Čo má rada: Martina Novotná, zakladateľka projektu Akčné ženy

5014
Martina Novotná
Martina Novotná
Je krásna, energická a v neposlednom rade akčná. Aktívne kombinuje rodinu, prácu, a popri tom stíha aj varenie a skúšanie novej gastronómie. Prečítajte si, čo má rada Martina Novotná, zakladateľka úspešného projektu Akčné ženy

Martina, prezraďte, ako vnímate pozíciu jedla a stravovania vo svojom živote? 

Občas mám pocit, že okolo jedla sa u nás točí úplne všetko. Často rozoberáme, čo nakúpime, čo pripravíme, prípadne kam sa pôjdeme najesť a čo nové ochutnáme. Jedlo u nás tvorí základ spoločných stretnutí. Bez spoločných raňajok nikto neodchádza z domu a víkendový obed je rodinný rituál. Obľúbených jedál je u nás niekoľko. Veľa ľudí sa stravuje moderne, u nás majú svoje miesto všetky kuchyne. Od halušiek, palaciniek, pečenej kačky až po ryby, cestoviny, šaláty, kde rada kombinujem zeleninu s ovocím. S manželom obľubujeme kvalitnú kávu, ktorá je spoločne s dezertom bodkou po každom nedeľnom obede. Inak máme najradšej čistú vodu s citrónom. Všetci doma máme radi dobré jedlo, vrátane nášho syna, ktorý miluje všetko ovoniavať a ochutnávať. (úsmev)

Všetko čerstvé a voňavé… to znie dobre. Pripravujete jedlo sama, rada varíte?

Varenie beriem ako príbeh, ktorý sa vždy vyvíja inak. Varím celkom pravidelne, ale bez receptu a často spontánne. Rada experimentujem a skúšam nové veci, prípadne sa snažím maximálne využiť potraviny, ktoré máme doma. Najradšej varím polievky a prívarky. Rovnako kombinácie šalátov a pečenej/grilovanej zeleniny v stredomorských alebo slovenských príchutiach (s bryndzou). Za najväčší úspech určite pokladám všeobecnú spokojnosť po dobre vydarenom obede. (smiech)

Niekedy však dobre padne oddýchnuť si od varenia a nechať sa obslúžiť v reštaurácii. Kam vždy rada zavítate? 

S rodinou sa vždy radi vraciame do talianskej reštaurácie AL CONO v Light Parku, kde majú úžasné čerstvé jedlo a k tomu výbornú kávu. Na kávu chodíme cielene aj do Caffe Trieste, Vespa a u „U Kubistu“ kde pripravuju aj chutné rýchlovky. Výborná kaviarnička s poctivými koláčmi a detským kútikom sa nachádza v Krasňanoch – Bistro Ateliér.

Spája sa vám s jedlom konkrétna spomienka, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári? 

Prvá myšlienka, ktorá mi napadne v spojení s akoukoľvek dovolenkou je konkrétne jedlo. Odskúšali sme mnoho miestnych reštaurácii a trhov, ale najintenzívnejšie si spomínam na obrovskú bufallo mozzarelu, ktorú sme jedli s manželom priamo na parkovisku sediac na obrubníku niekde na juhu Toskánska. Bola to najlepšia mozzarela, akú som kedy jedla a zatiaľ sa žiadnej inej nepodarilo prekonať jej chuť.

Martina Novotná: S kolegyňami a priateľkami v jednom, foto: archív M. Novotnej
S kolegyňami a priateľkami v jednom, foto: archív M. Novotnej
Spomínajúc Taliansko, ktoré zahraničné chute a kuchyne obľubujete? 

Ochutnávam vždy, keď niekam cestujem a nebránim sa novým chutiam. V olivovom oleji by som sa mohla kúpať a neodolám stredomorskej kuchyni. Blízke sú mi južanské jedlá, otázka skôr je, čo ja nemám rada. Možno mi až tak nesedí švajčiarské fondue. Ono je to v danej chvíli dobré, ale ten pocit potom… (smiech)

Vediete projekt Akčné ženy a akčne vyzerá aj váš život. Stíhate sa popri všetkých aktivitách venovať svojmu jedálničku dostatočne? 

Veľmi dobrá otázka. Treba povedať, že mám hneď viacero pomocných ruk, bez ktorých by som to ani náhodou nezvládala. Pomáhajú mi často rodičia a môj muž je tiež maximálne nápomocný. Syn začal chodiť do škôlky a pokiaľ nie je chorý, stravuje sa aj na obed tam. Jedlo si pripravujem v pracovné dni vopred a ideálne na dva dni, avšak musím priznať, že občas sa dostávam do časovej tiesne a moje stravovanie nevyzerá na obed najideálnejšie. Vyvažujeme to ale spoločnou teplou večerou.

Zrejme to vyvažujete dostatočne – vyzeráte výborne, ste krásna a plná energie. 

Ďakujem veľmi pekne! (úsmev) Každý človek má z veľkej časti na svoje telo genetickú predispozíciu. Obdivujem všetkých, ktorí sa s ňou pasujú. U mňa je to stopercentné, pretože jediné moje cvičenie je nepravidelná joga a v jedení sa vôbec neobmedzujem. Jogamatku mám stále rozloženú, ale často na nej spravím len pár základných pohybov na uvoľnenie chrbtice. Jedinú “sebadisciplínu” dodržiavam pri práci. Robím, čo som si sama vymyslela a baví ma to.

Skúste našim čitateľom bližšie predstaviť, čomu sa venujete a čo si majú predstaviť pod názvom “Akčné ženy”. 

Snažím sa čo najviac času venovať mojím dvom deťom, môjmu Viliamovi a samozrejme, Akčným ženám. Čoskoro k nim pribudne aj česká verzia Akční ženy. Okrem pravidelne čerstvého magazínového obsahu, ktorý tvoria akčné ženy, pripravujeme aj množstvo podujatí, ktoré som si vymýšľala z vlastnej potreby a je o ne veľký záujem. To je dôkaz, že ženy chcú profesionálne rásť a robiť v živote to, čo ich baví. Teší ma organický rast komunity žien, čitateliek a tiež našich autoriek. Ženy sa chcú vzdelávať, chcú podnikať a chcú pracovať na svojich snoch. Som vďačná za všetky, ktoré ma vďaka tomuto projektu obklopujú a vďaka ktorým sama rastiem. Ženská sila dokáže ozajstné zázraky. Vieme sa spojiť, kontinuálne sa podporovať a nastaviť si pomocnú ruku vždy, keď je to potrebné. Ak by mali čitateľky záujem, je možné sa k nám jednoducho pridať na tomto odkaze. (úsmev)

Zdroj foto: archív Martiny Novotnej, Instagram

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie