, pred vašimi očami. Usmievajú sa pri tom, rozprávajú sa s vami, úprimne sa zaujímajú a pripravujú lahôdku. Hotová dovolenková idylka.

Pre milovníkov sladkých dobrôt

Grécke sladkosti sú naozaj mňamka. Bez zbytočne pridaných umelých cukrov sú aj tak veľmi sladké. Môže za to grécky med a olejovité oriešky pridávané takmer do všetkého. Azda najtypickejšia je pre nich baklava pripravená z cesta podobného nášmu lístkovému na desiatky spôsobov. Ak ju milujete, prenikla už aj na európsky trh a nie je tak náročné ju zohnať.

Ďalšou typickou lahôdkou je amygdalota – bezlepkový mandľový koláčik, ktorý sa v Grécku teší veľkej popularite. Je podávaný na rodinných či priateľských stretnutiach a reflektuje príjemné priateľské vzťahy. Preto ak vám ho domáci Gréci ponúknu, môžete si byť istí, že vás prijali medzi seba.

grécka kuchyňa

Ponuka nápojov sa nemusí hanbiť

Všetky grécke nápoje sú vynikajúce – opäť premyslene robené s láskou a srdcom, mnoho ráz i v malých rodinných firmách a podnikoch. Za všetky sme pre vás vybrali dve klasiky – kávu a alkohol, ktoré by ste na svojej ceste nemali vynechať.

K vyššie spomínaným sladkostiam sa výborne hodí šálka voňavej gréckej kávy ellinikos. Servírovaná v tradičných nádobách s dlhou rukoväťou nazývaných briki je zaujímavým chuťovým zážitkom. Pripravuje sa na tri základné spôsoby – silná s veľkou dávkou medu, jemne sladká alebo na horko.

Druhou klasikou, ktorú často dovolenkári nosia domov ako suvenír, je alkoholický nápoj starých Grékov ouzo. Pálenka zo zvyškov hrozna s pridanými aromatickými bylinkami (hlavne anýzom) má zväčšia obsah alkoholu okolo 40 %. Nájsť v ňom môžete aj fenykel, koriander, mätu, škoricu, hrozienka či citrusové kvety.

V našom článku sme zachytili len to najdôležitejšie, typické pokrmy pre celé Grécko. Grécka kuchyňa je však, samozrejme, oveľa rôznorodejšia. Aké jedlá chutili vám, keď ste túto členitú ostrovnú krajinu navštívili? Radi sa sem vraciate? A je jedlo (minimálne) jedným z dôvodov? Napíšte nám do komentára. :)

Zdroje foto: shutterstock.com, pixabay.com, flickr.com

Zdroje: bbcgoodfood.com, bucketlistjourney.net

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram