Bojnice
Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie Bojnice? Azda každému prídu na um zámok, krásna zoologická záhrada či rôzne akcie a podujatia. Zabúdať by ste však nemali ani na skvelé reštaurácie, ktoré by pokojne obstáli vo svetovej konkurencii. Pozrite sa s nami na zoznam bojnických reštaurácií a rozhodnite sa, ktorú navštívite ako prvú. 

V Bojniciach už azda každý bol alebo o nich minimálne veľa počul. Je to jedno z miest na Slovensku, ktoré je malé svojou rozlohou, no veľké menom. Nielen doma, ale aj vo svete, o čom svedčia tisícky zahraničných turistov, ktorí prekročia pomyselné brány mesta každý rok.

Čo by ste rozhodne nemali vynechať

Kto sa rozhodne prísť do Bojníc, mal by si na to vyhradiť minimálne celý deň. Na škodu by ale nebol aj celý víkend, počas ktorého by ste na nudu ani nemali čas pomyslieť. Bojnice ponúkajú naozaj širokú škálu voľnočasových aktivít pre všetky vekové kategórie (a nie je to len klišé) o čom sa presvedčíte aj v článku kam na výlet v Bojniciach.

Ak začneme od tých najmenších, nedá nám nespomenúť návštevu svetoznámeho Bojnického zámku, ktorého manažéri si pre návštevníkov pripravujú zaujímavé akcie každý rok. Najbližšie potešia najmenších návštevníkov organizovaním medzinárodného dňa detí spojeného s historickou atmosférou či projektom Rozprávky na hrade, ktorý sa už nejeden rok teší obrovskému záujmu.

Bojnice: Zámok patrí k najkrajším v Európe, foto: flickr.com
Zámok patrí k najkrajším v Európe, foto: flickr.com

Za zmienku a za návštevu určite stojí aj naša najstaršia ZOO, situovaná v bezprostrednej blízkosti zámku. Zámok s priľahlým parkom, jazierkom a nádhernou zoologickou záhradou je teda ako stvorený aj na romantické prechádzky vo dvojici. Azda neexistuje párik, ktorý by mal cestu okolo Bojníc a nezašiel si vychutnať zamilovanú atmosféru tohto miesta. Svoje čaro určite majú pre zaľúbencov aj organizované nočné prehliadky hradu či tradičné bojnické hradné strašidlá, počas ktorých sa môžu spolu báť a ešte viac sa zblížiť.

S partiou priateľov si počas leta môžete zájsť na vychýrené kúpalisko Čajka a spojiť tak prehliadku mestečka aj s príjemným osviežením. Za veľmi zábavne strávený čas považujeme aj takzvanú escape room (únikovú izbu, pozn. redakcie) Mysterium, v ktorej si otestujete nielen svoje logické schopnosti, ale aj silu vášho priateľstva. Ponuka však nezaostáva ani pri starších vekových kategóriách, ktoré určite ocenia kvalitu bojnických kúpeľov či Bojnické hudobné leto.

Bojnice: Pohľad na zámocký park, foto: flickr.com
Pohľad na zámocký park, foto: flickr.com

O zábavu je postarané aj mimo hlavnej turistickej sezóny. Jeseň si môžete ozvláštniť svetlonosmi na zámku, v decembri zase môžete v zámockých priestoroch nasať jedinečnú vianočnú atmosféru.

Ešte stále váhate, či navštíviť krásne historické Bojnice? Možno vás o tom presvedčí fakt, že počas objavovania krás Slovenska nezostanete hladní. Práve naopak, naskytne sa vám možnosť odniesť si domov nielen cestovateľský či kultúrny, ale aj gastronomický zážitok.

Priamo v centre nie je núdza o kvalitu

S menovaním kvalitných reštaurácií možno začať priamo v úplnom centre. Na Hurbanovom námestí vás privíta napríklad reštaurácia Panský pivovar, ktorá (ako to už vyplýva z názvu) sa môže pýšiť výberom toho najlepšieho, priamo na mieste vareného piva. Reštaurácii sa podarilo oživiť starú pivársku tradíciu mesta ponukou toho najlepšieho, čo vyprodukujú. Pochutiť si môžete napríklad na troch základných ležiakoch, ktoré sú na výčape stále – svetlá 12°, polotmavá 11° viedenského typu a tmavá 13°, ale k väčšinou tradičnému slovenskému jedlu dominujúcemu v ponuke možno zvoliť aj iné pivká či nealkoholické nápoje. Reštaurácia ponúka aj denné menu v cene už od 3,90 €.

Bojnice: Pivká pripravené priamo na mieste, foto: FB Panský pivovar
Pivká pripravené priamo na mieste, foto: FB Panský pivovar

Nemusíme zájsť ďaleko, aby sme objavili ďalšiu krásnu reštauráciu – Biograf wine bar and restaurant. Okrem denného menu v cene 5,50 € ponúka táto renomovaná reštaurácia situovaná v starom bojnickom kine aj sezónne špeciality, ktoré zaujmú už na prvý pohľad. Priemerné hodnotenie viac ako štyri a pol hviezdičky hovorí samo za seba, že jedlo, prostredie i personál sú skutočne na úrovni a ak Biograf raz navštívite, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa znova vrátite. Jednou z originalít sú napríklad filmové oblátky. Pripomenú vám príjemné chvíle, ktoré ste strávili v reštaurácii alebo ich môžete priniesť ako darček z krásneho mestečka Bojnice. Oplátky si môžete zakúpiť priamo v podniku. 

Bojnice: Interiér prerobený zo starého kina, foto: menucka.sk/biograf
Interiér prerobený zo starého kina, foto: menucka.sk/biograf
Ďalšou možnosť, kde kvalitne a na úrovni zasýtiť hlad pri návšteve mesta, je štvorhviezdičkový hotel Belassi s veľmi kvalitnou kuchyňou, veľkou záhradou a terasou. Kuchyňa hotela skutočne dbá na neustále rastúce požiadavky na kvalitu, preto je pre nich na prvom mieste a odráža sa aj na spokojnosti zákazníkov. Okrem obedného menu a klasického a la carte menu poskytuje hotel aj špeciálne bio, detské, vegetariánske či diétne menu, nastavené podľa vašich požiadaviek.
Bojnice: Krásna reštaurácia Hotela Belassi, foto: menucka.sk/hotelbelassi
Krásna reštaurácia Hotela Belassi, foto: menucka.sk/hotelbelassi

Nielen jedlo, ale aj zážitok

Tak nejako by sa dala charakterizovať reštaurácia Bojnický dvor spojená s veľmi príjemným prostredím akejsi minidedinky. Tiež je situovaná v bezprostrednej blízkosti hradu, čo jej dodáva ešte autentickejšiu atmosféru. Podnik je v podstate súčasťou akéhosi väčšieho komplexu, v ktorom sa môžete nielen najesť, ale si aj posedieť v kaviarni, prejsť sa pomedzi dobové domčeky či nakúpiť si jedinečné a originálne suveníry.

Bojnice: Exteriér Bojnického dvoru pripomínajúci minidedinku, foto: menucka.sk/bojnickydvor
Exteriér Bojnického dvoru pripomínajúci minidedinku, foto: menucka.sk/bojnickydvor
Jedinečným a moderným konceptom je aj novootvorená reštaurácia U Brčkavej Mačky priamo pod zámkom. V jednoduchom drevenom a minimalistickom štýle sa budete cítiť príjemne a môžete sa spoľahnúť, že zážitkom pre vás bude nielen výborné jedlo, no v prvom rade domáce dezerty. Na ich chuti si Brčkavá Mačka veľmi zakladá. :)

https://www.instagram.com/p/BiFVuyYB2uo/?taken-by=brckavamacka

Pre tých, ktorí neoceňujú len centrum, ale aj širšie okolie Bojníc, je ako stvorená reštaurácia Meridiana. Podnik zvonku pripomína akési vidiecke sídlo, návštevníkov príjemne osvieži aj štýlový interiér. Okrem chutného denného menu v cene 5,49 € je najväčšou výhodou tejto reštaurácie detské ihrisko, ktoré vyniká svojimi rozmermi. Ak sa vaše deti neunavili v ZOO alebo na zámku, po návšteve Meridiany budú určite v noci sladko spať. :)

Bojnice: Pohľad na exteriér reštaurácie Meridiana, foto: menucka.sk/meridiana
Pohľad na exteriér reštaurácie Meridiana, foto: menucka.sk/meridiana

Ďalších možností je neúrekom

Vyššie menovanými reštauráciami sa zoznam bojnických podnikov ani zďaleka nekončí. Práve naopak, v užšom či širšom centre sa ich nachádza ešte oveľa viac. Pozrite si na záver prehľad ďalších podnikov, z ktorých každý je výnimočný a orientuje sa na rozdielneho zákazníka. Je len na vás, pre ktorý z nich sa pri návšteve Bojníc rozhodnete. Návštevu tohto mestečka však stopercentne neoľutujete. :)

 • BarVeg – známe vegánske bistro s krásnou terasou priamo na námestí; ponuka zahŕňa zdravé špeciality, španielsku paellu, vegánske burge či hotdogy, smoothies, šaláty, čerstvé ovocné šťavy a podobne
 • Muzika – nemenej známy podnik s veľmi dobrými recenziami; pri jeho návšteve sa môžete tešiť napríklad na denné menu, krásne a chutné dezerty či obšírnu ponuku vínnej karty
 •  Square – netradičná pizzeria, ktorá sa orientuje na pečenie štvorcovej pizze; ich heslom znie “Kto povedal, že pizza musí byť okrúhla” :)
 • Slovenská reštaurácia – reštaurácia s takmer dvadsaťročnou tradíciou nachádzajúca sa približne 100 metrov od zámku; ponúka najmä tradičné a chutné slovenské špeciality
 • Central Park – ako bonus k jedlu (napríklad chutným grilovaným či pečeným rebierkam) sa v tomto podniku pridružuje priamy výhľad na zámok
 • Bojnická reštaurácia – ďalší tradičný bojnický podnik nachádzajúci sa v strede námestia; bonusom je denné menu, výber z tradičných jedál, rýb a špecialít
 • Reštaurácia Hotel pod Zámkom – Restaurant 11 13– vynikajúca lokalita priamo pod hradom; zameriava sa na vysokú kvalitu reštauračných a v neposlednom rade aj hotelových služieb
 • Hotel Lipa – reštaurácia hotela čerpá z takmer 100-ročnej tradície; výhodami tohto hotelového reštauračného zariadenia sú veľká terasa a denné menu
 • Termal – reštaurácia nachádzajúca sa v bezprostrednej blízkosti kúpeľov; jej lokalita je výhodou najmä pre kúpeľných hostí a návštevníkov kúpeľného parku
 • Salaš Vígľaš – v blízkej dojazdovej vzdialenosti od Bojníc; orientácia na tradičnú kuchyňu a domáce potraviny a veľké detské ihrisko
 • Contessa Pizza & Restaurant – príjemná pizzeria nachádzajúca sa priamo na námestí

Zdroj foto: flickr.com, FB Panský pivovar Bojnice, menucka.sk

Zdroj titulná fotografia: shutterstock.com
zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie