Deň vegánov, šialených príloh na pizzu aj kávy macchiatto: Ktoré jedlá a nápoje patria k mesiacu november?

765
november
foto: Canva

November, to je mesiac, keď u nás žezlo už načisto prebrala jeseň. Ešte stále sa tešíme z farebných listov a slnka, no dni sú kratšie a my trávime čoraz viac času v kuchyni. Pozrime sa spoločne na to, aké dni spojené s jedlom, nápojmi a stravovacími návykmi si vo svete pripomíname v mesiaci november.

Vždy sa nájde dôvod oslavovať – keď je vonku chladno a máme trochu viac času na prípravu dobrôt, chce sa nám oslavovať ešte o čosi viac. Je jedno, ak v novembri nikto z vášho okolia neoslavuje narodeniny, meniny či iný sviatok v kalendári. Dôvodov na oslavu s dobrým jedlom je aj v tomto mesiaci neúrekom.

1. november – Svetový deň vegánov

Máme tu nejakých vegánov? Ak áno, ruku hore! Hneď prvý deň v mesiaci totiž na celom svete patrí vám. Ak ste odhodlaným vegánom, možno by vás zaujímalo, aký populárny je tento životný štýl v skutočnosti. Žiaľ, presné štatistiky o vegánstve stále chýbajú. Jedným z dôvodov je aj to, že mnoho ľudí sa považuje skôr za čiastočných vegánov, a tak vo výskumoch uvádzajú, že k nim nepatria. V roku 2023 sa ako vegáni (aj čiastoční) identifikovalo asi 10 % svetovej populácie.

Zaujíma vás táto téma? Prečítajte si inšpiratívny rozhovor s Nikoletou Kováčovou známou ako Surová dcérka.

2. november – Svetový deň placky Manakish

Čo je Manakish? Niečo ako arabská pizza, ktorá svoj deň na celom svete oslavuje 2. novembra. Chlebové placky, ktoré sa dajú rôzne ochutiť, sú obľúbené napríklad v Jordánsku. Pripravujú sa podobne ako naše langoše, rozdiel v chutí spôsobuje najmä arabské korenie zaatar. Manakish patrí k jedlám, ktoré do svojho jedálnička zaraďujú moslimovia po celom svete.

1. štvrtok v novembri – Deň, keď muži varia večeru

Nechceme generalizovať, ale zdá sa, že aj v 21. storočí sú ženy stále tie, ktoré pripravujú doma väčšinu pokrmov. Patria medzi ne snacky aj hlavné chody, napríklad taká večera, ktorá zostane často na pleciach nežnejšieho pohlavia. Vždy počas prvého štvrtka v novembri si preto pripomíname Deň, keď muži varia večeru. Páni, čo dobre pripravíte tento raz?

3. november – Deň sendvičov

Deň sendvičov je v anglicky hovoriacich krajinách tiež známy ako National Sandwich Day. Ten má bohatú históriu a je obľúbený po celom svete. Ľudia si na tento deň často doprajú sendviče rôznych druhov, od tradičných sendvičov s hranolkami až po kreatívne a neobvyklé kombinácie ingrediencií.

9. november – Deň gréckeho jogurtu

Grécky jogurt je obľúbený mliečny výrobok s hladkou a krémovou konzistenciou. Ide o jogurt, ktorý je výrazne hustejší a bohatší na bielkoviny ako tradičný jogurt. Vyrába sa z odstredeného mlieka, čo z neho robí chutný a zdravý zdroj bielkovín, vápnika a probiotík. Grécky jogurt sa často konzumuje samostatne alebo sa pridáva do rôznych pokrmov a dezertov.

12. november – Deň pizze so všetkým navrchu

„Pizza with Everything on Top Day“ je neoficiálnym sviatkom, počas ktorého ľudia oslavujú najobľúbenejší druh pizze s hocičím navrchu. Pointou je pridať si na paradajkový alebo smotanový základ čo najviac šialených ingrediencií a ukázať tak ostatným, aká je vaša „pizzová osobnosť“. Išli by ste do toho?

15. november – Deň, keď si treba vyčistiť chladničku

Chladničku by sme rozhodne mali čistiť častejšie ako raz ročne. Polovica novembra však patrí tomuto čisteniu aj oficiálne. Práve teraz je ideálny čas na väčšie upratovanie. A k tomu patrí aj chladnička či mraznička, ktoré sa najlepšie upratujú až vtedy, keď z nich miniete čo najviac produktov. Ak to ale stále odkladáte práve kvôli tomu, že neviete čo s pootváranými vecami, máme pre vás niekoľko super tipov a nápadov. 

19. november – Deň kávy macchiato

Café macchiato sa pripravuje tak, že sa k jednému alebo dvom dávkam espressa pridá malé množstvo mlieka alebo mliečnej peny, čím vznikne „škvrna“ na jeho povrchu. Je obľúbeným nápojom pre tých, ktorí preferujú intenzívnu chuť espressa, ale chcú cítiť aj jemnú mliečnu dochuť. Macchiato je často často servírované v malých šálkach a môže byť podávané buď v teplej alebo v chladnej verzii, zvanej Iced Macchiato.

4. štvrtok v novembri – Deň vďakyvzdania (USA)

Deň vďakyvzdania, známy aj ako Thanksgiving Day, je tradičný americký sviatok, ktorý sa oslavuje vždy vo štvrtý štvrtok v novembri. Tento sviatok má korene v dávnej histórii a je oslavou vďačnosti za zber a blahobyt. Bežnými tradíciami Dňa vďakyvzdania sú príprava bohatého a tradičného pokrmu, ktorý zahŕňa pečeného morku, zemiakovú kašu, náplň, pečenú zeleninu, brusnice a tekvicový koláč. Ľudia sa obvykle zhromažďujú s rodinou a priateľmi, aby spoločne oslávili tento deň.

24. november – Deň sardiniek

V tento deň ľudia oslavujú a vychutnávajú si sardinky, ktoré sú typ malých mastných rýb, zvyčajne balené v plechovkách. Sardinky sú známe svojou bohatou chuťou a nutričnou hodnotou, pretože sú dobrým zdrojom omega-3 mastných kyselín, bielkovín a rôznych vitamínov a minerálov. Sardinky boli obľúbenou potravinou v rôznych kuchyniach po celom svete a sú oceňované pre svoju všestrannosť a zdravotné benefity.

26. november – Deň koláčov

Tento deň je venovaný lahodným dezertom či tortám, ktoré prichádzajú v rôznych príchutiach, tvaroch a veľkostiach. Koláč je neoddeliteľnou súčasťou mnohých osláv a špeciálnych príležitostí, od narodenín a svadieb až po výročia a sviatky. Na oslavu Dňa koláčov si ľudia často doprajú koláče podľa vlastného výberu, či už domáce alebo zakúpené v pekárňach.

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama