Café Hygge priniesla do Púchova kúsok severskej útulnosti

4302
Café Hygge:
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
Zariadenie v štýle, ktorého prvotným cieľom je útulnosť a pohodlie. To si zvolil pre svoju kaviarničku Matej Brnka, majiteľ a manažér príjemného púchovského konceptu Café Hygge.

Keď vojdete do vnútra, dýchne na vás vôňa kávy, novoty a severského hygge štýlu. Táto vynikajúca trojkombinácia vám okamžite vyčarí úsmev na tvári. Pohodlne sa usadíte, objednáte si šálku kávy s koláčom a počas čakania si prelistujete pár stránok v knihách alebo zahráte hru kráľov, šach. Vitajte v Café Hygge.

Čo je vlastne hygge a odkiaľ pochádza

Ak ste ešte nepočuli o dánskom fenoméne hygge, možno vás príjemne prekvapí. A možno zistíte, že dávno žijete týmto životným štýlom a Dáni preň len vymysleli pomenovanie.

“Hygge je pôžitok z prítomnosti, je to pokoj v duši, príjemný pocit pohody, ktorý si vychutnávame pri našej obľúbenej šálke kávy, zababušení vo vlnenej deke. Hygge je neopísateľný pocit, ktorý sa nás zmocní pri západe slnka alebo pri hrejivom objatí s človekom, ktorého milujeme. Hygge je pôžitok, harmónia, blízkosť, relax, príjemná atmosféra a umenie šťastne žiť,” hlása nápis na jednom z okien kaviarne a presne vystihuje hlavnú myšlienku celej tejto filozofie.

Café Hygge:

Majiteľ Matej Brnka mal pri rozhodovaní sa o štýle svojej kaviarne jasno. “Severské štýly sú v súčasnosti trendom nielen v interiéroch – ich čistota, ľahkosť a farebnosť pôsobia na človeka veľmi príjemne a ich mytológia, popretkávaná legendami a fantastickými príbehmi, je skutočne nevyčerpateľne bohatá.”

Preto si ako základný prvok zrodu kaviarne od začiatku zvolil práve dánske smerovanie. V uskutočnení predstáv mu pomáhala holandská dizajnérka Johanna Biľak, ako aj dizajnéri spoločnosti Arkon, ktorí dotiahli predstavu do reality.

Na prvom mieste kvalita

Café Hygge, ktorá sa nachádza doslova na skok od námestia, navštevujú rôznorodí zákazníci. “Na výbere sortimentu si dávame naozaj záležať, preto k nám chodia najmä ľudia, ktorí si potrpia na kvalitu a vedia oceniť prostredie, v ktorom kávu pijú,” opísal v skratke klientelu Matej.

Prioritou je už od začiatku pôsobenia pre nich kvalita praženia a celej prípravy ponúkanej kávy. Ich cieľom je, aby sa každý zákazník cítil nielen príjemne, ale aj výnimočne.

“Každý člen nášho personálu prešiel špeciálnym školiacim kurzom Make it better, ktorý vedie odborník na kávu a jej prípravu, Filip Beňo. Ten nám pomohol vybrať kávu z brazílskej oblasti, no praženú v slovenskej pražiarni, Goriffee. Jej chuťový profil očarí každého.”

Café Hygge:

A naozaj, káva mala vysokú sladkosť, jemnú orieškovosť, minimálnu horkosť a jemnú chuť zrelého ovocia. Doplnili sme ju sladkým pokušením v podobe koláča a aj prostredie na nás zapôsobilo maximálnym dojmom. Detaily ako kávový riad prilepený na strope alebo farebné vankúšiky či citáty na stene dokážu zákazníkov perfektne naladiť a namotivovať v úspešnom pokračovaní dňa.

Každú sezónu vedia prekvapiť

“Počas vybraných víkendov servírujeme vždy iný, špeciálny druh kávy, aby sme našim zákazníkom spestrili pôžitok a rozšírili prehľad o kávach z rôznych kútov sveta.” Matej jedným dychom dodal, že ani pivo nie je u nich výnimkou. V ponuke máte možnosť nájsť neustále nové druhy zo slovenského pivovaru ŽiWELL, ako aj rôzne variácie limonád od lokálnych dodávateľov.

“V tomto odvetví by nemalo byť len snahou, ale priam povinnosťou chcieť sa posúvať a zlepšovať. Preto prinášame dvakrát do roka v sezóne jar/leto  a jeseň/zima nové, vylepšené menu, s ponukou noviniek v oblasti kávy, miešaných nápojov i limonád.”

V budúcnosti by podľa Matejových slov radi doplnili ďalší mlynček, vďaka ktorému by existovala možnosť rozšírenia ich ponuky káv. Už dnes myslia napríklad na ľudí s laktózovou intoleranciou a niektoré z ich ponúkaných koláčikov sú vhodné aj pre ľudí so špeciálnymi diétami.

Knihy a dobrá káva idú ruka v ruke

Hneď po otvorení dverí nás zaujala knižnica v rohu miestnosti. “Knižnica bola jedným z prvých nápadov, ktoré sa rodili v našej predstave v ateliéri Arkon a sme nesmierne potešení, že naši zákazníci si ju obľúbili ako miesto odpočinku a relaxu rovnako, ako my.”

Café Hygge:

V jej poličkách si nájdu zaľúbenie milovníci každého literárneho žánru, ale aj  deti, pre ktoré majú nachystaný košíček s hračkami pre potešenie. “Už sa nám stalo, že nás naši verní zákazníci požiadali o vypožičanie knižky a my im, samozrejme, nemáme dôvod nevyjsť v ústrety,” predstavil myšlienku knižnice bližšie.

Na záver dodal, že netreba opomenúť ich možnosť zakúpenia kávy so sebou. Často ich tak navštevujú zákazníci, ktorí si po svoju kvalitnú šálku horúceho nápoja prídu napríklad počas obednej prestávky. “Stáva sa, že si zákazník donesie vlastný termohrnček a my mu radi pripravíme nápoj aj s ohľadom na to, že tak zodpovedne pristupuje k nášmu životnému prostrediu. Určite nevylučujeme, že budeme našu kávu so sebou v budúcnosti servírovať aj v kompostovateľných pohárikoch.”

Ak ste Café Hygge ešte nenavštívili, určite tak urobte v dohľadnej dobe alebo pri najbližšej návšteve mesta Púchov. A pokojne nám dajte vedieť, ako ste sa cítili. :)

Viac fotografií kaviarne si môžete pozrieť v našej galérii:

Café Hygge
Royova 773
020 01 Púchov
Facebook: https://www.facebook.com/cafehyggepu/
Instagram: https://www.instagram.com/cafehyggepu/?hl=sk
Tel. kontakt: +421 905 836 534

Zdroj foto: autorka, FB Café Hygge

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram