Čo má rada: Lýdia Novotná – pesničkárka a ekonómka

3475
Lýdia Novotná

S Lydkou sme si čo to zažili v období približne pred 15timi rokmi, kedy sme spolu hrali v dievčenskej folkovej skupine Šiesty (ne)zmysel. Už vtedy zaujala svojím nevšedným speváckym prejavom a vlastnými pesničkami o veciach, ktoré v tom čase práve prežívala – ovplyvnená pesničkármi ako Kryl či Nohavica. Po narodení syna Kubka si dala s muzikou na viac ako desať rokov pauzu a teraz je späť – ako sólová pesničkárka. Som veľmi rada, že sa naše cesty opäť spojili a že opäť tvorí nové autorské pesničky o poznanie vyzretejšie – o svojom živote, skúsenostiach, šťastí, materstve, plné úprimnosti, nadhľadu a láskavého humoru. 

Z Lydkiných pesničiek sa môžte o nej dozvedieť všeličo – občas aj na gastro tému, ako uvidíte aj nižšie. Napriek tomu som sa jej opýtala zopár otázok o tom, ako je na tom s varením, čo má rada, aké má obľúbené reštaurácie. A okrem toho sa dozviete aj zopár informácií o tom, čomu všetkému sa aktuálne venuje či o plánoch do budúcnosti.

Lydka prezraď nám, aký je tvoj vzťah k jedlu? Aké je tvoje obľúbené jedlo?

Lýdia Novotná
Zdroj foto: Lýdia Novotná

Kedysi sa v mojom živote striedali obdobia obžerstva a diét. Závidela som kamoškám keď schudli. Kvôli chorobe, bolestiam zubov a podobne. Mne sa nič také nedialo. Ja som si musela stále odopierať :D…Ale v tehotenstve mi bolo tak nevoľno, že som jedlo neznášala. Doslova som sa desila všetkých raňajok, desiat, obedov… Chcela som milovať jedlo, ale nedalo sa. Vtedy som pochopila, že milovať jedlo je úžasné!!! Ja milujem jedlo! Naučila som sa jesť zdravšie a moje problémy s váhou zmizli :) Neviem si vybrať, ktoré jedlo je najobľúbenejšie. Ale taký losos s baby zemiakmi je úžasný, alebo žemľovka s tvarohom či zapekané penne s kuracím mäskom. Mňaaam.

Doma máš krásnu rodinku, okrem manžela aj už trinásťročného syna (uff ten čas letí :) a päťročnú dcérku. Si mamina, ktorá často a rada doma varí? Čo majú doma od teba najradšej?

Keďže mám dve deti, varievam pravidelne. Mojou špecialitkou je soté na rôzne spôsoby. Vždy chutí inak. :D Experimentujem s koreninami, takže nikdy neviem ako to dopadne. Ale väčšinou dobre :) Snažím sa variť rôznorodé prílohy ako napríklad bulgur, pohánka, kuskus a celkom nám to chutí. Teda len mne a manželovi. Deti ohŕňajú nosy. Im by sa páčilo keby boli každý deň špagety alebo rezne :D

Lýdia Novotná
Zdroj foto: Lýdia Novotná

Chodievaš aj do reštaurácií? Daj nám nejaké tipy, ktoré by si nám odporúčala na základe tvojich skúseností – kam chodievaš rada alebo aké miesto ťa zaujalo.  

Reštaurácie,… ach. Len tak si prídem a niekto mi prestrie, navarí, odnesie, uprace… Úžasné! Ktorá mama by nemala rada reštaurácie? Mám jednu obľúbenú reštauráciu. Keď som bola malá, vtedy som bola ešte Bratislavčanka, chodili sme s rodičmi stanovať na Kamenný mlyn pri Plaveckom Štvrtku. Je tam reštaurácia Kamenný mlyn Vajarský. Varia tam naozaj výborne. To čarovné prostredie mi pripomína množstvo zážitkov z detstva. Tam chodím skutočne rada. Teraz žijem v Malackách, tak to mám celkom blízko.

Rada chodím aj do reštaurácie Fine v Malackách. Servírujú kvalitné jedlá s nádychom luxusu. Pri prvej návšteve som sa obávala, že prostredie a personál bude príliš snobský, ale príjemne ma prekvapili. Vždy keď som tam, cítim sa výnimočne a pritom uvoľnene. V lete radi chodíme do Zámockej vinárne. Je tam príjemná terasa a deti nemusia len sedieť pri stole ale môžu sa prebehnúť po zámockom parku, ktorý je naozaj prekrásny.

Lýdia Novotná
Zdroj foto: Lýdia Novotná

Máš nejakú zábavnú situáciu súvisiace s jedlom a reštauráciami alebo varením?

Ó áno. Pri tejto otázke sa mi okamžite vybavilo ako som rozosmievala svoju sestru pri jedení slepačej polievky s rezancami a všetky rezance skončili na mojej tvári… :)

Obľubuješ aj exotické chute a zahraničnú kuchyňu? 

Mám rada kuchyne z krajín, v ktorých som nikdy nebola. Milujem čínu a talianske cestoviny. Keď sa do tých krajín dostanem, určite budem najväčší ochutnávač. Na dovolenku chodievame zvyčajne do Chorvátska a tam je kuchyňa tiež celkom fajn. Ryby veľmi nemusím, skôr tam vyhľadávam jedlá podobné tým našim.

A čo rada piješ? Aké sú tvoje obľúbené nápoje? V jednej pesničke spomínaš “po večeri pivo”. :) 

Mám svoj krásny pohár na víno na stopke a z neho pravidelne pijem….čistú vodu. A tak sa, vždy keď pijem, cítim slávnostne. Ulietam si aj na čajoch a čajový hrnčekoch. Pár kúskov za rok rozbijem, lebo vždy keď si idem slastne odpiť, niekto odo mňa niečo chce – jasné, veď som mama… A tak si tie hrnčeky kade tade položím a hneď sa rozbijú. V lete si občas dám po večeri pivo. A pivo mi najviac chutí z fľašky. Pivo je taká moja malá rebélia, lebo iný alkohol mi až tak nechutí. I keď sem tam, dva-tri krát do roka si viem pochutnať na pohári kvalitného červeného. A káááva je moja láska. Kávu pijem 4 krát za deň. Milujem presso s mliekom. Aktuálne mám Lavazzový ošiaľ.

Pôsobíš ako pesničkárka, píšeš si vlastné piesne. Dostala si sa v tvojej tvorbe aj k nejakým gastro témam? Spomínam si na pesničku o koláčikoch z Freshmarketu… 

Áno, mám pesničku „Kilá“, v ktorej spievam o koláčoch z obchodíku Fertucha vo Freshmarkete. Mám veľkú slabosť na koláče. A tam ich pečú naozaj perfektne. A zdravo. Chodím si tam raz do mesiaca na kávičku a koláčik a vždy je to pre mňa super zážitok. Keď sa tie chute rozlejú v ústach, chce sa mi spievať. Milujem ich makovú tortu. Alebo cheesecake… Vždy ma niečím prekvapia.

Lýdia Novotná
Zdroj foto: Lýdia Novotná

Ozaj keď máš tak rada koláčiky, baví ťa aj ich pečenie doma?

Veľmi rada pečiem. Najlepšie na pečení je keď vidím radosť môjho muža a detí, tešiac sa, že bude koláááč!!! A keď do neho zahryzneme a zahmmmmkáme… Raz, keď budem mať väčší dvor, zasadím si jablone, slivky, čerešne a budem piecť s mojim vlastným bio ovocím. To bude super! A budem zavárať. Tie zavárininky si ozdobím vlastným logom, nastajlujem to v štýle „ako od babičky“ a rozdám…Už sa na to teším!

Pomaly sa blížia tohtoročné vianoce. Ako je to u vás? Dodržiavate s rodinkou tradície? Čo nájdeme na vašom štedrovečernom stole?

Pri štedrovečernom stole vždy zhasneme všetky svetlá a rozsvietime sviece. Je to magické. Chytíme sa všetci za ruky a jeden po druhom ďakujeme za všetko čo nám bolo počas roka dopriate. Potom jeme oplátky s medom a cesnak, aby sme boli po celý rok zdraví. Večeriame kapustnicu, žraloka a tuniaka so zemiakovým šalátom. Dezert sú pupáky. Najkúzelnejšie je keď sa ideme skryť Ježiškovi a počúvame, či tam už šuchoce…

Lýdia Novotná
Zdroj foto: Lýdia Novotná

Čo pripravuješ v rámci tvojej hudobnej činnosti? Kde ťa môžme vidieť? A čomu sa okrem spievania a skladania pesničiek venuješ?

Momentálne pripravujem CD, ktoré bude mať názov „Áno láska, máš pravdu“. Stále vymýšľam nové pesničky a niekedy je mi ľúto, že ich do toho cd nemôžem naskladať všetky. Bude ich tam 14. Svoje koncerty zverejňujem vždy na svojom webe lydianovotna.sk i na facebooku či youtube, kde zverejňujem aj moje pesničky. Mám účtovnú firmu, tak okrem pesničkárčenia aj účtujem a zaoberám sa paragrafmi. Cvičím, sem tam korčuľujem a bicyklujem. Ale najradšej sa venujem svojmu manželovi a deťom.

Aké máš ešte plány?

Mám ešte množstvo nápadov, ktoré by som chcela v budúcnosti zrealizovať. Od šitia kabeliek, tričiek až po vyrábanie hrnčekov… Bavilo by ma aj fotenie s nejakým parádnym foťákom. A cestovanie!!! Chcem sa naučiť ešte veľa vecí…

Lydke ďakujem za rozhovor a pre tých, ktorí ste sa ešte s jej tvorbou nestretli prinášame zopár ukážok zo spomínaných pesničiek.

Prvou je pieseň o tričku zo známej pásikavej kolekcie značky koláčová – “Áno láska máš pravdu” – titulná skladba pripravovaného CD, v ktorej sa spomína aj už zmienené pivo po večeri a v improvizovanom klipe sa objaví aj Lydkina dcérka Lejka. Druhou je tiež spomínaná pesnička o koláčikoch z Freshmarketu s názvom “Kilá” a ako tretí bonus moja obľúbená “Ďaleko” alias “Posteľ”, trošku z iného súdka. Príjemné počúvanie :)

Autor úvodnej foto: Marek Číž

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie