Čo má rada: Alexandra Vrábelová – stylistka, redaktorka, podnikateľka

4112
Alexandra Vrábalová . styling

Alexandra Vrábelová je osobná stylistka, ktorá sa okrem módy (stylist.sk) venuje redakčnej činnosti (akcnezeny.sk) a dvom e-shopom (sperkyalexandra.sk a mamimo.sk). Má 4 deti a čoskoro oslávi štyridsiatku – na ktorú ale vôbec nevyzerá. Ako jej to ide v kuchyni a čo má rada, si môžete prečítať v našom rozhovore. 

Aký máš vzťah k jedlu? Aké jedlá, nápoje, druhy kuchýň máš rada ty a tvoja rodinka?

Môj vzťah k jedlu je veľmi pozitívny, až tak, že sa musím kontrolovať, pretože mám od detstva nábeh na priberanie. Mám veľmi rada šaláty, taliansku a španielsku kuchyňu, s manželom si niekedy dáme na večeru syry, olivy a k tomu červené víno, obľubujeme vína napríklad z oblasti Rioja. Deti sú dosť prieberčivé, s čím som mala problém už vtedy, keď jedávali prvé príkrmy, častokrát moja snaha o zdravé jedlo skončila v koši. Tak im dávam jedlá, ktoré sú kompromisom – napríklad ryby a hydinu. Niekedy sa mi do nich podarí dostať aj strukoviny. A veľmi radi jedia pizzu, takže s nimi občas zhreším aj takýmto kalorickým jedlom. Muž rád jedáva klasické slovenské jedlá, a tak sa snažím postupne obohatiť môj repertoár aj o veci ako čušpajz a prívarky, čo teda nikto okrem neho neje😊 A taktiež bryndzové halušky majú veľký úspech – odkedy som si kúpila mixér, ktorý pomelie nielen orechy, ale aj zemiaky, nie je to vôbec problém.

Alexandra Vrábalová - styling
Alexandra si aj po štyroch deťoch udržiava výbornú postavu.

Máš štyri deti. Ako sa ti darilo udržiavať hmotnosť po pôrodoch? Držala si diétu? 

Paradoxne, keď som sa najviac snažila schudnúť ešte počas vysokej školy, a potom zhruba do tridsiatky, nedarilo sa mi to napriek rôznym diétam. Ale po narodení detí som nastúpila do takého tempa, že som na jedenie ani nemala čas myslieť. Predsa len – keď som bola ešte slobodná a prišla som z práce domov, sadla som si pred televízor alebo počítač a rozmýšľala, čo by som zjedla. Pri deťoch nemám čas si ani sadnúť. A keď deti spia, snažím sa všetok čas využiť na prácu. A tak si myslím, že maškrtím menej ako predtým. Ženy však učím, že aj keď majú nejaký ten kilogram navyše, môžu ho pekne zakamuflovať😊

Alexandra Vrábalová - styling
Móda je jej vášňou, ktorú pretavila do práce módnej stylistky – radí ženám v tom, aké farby, strihy, materiály sa im hodia.

Varíš rada? Ktoré z tebou pripravovaných jedál majú najväčší úspech?

Áno, varím, ale je náročné zladiť chute 6 ľudí😊 Vždy sa nájde niekto, kto niečo skritizuje. Chute sa stretávajú akurát pri rybách ako pstruh alebo losos. Mne však lepšie ide pečenie ako varenie, prvé koláče som robila ešte na základnej škole a mama mi vždy veľmi rada prenechávala tieto záležitosti. V rodine sú najviac obľúbené moravské koláče – kysnuté cesto, vnútri tvaroh a na vrchu slivkový lekvár, tie robievam hlavne pre môjho otca, ktorému ich robievala jeho mama. Môj brat má zase v obľube karamelový koláč s orechovým cestom, takže na Vianoce pravidelne dostáva odo mňa nádielku. 

Kto z tvojej rodiny ťa inšpiroval v pečení?

Môj vzor bola v tomto moja babka, ktorá na Vianoce robila asi 20 druhov zákuskov. Bolo to úžasné čajové pečivo a dodnes nechápem, ako precízne to vedela urobiť a v akom množstve. Dodnes ma mrzí, že som sa od nej viac nenaučila, najmä čo sa týka varenia. Mama zvykne hovoriť, že talent na pečenie preskočil generáciu, ale čo sa týka módy, tam som to nadšenie pre pekné oblečenie zdedila priamo od nej😊

Aké máš rada reštaurácie? Kam chodíš pravidelne alebo najradšej?

Pravidelne nechodievam nikde, ale s mužom si občas spravíme romantický večer vo dvojici a skúšame vždy iný podnik. Napríklad Zylinder, Berg, Al Faro v Eurovei, a stále sa chystáme do Albrechta, len máme smolu – oba razy, keď sme sa tam vybrali, bola uzavretá spoločnosť😊 A blízko pri nás na Trnávke máme výbornú taliansku reštauráciu Ristorante da Cono. S kamarátkami niekedy chodievame do Casa la Havana, kde si vždy dáme nejaký dobrý kokteil, u mňa je to Pina colada😊

Alexandra Vrábalová - styling
O princípoch správneho stylingu a výberu vhodných strihov, farieb a materiálov pre rôzne typy žien aj prednáša. Napríklad aj na tohtoročnom veľtrhu Interbeauty v Inchebe v stánku komunity Akčné ženy.

Je nejaké miesto (podnik, reštaurácia) alebo produkt, ktoré ťa v poslednej dobe zaujali alebo prekvapili?

Prekvapilo ma, ako dobre varia v Dunajskom pivovare, kde sme boli raz v lete na obede. A môžem odporúčať ešte dobrú donášku pizze – Los Amigos. Čo sa týka produktu, asi je to syr Halloumi, najprv som ho vyskúšala grilovaný so šalátom v jednej reštaurácii, a potom som zistila, že ho majú aj bežne v obchodoch, je výborný!

Aké kulinárske faux pas si zažila? Spomínaš si na niečo?

Raz dávno sa mi stalo, že som robila krémeš a mal tam ísť pohár kryštálového cukru. Keďže sme mali rovnaké nádoby aj na cukor aj na soľ, podarilo sa mi použiť ten nesprávny variant. Zistila som to, až keď som ochutnala hotový krém. Odvtedy vždy nádobu ovoniam, či náhodou nejde o soľ.

Ochutnávaš na dovolenke lokálne dobroty? Ktorá zahraničná kuchyňa je ti najbližšia?

Už spomínané Španielsko a mediteriánska kuchyňa. Často som chodievala do Španielska a cestovala po krajine, a vždy som si tam veľmi rada dala zemiakovú tortilla, paelu alebo plody mora, a k tomu červené víno, alebo len tak cez deň proti smädu tinto verano – čo bol taký mix limonády a vína. Vo Francúzsku ma prekvapilo niekoľko chodov aj počas bežného obeda – syry, šalát, hlavné jedlo, dezert. A keď som strávila tri týždne v Taliansku ako študentka, pribrala som až tri kilá – na obed sme dostávali sendviče a večerali sme okolo deviatej – desiatej večer, čo bol teda zaberák na štíhlu líniu😊

Alexandra Vrábalová - styling
Ďalšou aktivitou šikovnej mamičky sú šperky, ktoré predáva vo svojom eshope sperkyalexandra.sk

Si mamou 4 detí a venuješ sa množstvu projektov. Povedz nám niečo o nich.

Od apríla píšem pre portál akcnezeny.sk, ča ma veľmi teší a napĺňa, pretože písanie je po móde moja druhá láska. Samozrejme, stále sa venujem aj osobnému stylingu, nákupom s klientkami a svojmu blogu stylist.sk. Nedávno som robila workshop Nájdi svoj štýl a zúčastnila som sa na veľtrhu Interbeauty, kde som taktiež mala prednášku, čo ma nabilo pozitívnou energiou. S Akčnými ženami pravidelne organizujeme profesionálne fotenia pre ženy – Prezentuj sa na úrovni, kde týmto dámam vyberám šaty a spolu s vizážistkami a kaderníčkami im chystáme styling na fotenie. A čo je úplná novinka, kúpila som e-shop Mamimo.sk, takže sa učím, ako vytvárať motívy, narábať s plotrom a robiť potlač na oblečenie. Keďže už osem rokov beží môj e-shop s bižutériou a doplnkami – sperkyalexandra.sk, tak som si pribrala ako ďalšiu výzvu ešte tento milý projekt.

Alexandra Vrábalová - styling
Farebná typológia – určovanie farebných odtieňov a typov je jednou zo základných vecí stylingu.

 

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie